Օգոստոսի 17-ից 21-ը «Հայկական Կինոդար» մարզային ծրագիրը հյուրընկալվեց Սյունիքում: Արդեն սիրված կինոնախագիծը ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության և Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի համատեղ ջանքերով Սյունյաց աշխարհ էր բերել հայ կինոյի սիրված ֆիլմերի ընտրանին, որը ներկայացվեց Մեղրի, Քաջարան, Կապան, Գորիս, Սիսիան համայնքների կինոսիրողների գնահատմանը:
«Հայկական Կինոդար»-ին առանձնահատուկ գրավչություն և ազգային տոնական մթնոլորտ պարգևեց Քաջարանի կինոցուցադրությունները, որի շրջանակում օգոստոսի 18-ին քաղաքային Մշակույթի պալատի և «Քաջարան» կինոթատրոնի համատեղ ուժերով, բացի փոքրերի և մեծահասակների համար կինոցուցադրությունից, կազմակերպվեց նաև տոնական միջոցառում, որի ընթացքում նախկին «Բաղաբերդ» ճամբարի տարածքում վերստին հնչեց հայկական երգն ու պարը և հայկական դուդուկն իր անզուգական մեղեդիներով ազդարարեց տոնական հանդիսության սկիզբը: Եվ քանի որ ցուցադրության ծրագրում ներառված էր նաև «Լավաշ» վավերագրական ֆիլմը, «Նռանե» պարային խմբի սաները ներկայացրեցին լավաշի ստեղծման ընթացքը, իսկ Քաջարանում իր հացերի լայն տեսականիով հայտնի Արփինե Ավետիսյանը պատմեց թթխմորով հացերի օգտակարության մասին: Ըստ էության, տևական դադարից հետո այս միջոցառմամբ Քաջարանում վերադարձան բացօթյա ցուցադրությունների ավանդույթին:
Ինչպես և նախորդ մարզերում, Սյունիքում ևս ցուցադրությունները դարձյալ վկայեցին, որ հայ հանդիսատեսը մեծ ջերմությամբ է սպասում ազգային կինոյի հետ հանդիպմանը:

From August 17 to 21, the "Armenian Cine-Century" regional program was hosted in Syunik. The already popular project implemented with the joint efforts of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of the Republic of Armenia and the National Cinema Center of Armenia, brought to Syunik a selection of distinguished Armenian films and presented them to cinema enthusiasts in the towns of Meghri, Kajaran, Kapan, Goris, Sisian.
Screenings in Kajaran gave a special flavour and national festive atmosphere to the program – on August 18, in addition to the film screenings for children and adults, a celebratory event was organized on the territory of the former camp “Baghaberd”, where the Armenian duduk marked the beginning of the festive ceremony with its incomparable melodies and Armenian songs and dances were preformed again.
The event was organized with the joint efforts of the Sisian House of Culture and the “Kajaran” cinema.
Given the fact that Lavash documentary film was also included in the screening program, the students of the "Nrane" dance group demonstrated the process of lavash making. Arpine Avetisyan, known for the production of a wide variety of bread in Kajaran, talked about the benefits of sourdough bread.
Thus, after a long break the event helped resume the tradition of open-air screening in Kajaran.
Like in other regions, the screenings in Syunik also proved that the Armenian audience is eagerly waiting for the encounter with the national cinematography.