Հայ-հնդկական հարաբերությունները կինոոլորտի բնագավառում խորացնելու նպատակով սեպտեմբերի 5-ին հանդիպել են Հայաստանում և Վրաստանում Հնդկաստանի դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհանը և Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Շուշանիկ Միրզախանյանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են կինոոլորտի զարգացմանն, ինչպես նաև այդ բնագավառում հայ-հնդկական առարկայական համագործակցությանը վերաբերող հարցեր։ Կողմերը համոզմունք են հայտնել, որ համագործակցությունը անհրաժեշտ է սկսել առկա իրավիճակի լուրջ ուսումնասիրությամբ՝ գնահատելու հնարավորություններն ու գործակցության հեռանկարները։
Կողմերը անդրադարձել են Հնդկաստանի Գոա նահանգում կայանալիք (նոյեմբերի 20-24-ը) 17-րդ հնդկական filmbazaarindia-ին՝ հայաստանյան կինոգործիչների՝ մասնակցության կարևորությանը, դրա նշանակությանն ու հնարավորություններին։ Հնդիկ դիվանագետը հատկապես նշել է, որ այդ Film Baazar-ը Հարավ-ասիական տարածաշրջանի ամենախոշոր ու հեղինակավոր կինոշուկան է։ Այն բազմաթիվ հնարավորությունների, գործնական հարաբերությունների ու կապերի աղբյուր է հանդիսացել և հանդիսանում կինոպրոդյուսերների, կինոյի վաճառքով զբաղվող գործակալների և առհասարակ այն լուրջ հավաքատեղի է դարձել կինոն միավորող մարդկանց համար։ Ամեն տարի հազարավոր կինոմասնագետներ են այցելում շուկա՝ վավերացնելով նոր նկարահանվող կամ վաճառվող ֆիլմերի պայմանագրեր և գործակցության բազմազան իրավական փաստաթղթեր։
Կինոկենտրոնի տնօրենը հավելեց, որ նախորդ տարի արդեն Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը համագործակցության հուշագիր է ստորագրել Հնդկական առևտրատնտեսական կազմակերպության հետ՝ կինոնկարահանումների, ինչպես նաև կրթական ոլորտում գործակցություն սկսելու նպատակով։ Նրա խոսքով, նման համագործակցությունը գործնական դարձնելու համար ժամանակ է անհրաժեշտ՝ ճշտելու և գնահատելու երկու կողմերի հնարավորությունները, նաև ավելի առարկայական և իրավական առումով անխոցելի դարձնելու համար։
Բացի այդ, քննարկել են նաև ֆիլմերի վերականգնման հնարավոր համագործակցության ուղղությունները, ինչպես նաև կինոկրթությանը և համատեղ ֆիլմերի ստեղծման հարցերը։
Կողմերը պայմանավորվել են աշխատանքների արդյունավետության նպատակով՝ երկուստեք կազմել տեղեկատվություն, ոլորտի առաջնային խնդիրների, միջազգային նշանակություն ունեցող կինոնախագծերի և անելիքների մասին։

On September 5, H. E. Madam Nilakshi Saha Sinha, the Indian Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Armenia and Georgia, and Shushanik Mirzakhanyan, the director of the National Cinema Center of Armenia met with the aim of enhancing cinematic collaboration between India and Armenia.
During the meeting, discussions revolved around issues related to the development of the film industry and the essentials of Armenian-Indian cooperation in this field. Both parties shared the belief that it is important to explore and assess the prospects and possibilities of cooperation. Both parties emphasized the importance of the participation of Armenian film industry professionals in the 17th Indian filmbazaarindiascheduled to take place in Goa, (November 20-24), highlighting its significance and opportunities. The Indian diplomat, in particular, underscored that Film Bazaar is the largest and most prestigious film market in the South Asian region. It has been a source of many opportunities, business relations and networking for film producers and film sales agents, having become a significant gathering point for people united by cinema. Every year, thousands of film professionals attend the market, finalizing contracts and various legal documents of cooperation for newly produced or sold films. Director Shushanik Mirzakhanyan also mentioned that last year a Memorandum of Understanding was signed between the National Cinema Center of Armenia and the Indian Economic Trade Organization aimed at the development of the cinema sector and fostering Armenian-Indian cooperation in that field. According to her, a long time is needed to make such cooperation practical in order to assess both parties' capacities and make it legally invulnerable. Furthermore, they discussed avenues for collaboration in film restoration, film education and joint film production. With an aim to raise work efficiency, the parties have agreed to compile information on the primary issues of the field, globally significant projects and prospective undertakings.