• Պետական աջակցություն
2022թ. խաղարկային կինոնկարների արտադրության համար բյուջետային հատկացումների գումարը կազմել է 128731.6 հազար դրամ, իսկ անիմացիոն կինոնկարների արտադրության բյուջետային հատկացումները՝ 48658.6 հազար  դրամ։ Արդյունքում, հաստատվել են 14 նախագծեր, այդ թվում՝ 8 խաղարկային և 6 անիմացիոն։
Խաղարկային նախագծեր 8
ա․Լիամետրաժ-5 (զարգացման փուլ-2, արտադրության փուլ-2, հետարտադրական փուլ-1,
բ․Կարճամետրաժ-3 (արտադրություն)։
Խաղարկային ֆիլմերի բյուջեի 40.61%-ը  հատկացվել է դեբյուտային 5 նախագծի (լիամետրաժ-2 և կարճամետրաժ-3)։
Անիմացիոն նախագծեր 6
ա․Լիամետրաժ-0,
բ.Կարճամետրաժ-6 (արտադրություն)։
Անիմացիոն ֆիլմերի բյուջեի 56.61%-ը հատկացվել է անիմացիոն դեբյուտային նախագծերին (կարճամետրաժ-5)։
Գենդերային հարաբերակցություն
2022 թվականին կինոարտադրության մեջ կանանց ընդգրկվածության պատկերն այսպիսին է՝ պետական ֆինանսավորում ստացած 14 կինոնախագծերից  6-ի ռեժիսորները և 13-ի պրոդյուսերները կանայք են։
• Եվրիմաժ 2022թ
Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Շուշանիկ Միրզախանյանը 2022-ի նոյեմբերի 8-11-ը Ստրասբուրգում մասնակցել է Եվրիմաժի Գործադիր կոմիտեի (ExCo) նիստին և Եվրիմաժի Կառավարման խորհրդի երկօրյա համաժողովին, որին մասնակցել են Եվրիմաժի 39 անդամ երկրների ներկայցուցիչները և պատվիրակությունները։ Համաժողովի օրերին հընթացս կինոկենտրոնի տնօրեն Շուշանիկ Միրզախանյանը պաշտոնական առաջարկ է ներկայացրել 2023 թ. Եվրիմաժի նոյեմբերյան Կառավարման խորհրդի համաժողովը Հայաստանում անցկացնելու մասին՝ ի նշանավորումն Հայ կինոյի 100-ամյակի։ Կինոկենտրոնի տնօրենը  զրուցել է CNC-ի կինոկենտրոնի միջազգային կապերի փոխտնօրեն Միշել Պլազանեի հետ՝ Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև համատեղ արտադրության մասին երկկողմ պայմանագրի ստորագրման հարցի շուրջ։
2016 թ․-ից ի վեր Եվրիմաժից ֆինանսավորում ստացած  նախագծերը
1․2016թ․ Եվրիմաժից ֆինանսավորում է ստացել հայ-ռուսական «Սպիտակ» ֆիլմի նախագիծը․ ռեժիսոր Ալեքսանդր Կոտ, «Սպիտակ» ֆիլմի նախագիծ։
2․2017թ․ Ռուս-ֆրանս-հայկական «Ֆաբրիկա» նախագիծը, որի ռեժիսորն ու սցենարի հեղինակը Յուրի Բիկովն է: Հայկական կողմից այս ծրագրին մասնակցում էր «Շարմ» ընկերությունը:
3․2018թ․ հունիսին Եվրիմաժից համատեղ արտադրության ֆինանսավորում ստացավ Նորա Մարտիրոսյանի «Սև այգի, կապույտ երկինք» ֆրանս-հայ-բելգիական համատեղ արտադրություն ֆիլմի նախագիծը:
4․2019թ․ «Բարս Մեդիա» ընկերության «Ավրորայի լուսաբացը» հայ-գերմանական համատեղ արտադրության կինոնախագիծը (պրոդյուսեր՝ Վարդան Հովհաննիսյան, ռեժիսոր Իննա Սահակյան)։
5․2020թ․ պրոդյուսեր, ռեժիսոր Անժելա Ֆրանգյանի խաղարկային «Ամրոց» կինոնախագիծը ստացել է Եվրիմաժի ֆինանսական աջակցությունը։ Այն Հայաստանից ներկայացված  5-րդ նախագիծն է  եղել։
Կաննի կինոշուկա 2022՝ Marché du Film
Հայաստանը 2022թ․ մայիսի 17- 26-ը մասնակցել է Կաննի կինոշուկային։ Հայ արտադրողների կինոարտադրանքը ներկայացված էր ինչպես կինոշուկայում գործող հայկական տաղավարում, այնպես էլ վիրտուալ՝ Marché du Film Online հարթակում։ Marché du Film կայքում տեղադրված հայկական օնլայն էջը (տաղավար) ակտիվ հղումով կապված էր կինոկենտրոնի և CINANDO-ի կայքերի հետ։ Կաննի միջազգային կինոշուկայի ընթացքում Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի պատասխանատուներն ունեցել են բազմաթիվ կարևոր հանդիպումներ ինչպես հայկական, այնպես էլ այլ երկրների տաղավարներում, որոնց արդյունքում ձեռք են բերվել մի շարք կարևոր նախնական համաձայնություններ հատկապես 2023թ. հայ կինոյի 100-ամյակի շրջանակում իրականացվող ծրագրերին առնչվող, ինչպես նաև կինոժառանգության պահպանման, վերականգնման, տարածման ու հանրահռչակման ուղղություններով։
• Աջակցություն ստացած ֆիլմերի հաջողությունները 2022-ին
Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնից տարբեր տարիներին և 2022թ․-ին ֆինանսական աջակցություն ստացած ֆիլմերից շատերը ընդգրկվել են միջազգային տարբեր կինոփառատոների մրցութային և ոչ մրցութային ծրագրերում։ Հարկ է նշել նաև, որ միջազգային կինոհարթակներում մեծացել է հետաքրքրությունը հատկապես հայկական կարճամետրաժների և անիմացոն ֆիլմերի նկատմամբ։ Ֆիլմերը հիմնական նկարահանվել են համատեղ կինոարտադրության շրջանակում։
Պետական աջակցություն ստացած հայկական ֆիլմերը 2022թ․-ին ներկայանալի ընդգրկվածություն են ունեցել «Ոսկե ծիրան» 19-րդ երևանյան կինոփառատոնում, որը մեկնարկել է Մայքլ Գուրջյանի «Ամերիկացի» ֆիլմով, իսկ Իննա Սահակյանի «Ավրորայի լուսաբացը» անիմացիոն-վավերագրությունը արժանացել է «Արծաթե ծիրան» մրացանակին։
2022թ․-ին ռեժիսոր Միքայել Ա. Գուրջյանի «Ամերիկացի» ֆիլմն Իտալիայի «SALERNO» միջազգային կինոփառատոնի պաշտոնական մրցութային ծրագրում արժանացել է «Լավագույն օտարալեզու ֆիլմ» անվանակարգին (Winner Best Film):  Տորոնտոյի «Նուռ» կինոփառատոնում (Pomegranate Film Festival) արժանացել է «Լավագույն լիամետրաժ ֆիլմ» և «Հանդիսատեսի համակրանք» մրցանակներին: Woodstock կինոփառատոնում ճանաչվել է հաղթող «Լավագույն պատմագրական ֆիլմ» անվանակարգում։ Համբուրգի կինոփառատոնում 100-ից ավելի ֆիլմերից ստացել է «Հանդիսատեսի համակրանք» մրցանակը՝ կինոփառատոնի «Կալեյդոսկոպ» ծրագրում:
Asia Pasific Screen Award (Ասիա-Խաղաղoվկիանոսյան Էկրանավորման մրցանակ) մրցանակաբաշխության լավագույն անիմացիոն ֆիլմ անվանակարգում նոմինացված «Ավրորայի լուսաբացը» ֆիլմն արժանացել է «Լավագույն անիմացիոն ֆիլմ» մրցանակին։ Կինոնկարն ընդգրկվել է «Tallinn Black Nights» կինոփառատոնի «Baltic» մրցութային ծրագրում, ինչպես նաև Ամստերդամի հայտնի վավերագրական փառատոնի (IDFA)՝ Best of Fests ծրագրում։ Իսկ ֆիլմի համարտադրող երկրում՝ Լիտվայում, պրեմիերան կայացել է «Scanorama» փառատոնում։ Հոկտեմբերի 23-ին տեղի է ունեցել ֆիլմի Ամերիկյան պրեմիերան  («ANIMATION IS FILM» փառատոնի մրցութային ծրագրում)՝ Հոլիվուդյան պատմական Չինական թատրոնում՝ արժանանալով «Հանդիսատեսի համակրանք» մրցանակին։ Դեռևս հոկտեմբերի սկզբին ֆիլմն ընդգրկված է եղել նաև FilmFest Hamburg կինոփառատոնի «Կալեյդասկոպ» մրցութային ծրագրում և DocLisboa փառատոնի «Երկրից լուսին» ծրագրում։
«Բարս Մեդիա» հայկական կինոընկերության «Ավրորայի լուսաբաց» անիմացիոն-վավերագրությունը Հայաստան-Գերմանիա-Լիտվա համատեղ արտադրություն է։ Կինոնկարը ֆինանսական աջակցություն է ստացել Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնից և ԵՎՐԻՄԱԺ-ից։
Ընդհանուր առամամբ, այս ֆիլմը գերազանցեց բոլոր սպասումները՝ «Ավրորայի լուսաբացը» համշխարհային պրեմիերայից (Անսի) և միջազգային ցուցադրություններից հետո արտասահմանյան մամուլն ու փառատոնային կայքերը շարունակում են հանդես գալ ֆիլմի մասին հրապարկումներով՝ անդրադառնալով 100 տարի առաջ թուրքական պետության իրականացրած Հայոց ցեղասպանությանը, որի արդյունքում՝ իր բնօրրանում, ոչնչացվեցին 1,5 միլիոն հայեր։ Աշխարհը լռելյայն դարձավ այդ սպանդի՝ Հայոց ցեղասպանության, անուղղակի մասնակիցը։
Ներկայացնում ենք 2022թ․-ին միջազգային փառատոներում մրցութային և ոչ մրցութային ծրագրերում ներկայացված հայկական ֆիլմերի ամբողջական ցանկը, որոնցից շատերը արժանացել են մրցանակների։
• Արտաքին կապեր 2022թ
Հայաստան ժամանած ՌԴ մշակույթի նախարարության կինեմատոգրաֆիայի և թվային զարգացման դեպարտամենտի տնօրեն Դմիտրի Դավիդենկոն, «Գոսֆիլմաֆոնդի» տնօրենի տեղակալ Արթուր Մելիքյանը, Կինոյի պետական կենտրոնական թանգարանի տնօրեն Լարիսա Բաժենովան հոկտեմբերի 7-ին այցելեցին նաև Հայաստանի ազգային կինոկենտրոն: Ռուսաստանցի հյուրերը կինոկենտրոնում հանդիպեցին տնօրեն Շուշանիկ Միրզախանյանի և մի շարք հայ կինոարտադրողների հետ:
Հանդիպում է տեղի ունեցել նաև Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Անն Լույոնի և դեսպանության մշակույթի կցորդ Սիղիել Լուրդի հետ, հընթացս դեսպանին է ներկայացվել Կինոկենտրոնի ընդհանուր գործունեությունը, ընթացիկ և ապագայի ծրագրերը, մասնավորապես ազգային կինոժառանգության թվայնացման, վերականգնման, տարածման, պահպանման հարցերը, ինչպես նաև քննարկվել են հայ կինոյի 100-ամյա հոբելյանին նվիրված հայ-ֆրանսիական հնարավոր ծրագրերն ու նախագծերը:
Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի և Հնդկական առևտրատնտեսական կազմակերպության միջև  ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր՝ ուղղված կինոյի ոլորտի զարգացմանը և այդ բնագավառում հայ-հնդկական առարկայական համագործակցությանը։ Սույն հուշագրով կողմերը կիրականացնեն կինոարվեստի ոլորտում մասնագիտական խմբերի փոխանակումներ, մասնագիտական վերապատրաստումներ, ինչպես նաև կզարգացնեն համատեղ կինոարտադրությունը երկու երկրների միջև:
Իտալիա-Սալենտո․ Իտալիայի Բիշելիե քաղաքում կայացած «Սալենտո» միջազգային փառատոնի՝ 2022թ․-ին, բացման ֆիլմ էր ընտրվել ռեժիսոր Հայկ Օրդյանի «Զուլալի» գեղարվեստական ֆիլմը (արտադրություն «Օրդերֆիլմ» ընկերություն), որը մասնակի ֆինանսական աջակցություն էր ստացել Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնից: Փառատոնին հրավիրվել էր նաև կինոկենտրոնի տնօրեն Շուշանիկ Միրզախանյանը, որը բազմաթիվ հանդիպումներ, ապա նաև աշխատանքային պայմանվորվածություններ է ունեցել 2023թ․ Հայ կինոյի 100-ամյա հոբելյանի հետ կապված։
Նյու Յորքի Ժամանակակից արվեստի թանգարանին (MoMA) մշտական պահպանության են հանձնվել Սերգեյ Փարաջանովի վերականգնված երեք՝ կարճամետրաժ ֆիլմերի («Հակոբ Հովնաթանյան» (Հայաստան, 1967), «Կիևյան որմնանկարներ» (Ուկրաինա, 1966) և «Արաբանախշեր Փիրոսմանիի  թեմաներով» (Վրաստան, 1986) ժապավենային օրինակները՝ ապահովելով հավաքածուում փարաջանովյան արվեստի անփոխարինելի ներկայությունը։
• Ժառանգություն 2022թ․
2022թ.-ին կինոկենտրոնի կինոժառանգության բաժինը գրանցել է բազմաթիվ ձեռքբերումներ և իրագործել մի շարք կարևոր նախաձեռնություններ։ Տարվա առավել կարևոր իրադարձությունն է Կինոկենտրոնի անդամակցությունը Միջազգային կինոարխիվների ասոցիացիային (FIAF), որը միաձայն ընդունեց և հաստատեց մեր թեկնածությունը ս.թ. մարտ ամսին։ Այսպիսով, կինոկենտրոնը դարձավ կինոարխիվների ամենամեծ միջազգային ցանցի մաս և հնարավորություն ունեցավ մասնակցելու ՖԻԱՖ-ի ամենամյա գագաթնաժողովին, որը այս տարի անցկացվեց Բուդապեշտում։
2022թ․-ին առաջին անգամ հաջողվել է իրականացնել հայկական դասական ֆիլմերի մասնագիտական թվայնացման և վերականգնման գործընթացները ամբողջապես Հայաստանում։ Սույն ֆիլմերն են Համո Բեկնազարյանի «Երկիր Նաիրին» (1930) և «Դուստրը» (1942), ինչպես նաև Էդուարդ Մարտիրոսյանի «Այդքան սպասված օրը» (1980) կարճամետրաժ կինոնկարը։ Այս տարի բրիտանացի հանդիսատեսին է ներկայացվել Հենրիկ Մալյանի «Մենք ենք, մեր սարերը» ֆիլմը՝ «Կինոկլասիկա» սթրիմինգային հարթակում, ինչպես և Լոնդոնում կայացած «Տարածքներ և տեղեր» փառատոնի շրջանակում։ Նույն հարթակներում ներկայացվել է նաև Բագրատ Հովհաննիսյանի «Աշնան արևը» (1977)։
Կինոկենտրոնի կինոժառանգության բաժնի կարևոր գործառույթներից է հայ կինոյի պատմությանը առնչվող փաստագրական նյութերի հավաքագրումը։ Այս տարի կինոկենտրոնին հաջողվել է ձեռք բերել կինոօպերատոր Գարուշ Բեկնազարյանի և ռեժիսոր Գենադի Մելքոնյանի անձնական արխիվները, ինչպես նաև հայ անիմացիայի վարպետ Ռոբերտ Սահակյանցի մուլտֆիլմերի բջջանկարների մեծածավալ հավաքածուն։
Այս տարի շարունակվել են նաև Կինոկենտրոնում պահվող «Հայֆիլմ» ստուդիայի վարչական արխիվի հարուստ փաստագրական նյութերի թվայնացման աշխատանքները։ Ընդհանուր առմամբ հաշվառվել և թվայնացվել է շուրջ 500 փաստաթուղթ և ավելի քան 1500 լուսանկար, որոնք հաջորդ տարի հնարավոր կլինի ներկայացնել հանրությանը էլեկտրոնային տեսքով՝ կինոկենտրոնի կայքէջում։
• Միջոցառումներ 2022թ․
Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը և «Մոսկվա» կինոթատրոնը համատեղ՝ Կանանց միջազգային օրվան նվիրված, ցուցադրեցին 4 կին ռեժիսորների ֆիլմեր։ Ծրագրում ընդգրկված էին ռեժիսորներ Օվսաննա Շեկոյանի «Գլխիվար», Լուսինե Պապոյանի «2 անհայտով հավասարում», Էվելինա Բարսեղյանի «Ժառանգը», Նաիրի Հախվերդիի «Ավլելով Երևանը» ֆիլմերը։
«Հայ կինոյի օրվա» առիթով «Քաջարան» կինոթատրոնում տեղի են ունեցել. «Թևավորը», «Բլյուզ», «Ափգրեյդ», «Վիշապի տարի», «Կորեական Դելիկատես», «Հաջորդ կայարանը՝ Դրախտ», «Երեք օր» ֆիլմերի ցուցադրությունը:
Համո Բեկնազարյանի 130-ամյակի կապակցությամբ Սլավոնական համալսարանի ուսանողության համար կազմակերպվել է դասախոսություն՝ «Բացահայտելով Համո Բեկնազարյանի «Երկրորդ քարավանի» առեղծվածները» թեմայով, որի բանախոսն էր ԱՄՆ կինոգիտության մագիստրոս, կինոգետ Անրի Վարտանովը՝ Կոլումբիայի համալսարանից:
Կազմակերպվել և անցկացվել են Հայ կինոյի մեծ Վարպետ Յուրի Երզնկյանի 100-ամյա հոբելյանին նվիրված միջոցառումների շարք Լոռիում՝ Հաղպատում և Ալավերդիում։  Քաջարանում  տեղի է ունեցել «Ֆրունզիկ Մկրտչյան. Հնդկաստանը հիշում է ինձ» ֆիլմի ցուցադրություն, հանդիպում ստեղծագործական կազմի հետ: Վրաց անվանի լուսանկարիչ, վավերագրող Յուրի Մեչիտովը հյուրընկալվել է Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնում: Մեչիտովը Սերգեյ Փարաջանովի բազմաթիվ դիմանկարների հեղինակն է, նա ստեղծել է «Սերգեյ Փարաջանով. Երկխոսության քրոնիկոն» գիրք-ֆոտոալբոմը: Հայ կինոյի մեծ Վարպետ, հայտնի կինոռեժիսոր, սցենարիստ Ալբերտ Մկրտչյանի 85-ամյա հոբելյանին նվիրված միջոցառում ԵՊՀ Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի կենտրոնում: Կինոռեժիսոր, սցենարիստ, դերասան Ֆրունզե Դովլաթյանի 95-ամյա հոբելյանին նվիված միջոցառում:

In 2022, the amount of budget allocations for the production of feature films amounted to 128,731.6K AMD, and budget allocations for the production of animated films - 48,658.6K AMD. In total, 14 film projects were approved, including 8 feature and 6 animation films.
Financial support was allocated to 8 feature film projects in total, among them:
1. a) 5 feature-length film projects in development (2), in production (2), post-production (1) stages
2. b) 3 short film projects (production)
40.61% of the feature film budget was allocated to 5 debut projects (2 full-length features and 3 shorts).
Financial support was allocated to 6 animated film projects, among them:
1. a) Feature-length animation – 0
2. b) Short animation – 6 (production)
56.61% of the budget for animated films was allocated to debut animation projects (5 shorts).
Gender equality ratio
In 2022, the involvement of women in film production is as follows: 6 films are directed and 13 are produced by women out of 14 film projects, approved for state funding.
Eurimages 2022
On November 8-11, 2022, the Director of the National Cinema Center of Armenia Shushanik Mirzakhanyan participated in the session of the Eurimages Executive Committee (ExCo) and the two-day conference of the Board of Management in Strasbourg, attended by the representatives and delegations of the 39 Eurimages member states.
During the conference days, Shushanik Mirzakhanyan presented an official proposal for holding the November Eurimages Board of Management meeting in Armenia in line with commemorating events to mark the 100th anniversary of Armenian cinema in 2023. The director of the Cinema Center also had a meeting with Michael Plazanet, the CNC Deputy Director of International Relations, on the issue of signing a bilateral agreement on joint film production between Armenia and France.
• Projects supported by Eurimages since 2016
1. 2016 - SPITAK, dir. Alexander Kott, Russia - Armenia co-production
2. 2017-FACTORY, dir. Yuri Bikov, Russia - France - Armenia co-production
3. 2018- SHOULD THE WIND DROP, dir. Nora Martirosyan, France - Belgium - Armenia co-production
4. 2019-AURORA’S SUNRISE, documentary animation dir. by Inna Sahakyan, Armenia – Germany- Lithuania co-production
5. 2021-THE FORTRESS, dir. Jessika Woodworth, Belgium - the Netherlands - Italy - Bulgaria - Armenia co-production
Marché du Film 2022
In 2022, the National Cinema Center of Armenia participated in the Marché du Film market held in Cannes on May 17-26. The production of Armenian filmmakers was presented both onsite in the Armenian pavilion and virtually on the Marché du Film Online platform. The Armenian online pavilion was linked to the NCCA website and CINANDO (an online database of film projects and professional networking and streaming service for film industry personnel and companies run by the Marché du Film of the Cannes Film Festival).
At Marché du Film, the Cinema Center’s representatives conducted a series of productive meetings, which resulted in a number of preliminary agreements, especially regarding programs to be implemented within the framework of the 100th anniversary of Armenian cinema in 2023, as well as aimed at preservation, restoration and dissemination of Armenian film heritage.
• Achievements of state-supported films in 2022
Many of the films that have received state financial support from the National Cinema Center of Armenia in different years and in 2022 have been included in the competition and non-competition programs of various international film festivals. It is also worth mentioning the increased interest towards Armenian short and animated films in the international arena. Majority of films were produced in the framework of joint film production.
Armenian films that received state support in 2022 were worthily represented in the 19th Golden Apricot Yerevan International Film Festival, which kicked off with  Amerikatsi directed by Michael Goorjian; and the animated documentary Aurora’s Sunrise by Inna Sahakyan received the “Silver Apricot” Award in the section of the International Competition of the Festival.
In 2022 Michael Goorjian’s Amerikatsi won the “Best Film” Award at the SALERNO International Film Festival held in Italy.  Also, the film was awarded the “Best Feature Film” and the “Audience Choice” awards at the Pomegranate Film Festival in Toronto. Next comes the “Best Narrative Feature Film” award at the Woodstock Film Festival and last but not least, is the “Public Prize” for the best film in the “Kaleidoskop” program at the Hamburg Filmfest.
The film Aurora’s Sunrise by Inna Sahakyan was nominated at the Asia Pacific Screen Awards and came winning in the category of “Best Animated Film”.
The film was included in the “Baltic Competition” of the Tallinn Black Nights International Film Festival and won the "Best Baltic Producer for Co-production" award.
It was also included in the “Best of Fests” section of the International Documentary Film Festival Amsterdam (IDFA).  In the co-producing country of the film Lithuania, the film premiere took place at the "Scanorama" Film Festival.
The American premiere of the film took place in the competition program of the Animation Is Film festival at the TCL Chinese Theatre in LA, where the film won the “Audience Award”. In October the film was included in the “Kaleidoskop” program at the Hamburg Filmfest and participated in the “From the Earth to the Moon” program at Doclisboa International Film Festival in Lisbon.
The animated documentary Aurora’s Sunrise produced by the Armenian “Bars Media" production company is a joint production of Armenia, Germany and Lithuania. The film was supported by the National Cinema Center of Armenia and Eurimages– European Cinema Support Fund.
This film, in fact, exceeded all expectations: after the world premiere of Aurora’s Sunrise in competition at the Annecy Festival and following it international screenings, the world press and festival websites keep referring to the film, once again highlighting the Armenian Genocide, perpetrated by the Ottoman Empire 100 years ago with a death toll of 1.5 million Armenians. Witnessing this crime in silence, the world seemingly became an indirect accomplice to it.
Here you can find a complete list of Armenian films included in competitive and non-competitive programs at international film festivals in 2022. Many of the films are award-winning.
• International Interaction in 2022
On October 7 the Director of the Department of Cinematography and Digital Development of the Ministry of Culture of the Russian Federation Dmitry Davidenko, the Deputy Director of Gosfilmofond Artur Melikyan and the Director of the State Central Cinema Museum Larisa Bazhenova visited the National Cinema Center of Armenia, where they met the NCCA Director Shushanik Mirzakhanyan and a number of Armenian filmmakers.
On August 1, the National Cinema Center of Armenia hosted the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of France to Armenia, H. E. Madam Anne Louyot and the Cultural Attaché of the Embassy, Mrs. Cyrielle Lourde. During the meeting, the guests were familiarized with the activities of the Cinema Center, its current and future undertakings and issues of digitization, restoration, distribution and preservation of the national film heritage, in particular. The discussion also touched upon upcoming French-Armenian programs initiated for realization within the framework of the centenary of Armenian cinema in 2023.
On July 13, a Memorandum of Understanding was signed between the National Cinema Center of Armenia and the Indian Economic Trade Organization, aimed at the development of the cinema sector and fostering Armenian-Indian cooperation in that field. With this Memorandum the Parties will encourage professional exchanges between professional groups, promote professional training in the field of cinematography and develop joint film production between the two countries.
The ceremonial opening of the 19th Salento International Film Festival in 2022 kicked off with the screening of a state-financed feature Zulali, directed by Hayk Ordyan (Order Film Production). Shushanik Mirzakhanyan, director of the National Cinema Center of Armenia was also invited to the festival and held important meetings in order to reach a number of working agreements prior to the centenary of Armenian cinema in 2023.
The newly printed 35 mm copies of the restored three short films by Sergei Parajanov Hakob Hovnatanyan (Armenia, 1967), Kyiv Frescos (Ukraine, 1966) and Arabesques on the Pirosmani Theme (Georgia, 1985) have been donated to the Museum of Modern Art in New York (MoMA), ensuring the irreplaceable presence of Parajanov's art in their collection.
• Film Heritage Department Activities in 2022
In 2022, the NCCA’s Film Heritage Department had numerous notable achievements and realized a number of important initiatives. The most important accomplishment of the year is the membership of the National Cinema Center of Armenia to the International Association of Film Archives (FIAF). The FIAF Executive Committee officially approved the membership of the National Cinema Center of Armenia during the Congress of the International Federation of Film Archives in Budapest and from now on the Cinema Center became an Associate Member of the largest international network of film archives.
In 2022, for the first time it was possible to carry out the whole process of professional digitization and restoration of Armenian classical films in Armenia. The following films were digitized and restored - Land of Nairi (1930) and The Daughter (1942) by Hamo Beknazaryan as well as Eduard Martirosyan's short film The Long-awaited Day (1980).
This year, Henrik Malyan's film We and Our Mountains was presented to the British audience in collaboration with the Kino Klassika Foundation on the Klassiki streaming platform and in the framework of the Spaces and Places festival held in London. The film Autumn Sun directed by Bagrat Hovhannisyan (1977) was also presented on the same platforms.
One of the important functions of the NCCA’s Film Heritage rests in collecting documentary materials related to the history of Armenian cinema. This year, the NCCA managed to acquire personal archives of cinematographer Garush Beknazaryan and director Genadi Melkonyan, as well as a large-scale collection of animated cartoons by the master of Armenian animation, Robert Sahakyants.
This year the Cinema Center proceeds with undertaking to digitize huge amounts of documentary materials of the Hayfilm Studio’s administrative archive, preserved by the Cinema Center.  In total, about 500 documents and more than 1,500 photos were registered and digitized, and they will be available to the public in electronic form on the NCCA website next year.
• 2022 Events
On March 8, on the occasion of International Women's Day the National Cinema Center of Armenia and the "Moscow" Cinema initiated screenings of films directed by women directors.
The following 4 films by women directors were included in the show-case: Handstand, by Ovsanna Shekoyan, Equation with 2 Unknowns, by Lusine Papoyan, The Heiress, by Evelina Barseghyan and Sweeping Yerevan, by Nairi Hakhverdi.
On the occasion of the Day of the Armenian Cinema (April 16) the National Cinema Center initiated a show-case of Armenian films in Kajaran Cinema: The Winged by N. Muradyan, Happy Bluesday by D. Babayan, Upgrade or the Old New by A. Torosyan, Signs of Zodiac: The Year of Dragon by G. Martirosyan, Korean Delicacy by H. Hambardzumyan, Next Station Paradise by H. Makyan and Three Days by D. Nerkararyan.
On the occasion of Hamo Beknazaryan's 130th anniversary, a lecture by Anri Vartanov (USA, M.A., Film Studies, Columbia University) was held for the Russian-Armenian University students on the topic " Unravelling the Mystery of Hamo Beknazaryan's Second Caravan "
A series of events dedicated to the 100th anniversary of the great master of Armenian cinema Yuri Yerznkyan were organized and held in Lori, Haghpat and Alaverdi.
The screening of the documentary film “Frunzik Mkrtchyan. India remembers me” took place in the Kajaran Cinema,  and the creative team of the film attended the event.
Yuri Mechitov, a well-known Georgian photographer, documentalist and the author of many photo portraits of Sergey Parajanov was hosted at the National Cinema Center of Armenia. Mechitov created "Sergei Parajanov. Chronicle of the Dialogue" photo book.
Commemorative events dedicated to the 85th anniversary of the great Master of Armenian cinema, the famous film director and screenwriter Albert Mkrtchyan and to the 95th anniversary of a film director, screenwriter and actor Frunze Dovlatyan were held at the Yerevan State University's "Charles Aznavour Cultural Center".