Հայաստանի կողմից ամերիկյան կինոակադեմիայի «Оսկար» 95-րդ մրցանակաբաշխությանը ներկայացվող վավերագրական անիմացիոն «Ավրորայի լուսաբացը» ֆիլմի ամերիկյան պրեմիերան կկայանա Լոս Անջելեսի Animation Is Film կինոփառատոնի մրցութային ծրագրում։
Ցուցադրությունը տեղի կունենա հոկտեմբերի 23-ին, ժամը 18:30-ին Հոլիվուդի պատմական TCL չինական թատրոնում, որին կհաջորդի հարց ու պատասխան ռեժիսոր Իննա Սահակյանի հետ:
Ֆիլմը ներկայացնում է Ավրորա Մարդիգանյանի՝ Հայոց Ցեղասպանությունը վերապրելուց մինչև հոլիվուդյան աստղ դառնալու ոդիսականը։ Հոլիվուդյան համր ֆիլմում վերամարմնավորելով ինքն իրեն դեռատի աղջիկը կրկին վերապրում է Ցեղասպանության սարսափները՝ նպատակ ունենալով աշխարհին պատմել հայկական Եղեռնի մասին։ Ֆիլմը ստեղծվել է Զորյան ինստիտուտի գիտական աջակցությամբ և ինստիտուտի՝ Հայոց Ցեղասպանության բանավոր պատմության արխիվի հիման վրա։
Հայ - գերմանա - լիտվական համատեղ արտադրության ֆիլմ (արտադրող ընկերություններ՝ «Բարս մեդիա», «Gebrueder Beetz Filmproduktion», «Artbox Laisvalaikio Klubas»): Ռեժիսոր և սցենարիստ Իննա Սահակյան, պրոդյուսերներ` Վարդան Հովհաննիսյան, Քրիստիան Բից, Յուստե Միխայլինայտե։

The American premiere of AURORA’S SUNRISE, an animated documentary film directed by Inna Sahakyan, will take place within the competition program of the Animation Is Film festival in Los Angeles.
To addAURORA’S SUNRISE is the official submission of Armenia to the 95th Academy Awards "Oscar". The screening of the film will take place on 23 October at 18:30 at Grauman's Chinese Theatre in Hollywood and will be followed by a Q/A session with the film director Inna Sahakyan.
The film depicts Aurora Mardiganian’s tragic odyssey from surviving the Armenian Genocide to becoming a Hollywood celebrity. Reconstituting her own destiny in a Hollywood silent film, this teenage girl re-experienced the horrors of the Genocide with the aim of telling the world about the Armenian Genocide. The film was made possible with the academic contribution of the Zoryan Institute and is based on its Oral History Archive.
Director​ and script writer​ ​- Inna Sahakyan
Film producer​ ​- Vardan Hovhannisyan, Christian Beetz, Justė Michailinaitė
Production company​ ​- Bars Media, Gebrueder Beetz Filmproduktion, Artbox Laisvalaikio Klubas
NB: The film received partial state financial support from the National Cinema Center of Armenia within the structure of the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sport.