Ներկայացնում ենք «Business Doc Europe» հայտնի լրատվականում տեղ գտած «Ավրորայի լուսաբացը» ֆիլմի ռեժիսոր Իննա Սահակյանի հետ հարցազրույցը՝ Օսկարի մրցանակաբաշխության նախաշեմին» հոդվածի հայերեն թարգմանված տարբերակը։
Հիշեցնենք «Ավրորայի լուսաբացը» անիմացիոն-վավերագրությունը Հայաստան-Գերմանիա-Լիտվա համատեղ արտադրություն է։ Կինոնկարը ֆինանսական աջակցություն է ստացել Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնից և եվրոպական ամենախոշոր կինոֆոնդից՝ ԵՎՐԻՄԱԺ-ից (Հայաստանը որպես մեծամասնական համարտադրող)։
Ջոֆրի Մակնաբ,  նոյեմբերի 2, 2022թ. ժ. 11:35
Հայոց ցեղասպանության թեման վերջին տարիներին շոշափվել է մի քանի ֆիլմերում՝ Ատոմ Էգոյանի «Արարատ» (2002), Ֆաթիհ Աքինի «Սպին» (2014) և Թերի Ջորջի «Խոստումը» (2016): Այժմ 20-րդ դարասկզբի պատմության ամենատրավմատիկ և վիճարկվող դեպքերից մեկը ներկայացվում է Իննա Սահակյանի  «Ավրորայի լուսաբացը» նոր ուշագրավ վավերագրական ֆիլմում:
Ռեժիսորն անիմացիայի միջոցով պատմում է իր հերոսուհու՝ Ավրորա («Արշալույս») Մարդիգանյանի պատմությունը, ով վերապրել էր թուրքերի կողմից հայերի դեմ իրականացված ցեղասպանությունը:
Հրաշքով փրկված Ավրորան ի վերջո հասնում է ԱՄՆ, որտեղ հրատարակում է գիրք՝ իր անցած ճանապարհի մասին և նկարահանվում «Հոգիների աճուրդը» (1919թ.) հոլիվուդյան ֆիլմում, որտեղ մարմնավորում է ինքն իրեն: Ավրորան մահացել է 1994թ.-ին՝ կյանքի վերջին տարիներն ապրելով մոռացվածության մեջ։ Ամուսնու մահից հետո նա Նյու Յորքից տեղափոխվել էր Լոս Անջելես և բարդ հարաբերություններ ուներ իր միակ որդու հետ, ում կինը ազգությամբ հայ չէր։ «Նրա մասին մոռացել էին… վերջում նա մահացավ ծերանոցում՝ միայնության մեջ»,- ասում է Սահակյանը։ «Հոգիների աճուրդը» ֆիլմի անհետացման պատճառները առ այսօր բացահայտված չեն, ինչի համար մեղադրվում են բոլորը` ԿԳԲ-ից մինչև թուրքերը: Այնուամենայնիվ, ֆիլմից պահպանված կադրերը կրկին հայտնաբերվեցին հայկական արխիվներում 1990թ. կեսերին: 2000թ. սկզբին այս կադրերը թվայնացվեցին և հասանելի դարձան հանրությանը: Պահպանվել են ֆիլմի մոտ 20 րոպեանոց կադրերը, պահպանվել են նաև Ավրորայի կյանքի վերջին հարցազրույցները: Ռեժիսորն այս արխիվային նյութն օգտագործում է իր ֆիլմում՝ անիմացիայի հետ համատեղ։ Այժմ «Ավրորայի լուսաբացը» ֆիլմը Հայաստանի կողմից պաշտոնապես առաջադրվել է Օսկարի:
Ինչպե՞ս սկսվեց նախագիծը: 2014թ. Սահակյանն աշխատում էր հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակին ընդառաջ ծրագրված անիմացիոն կարճամետրաժ ֆիլմերի շարքի վրա: Շարքը պետք է հիմնված լիներ ցեղասպանությունը վերապրած մարդկանց  հարցազրույցների վրա, որը հավաքագրել էր Զորյան ինստիտուտը (հիմնադրվել է 1980-ականների սկզբին՝ ցեղասպանության ուսումնասիրությունը խթանելու նպատակով): Սահակյանը տարբեր գործընկերների հետ պատրաստվում էր նկարահանել 10 րոպեանոց ֆիլմեր՝ «ալմանախ», ինչպես ինքն է ասում՝ «ցեղասպանության տարբեր պատմությունների մասին»։ Հենց այդ ժամանակ նա առաջին անգամ ծանոթացավ Ավրորայի վկայություններին, որոնք առկա էին DVD-ով: «Ավրորայի հարցազրույցը տարբերվում էր մնացած բոլոր ցեղասպանությունը վերապրածների հարցազրույցներից, որ լսել էի մինչ այդ… նա երբեք չէր հանձնվում, միշտ փորձում էր լուծումներ գտնել: Նա մինչև վերջ անկոտրում մնաց...»,- ասում է ռեժիսորը այն կնոջ մասին, ում պատմությունը պատմում է իր վավերագրական ֆիլմում: Միայն Ավրորայի պատմությունը չէր, որ անչափ հետաքրքիր էր, այլ նաև այն փաստը, որ նրա մասին հոլիվուդյան մեծ ֆիլմ է նկարահանվել ԱՄՆ տեղափոխվելուց հետո: Տեսնելով առկա մեծաքանակ նյութերը, Սահակյանը և իր թիմը հասկացան, որ չեն կարող կարճամետրաժ ֆիլմով տուրք տալ Ավրորայի պատմությանը: Նրանք պետք է ավելի բովանդակալից մի բան անեին։
Ավրորայի պատմությունը ուշագրավ է և միաժամանակ սարսափելի: Ինչպես նշում է ռեժիսորը, իր ֆիլմը հարցին անդրադառնում է նոր դիտակետից: «Գնահատում եմ մնացած բոլոր ֆիլմերը այս թեմայով»,- ասում է Սահակյանը, բայց նշում, որ իր տարբերակը, ի տարբերություն մյուսների, արտահայտում է երիտասարդ կնոջ տեսակետը։ «Ինձ համար շատ կարևոր էր երիտասարդ աղջկա պատմությունը պատմել իր տեսանկյունից, քանի որ սա մի բան էր, կարծում եմ, որ մենք թերացել էինք նախորդ բոլոր ֆիլմերում: Եվ պետք էր պատմել այն (պատմությունը) վավերագրական տեսանկյունից… ինձ համար շատ կարևոր էր իրական պատմություն պատմել մի իրական աղջկա մասին, ով անցել է այս բոլոր սարսափների միջով, բայց երբեք չի կորցրել իր մարդասիրությունը, և փորձել է օգնել ուրիշներին իր կյանքի տարբեր փուլերում»։
Իր կյանքի վերջում տված հարցազրույցում Ավրորան նշում է, որ եվրոպացի հրեաների դեմ նացիստական ​​հոլոքոստը կարող էր տեղի չունենալ, եթե Հայոց ցեղասպանությանը հաջորդեր պատշաճ հատուցում: Առ այսօր այն տեղի չի ունեցել։ Ավելի քան 100 տարի անց Թուրքիան շարունակում է մերժել «ցեղասպանություն» եզրույթը։ Ավրորան անդրդվելի էր զոհերի համար արդարադատության հաստատելու իր ցանկության մեջ, բայց չուներ սեփական վրեժխնդրություն:
Նա ցանկանում էր, որ լինի պատշաճ իրավական ընթացակարգ, այլ ոչ թե բռնի հատուցում: «Ավրորայի լուսաբացը» ֆիլմի ստեղծումը էպիկական աշխատանք էր: «Ֆիլմը սկսելուց հետո ավելի քան յոթ տարի է անցել,- հառաչում է ռեժիսորը, երբ հիշում է իր առջև ծառացած բազմաթիվ մարտահրավերները,- այն (ֆիլմի նկարահանումը) շատ ծանր էր և՛ հոգեբանորեն, և՛ առօրյա աշխատանքում»:
Վավերագրական ֆիլմի ֆինանսավորումն առաջին խոչընդոտն էր: Հայաստանը «չափազանց սահմանափակ է իր կինոֆոնդերով»: Ի վերջո, նախագիծը ստեղծվել է որպես Հայաստանի, Գերմանիայի և Լիտվայի համատեղ արտադրություն։ Աջակցողների թվում էին բոլորը՝ ARTE-ից և Eurimages-ից (Եվրախորհրդի հիմնադրամ) մինչև Զորյան ինստիտուտ: Վավերագրական ֆիլմի հետազոտական աշխատանքը նույնպես դժվար գործընթաց էր: Սահակյանն աշխատում էր գիտնականների թիմի հետ, լսում էր վկայություններ, խորհրդակցում բազմաթիվ լրատվամիջոցների հետ և այցելում այն վայրերը, որտեղով Ավրորան անցել էր ցեղասպանությունից փախչելու ժամանակ:
«Այնուհետև, իհարկե, անիմացիան տևեց մոտ երեքուկես տարի»,- ավելացնում է ռեժիսորը։
Անխուսափելիորեն, Covid-ը խոչընդոտեց. Հայաստանի և Լիտվայի միջև աշխատում էին անիմատորներ, սակայն երկու երկրների ստեղծագործողները չէին կարող մեկնել միմյանց հանդիպելու համար։ «Արտադրական շրջանի երկու տարին պետք է աշխատեինք առցանց»,- նշում է Սահակյանը։ Նա ի վերջո հանդիպեց Լիտվայի թիմի անդամներին ֆիլմի պրեմիերային՝ այս ամռան սկզբին, Անսիի փառատոնում:
Սահակյանի ձեռքբերումը իսկապես զարմացնում է, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ նա նախկինում անիմացիայի փորձ չի ունեցել։ «Իհարկե, ես շրջապատված էի շատ լավ մասնագետներով ինչպես Հայաստանից, այնպես էլ Լիտվայից, սակայն ամենօրյա առցանց աշխատանքը իսկապես մղձավանջ էր»:
2020 թվականին Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության սրացումը ավելացրեց ռեժիսորների առջև ծառացած դժվարությունները: Հայկական նկարահանող թիմի մի քանի անդամներ մեկնեցին պատերազմի առաջնագիծ, և նկարահանումները ստիպված եղանք երեք ամսով դադարեցնել: «Մենք անցանք բոլոր հնարավոր մարտահրավերների միջով…»։ Սակայն, ինչպես Ավրորան, Սահակյանը նույնպես չհանձնվեց. ֆիլմն ավարտին հասցրեցին և այժմ այն արժանանում է մրցանակների միջազգային փառատոներում՝ օրինակ  Երևանի Ոսկե ծիրան միջազգային կինոփառատոնում ֆիլմն արժանացել է «Արծաթե ծիրան» մրցանակի, այն առաջադրվել է Ասիա-Խաղաղoվկիանոսյան մրցանակաբաշխության լավագույն անիմացիոն ֆիլմ մրցանակին: Ֆիլմը նաև ընտրվել է Ամստերդամի վավերագրական ֆիլմերի «Բեսթ օֆ ֆեսթս» միջազգային կինոփառատոնում: «Քեթս էնդ Դոքս» կազմակերպությունը զբաղվում է ֆիլմի համաշխարհային վաճառքով, իսկ հաջորդ քայլը կլինի ֆիլմի դիստրիբուցիան ԱՄՆ-ում:
«Անչափ կարևոր է, որ ֆիլմը հնարավորինս շատ դիտումներ ունենա։ Իհարկե, դա շատ դժվար մարտահրավեր է, բայց եթե ֆիլմը նկատեն Օսկարի մրցավազքում, եթե հրաշք կատարվի, և այն հայտնվի կարճ ցուցակում (shortlist), դա իսկապես կազդի ֆիլմի տարածման վրա»,- ասում է Սահակյանն այն մասին, թե ինչպես կարող է մրցանակաբաշխության հաջող արշավը ֆիլմը դարձնել այնքան ճանաչված, որքան ճանաչված էր  «Հոգիների աճուրդ»  ֆիլմը՝ ավելի քան 100 տարի առաջ:

Here we present the Armenian translation of the Academy Awards interview with Inna Sahakyan, the director of AURORA’S SUNRISE full-length animation in the famous news website Business Doc Europe.
NB: The animated documentary AURORA’S SUNRISE is a co-production between Armenia (majority co-production), Germany and Lithuania. The film received financial support from the National Film Center of Armenia and Eurimages – European Cinema Support Fund.
The Armenian genocide has been explored in several films in recent years: in Atom Egoyan’s Ararat (2002), Fatih Akin’s The Cut (2014) and Terry George’s The Promise (2016). Now, one of the most traumatic and bitterly contested episodes in early 20th Century history is revisited in Aurora’s Sunrise, the remarkable new documentary by Inna Sahakyan. Sahakyan uses animation to tell the death-defying story of her subject, Aurora (“Arshaluys”) Mardiganian, a young female survivor of the Turkish genocide against the Armenians.
Astonishingly, Aurora eventually made it to the US, had a book written about her experiences and starred in a Hollywood dramatisation of those experiences: Auction Of Souls (1919), in which she herself starred. In the latter part of her life, Aurora, who died in 1994, lived in relative obscurity. She had moved from New York to live in LA following the death of her husband. She had a difficult relationship with her only son, who had married a non-Armenian. “She became lost…in the end, she died alone in an elderly care home,” says Sahakyan. The reasons for the disappearance of Auction Of Souls remain murky, with everybody from the KGB to the Turks being blamed for it slipping out of circulation. However, the footage that remains was rediscovered in Armenian archives in the mid 1990s. In the early 2000s, this footage was digitised and placed in the public domain.
Around 20 minutes of footage of the film survive. So do filmed interviews from late in Aurora’s life. The director uses this archival material in her film alongside the animation. Now, Aurora’s Sunrise has been chosen as Armenia’s contender for the International Oscar. How did the project start? In 2014, Sahakyan had been working on a planned series of animated shorts to tie in with the centenary of the start of the genocide. This was to be based on interviews with survivors collected by the Zoryan Institute, an organisation set up in the early 1980s to promote study of the genocide. Sahakyan and various collaborators were planning to make 10 minute films, “an almanac” as she calls it “of different stories of the genocide.” This was when she first came across Aurora’s testimonies on DVD. “When I listened to it, it was so different from all the others…she never gave up, she always tried to find solutions. She never obeyed,” the director says of the woman whose story she tells in her documentary. It’s wasn’t just Aurora’s story that was fascinating. It was the fact that a big Hollywood movie had been made about her after she moved to the US. As they contemplated the wealth of material available, Sahakyan and her team realised that they couldn’t do justice to Aurora in a short. They needed to make something more substantial.
Aurora’s story is remarkable – and frequently horrifying. As the director points out, her film comes at the subject matter from a new vantage point. “I appreciate all the other films that are in the field,” Sahakyan says, but points out that her version, unlike the others, gives a young woman’s point of view. “For me, it was very important to tell a story of a young girl from her own perspective because this was something, I think, we were lacking in all the previous films. And to tell it [the story] from a documentary point of view…it was very important for me to tell a real story of a real girl who passed through all these horrors but never lost her humanity – and she tried to help others at different stages of her life.” In the interview given late in her life, Aurora makes the point that the Nazi Holocaust against European Jews might not have happened if there had been a proper reckoning following the Armenian genocide. That still has not happened. More than 100 years on, Turkey continues to reject the term “genocide.” Aurora was unflinching in her pursuit of justice for the victims but she wasn’t after vengeance for its own sake. She wanted due legal processes to be followed, not violent retribution. Making Aurora’s Sunrise has been an epic endeavour. “It was more than seven years between the start and the completion of the film,” the director sighs as she remembers the multiple challenges she has faced. “It [making the film] was very heavy both psychologically and in the daily work.” Financing the documentary was the first hurdle. Armenia is “super-limited in its film funds.” In the end, the project was made as a co-production between Armenia, Germany and Lithuania. The backers included everybody from ARTE and Eurimages (the Council of Europe’s Fund) to the Zoryan Institute.
Researching the documentary was also an exhaustive process. Sahakyan was working with a team of scholars, listening to testimonies, consulting multiple media resources and visiting the places Aurora passed through as she fled the genocide. “Then, of course, the animation took about three and a half years,” the director adds. Inevitably, Covid intervened. Animators were working between Armenia and Lithuania but the artists from the two countries couldn’t travel to see each other. “We had to work online through two years of the production period,” Sahakyan notes.
She finally met the members of the Lithuanian team at the film’s premiere earlier this summer at the Annecy Festival. What makes Sahakyan’s achievement all the more startling is that she didn’t have previous experience in animation. “Of course, I was surrounded by really good professionals both from Armenia and Lithuania but all of this online work was really a nightmare, day and night!” To add to the troubles facing the filmmakers, there was an escalation of the conflict in Nagorno-Karabakh in 2020. Several members of the Armenian production team ended up “on the front line” and filming had to be suspended for three months. “We passed through every challenge possible…” However, like Aurora herself, Sahakyan persevered. The film was completed and is now winning plaudits at international festivals such as Yerevan (Silver Apricot), and it has been nominated for an Asia-Pacific screen award. Selected for IDFA Best of Fests, CAT&Docs are handling the world sales and the next step is to secure US distribution. “It is very, very important that the film is seen as much as possible. Of course, it’s a very hard task, but if it is noticed in the Oscar run – if magic happens and it is shortlisted – that will really affect the distribution,” Sahakyan says of how a successful awards campaign might make the film as much of a hit today as Auction of Souls over 100 years ago.
The original source of the article: Academy Awards interview: Aurora’s Sunrise by Inna Sahakyan - Business Doc Europe