Սեպտեմբերի 29-ից մինչև հոկտեմբերի 8-ը կկայանա Համբուրգի միջազգային 30-րդ հոբելյանական կինոփառատոնը: Տասը բաժիններում ցուցադրվելու են վավերագրական, գեղարվեստական, անիմացիոն ֆիլմեր ամբողջ աշխարհից, կայանալու են համաշխարհային պրեմիերաներ:
Կինոփառատոնի «Կալեյդոսկոպ» ծրագրում ընդգրկված են «Ամերիկացի» (ռեժ.՝ Մայքլ Գյուրջյան, արտադրող ընկերություն՝ «PEOPLE OF AR Productions») և «Ավրորայի լուսաբացը» (ռեժ.՝ Իննա Սահակյան, արտադրող ընկերություն՝ «Բարս Մեդիա») ֆիլմերը ։
Հիշեցնենք․ ֆիլմերը ստացել են պետական ֆինանսական մասնակի աջակցություն ՀՀ ԿԳՄՍՆ ենթակայությամբ գործող «Հայաստանի ազգային կինոկենտրոն»-ի կողմից:

The 30th anniversary edition of FILMFEST HAMBURG will take place from 29 September to 8 October, 2022. In ten sections, FILMFEST HAMBURG shows national and international feature films and documentaries as world premieres. The program spectrum ranges from sophisticated art house films to innovative mainstream cinema.
The films Amerikatsi (directed by Michael Gyurjyan, produced by PEOPLE OF AR Productions) and Aurora’s Sunrise (directed by Inna Sahakyan, produced by Bars Media production company) were included in the Kaleidoskop program of the film festival.
The films received partial state financial support from the National Cinema Center of Armenia within the structure of the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sport.