2022թ. մայիսի 17-ից 25-ը տեղի ունեցավ Կաննի ամենամյա միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում անցկացվող Marche՛ du Film կինոշուկան։ Այն աշխարհում հայտնի է որպես ամենապահանջվածն ու մասշտաբայինը՝ միջազգային գործընկերների ձեռքբերման, տարբեր կառույցների և հիմնադրամների հետ պաշտոնական հարաբերությունների ձևավորման ու ամրապնդման, տեսաձայնային արվեստի խթանման, համատեղ արտադրության, ինչպես նաև տարբեր կինոնախագծերի և վերականգնողական ծրագրերի ֆինանսավորման աղբյուրների որոնման համար:
Կաննի միջազգային կինոշուկայի մասնակցության ընթացքում Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի պատվիրակությունը ունեցել է բազմաթիվ կարևոր հանդիպումներ ինչպես սեփական տաղավարում, այնպես էլ այլ երկրների տաղավարներում, որոնց արդյունքում ձեռք են բերվել մի շարք կարևոր համաձայնություններ հատկապես 2023թ.-ին Հայ կինոյի 100-ամյակի շրջանակներում իրականացվող ծրագրերի վերաբերյալ, հայկական կինոժառանգության պահպանման, վերականգնման, տարածման ու հանրահռչակման վերաբերյալ:
Տեղի են ունեցել հանդիպումներ՝ Կաննի քաղաքապետ Դեվիդ Լիսնարդի հետ՝ Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպան տիկին Հասմիկ Տոլմաջյանի ուղեկցությամբ: Ֆրանսիայի կինոարխիվի (Cinémathèque Française) ծրագրերի ղեկավար Ժան Ֆրանսուա Ռոժեի հետ: Կաննի փառատոնի Կանն Կլասիքս բաժնի ղեկավար պարոն Ժերալդ Դյուշասոյի հետ: Ֆրանսիական МК2 կազմակերպության ներկայացուցչի հետ: Բոլոնիայի կինոարխիվի (Cineteca di Bologna) հատուկ նախագծերի և հետազոտության բաժնի ղեկավար, Բոլոնիայի արխիվային ֆիլմերի կինոփառատոնի գեղարվեստական տնօրեն (Il Cinema Ritrovato), ինչպես նաև Սկորցեզե կինոհիմնադրամի ներկայացուցիչ Չեչիլիա Չենչիարելիի հետ: Բրիտանական Կինոկլասիկա հիմնադրամի հիմնադիր տնօրեն Ժուստին Վադելի հետ: Համո-Բեկնազարով նախագծի կուրատոր Դենիել Բըրդի հետ: Ֆարաբի կինոֆոնդի միջազգային կապերի բաժնի պետ՝ Ռայեդ Ֆարիդզադեի հետ։ Լիտվայի կինոկենտրոնի տնօրեն Լիամոնաս Ուբավիչուսի հետ: Կինո և աուդիովիզուալ ոլորտի մասնագիտական թրեյնինգների FOCAL հիմնադրամի տնօրեն Տամարա Տատիշվիլիի հետ: Հանդիպում Իսրայելի «Ռաբինովիչ կինոհիմնադրամ»-ի միջազգային հարաբերությունների գծով տնօրեն՝ Օսնաթ Բուկոֆզերի հետ: Սլովենիայի կինոկենտրոնի տնօրեն Նատաշա Բուկարի և Մոնտենեգրոյի Կինոկենտրոնի տնօրեն Ալեկսանդրա Բոզովիչի հետ: Հանդիպում Ֆարաբի կինոֆոնդի միջազգային կապերի բաժնի պետ՝ Ռայեդ Ֆարիդզադեի հետ։ Հանդիպում Եվրոպական աուդիովիզուալ օբսերվատորիայի գործադիր տնօրեն Սյուզան Նիկոլտչևի և կինոշուկայի վերլուծաբան Պատրիզիա Սիմոնեի հետ: Հնդկաստանի IIFTC կազմակերպության ներկայացուցիչ պարոն Հարշաթ Բհագվաթի հետ։ Հանդիպում Festival Pro Scope հարթակի ներկայացուցիչ Ջեյմս Այլվարդի հետ: Հանդիպում PZAZ TV ներկայացուցչի հետ: Հանդիպումների արդյունքում ձեռք են բերվել մի շարք պայմանավորվածություններ։
Կինոշուկային մասնակցելու նախաշեմին Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը պատրաստեց «Հայկական ֆիլմեր 2021/2022» ինտերակտիվ կատալոգը, որտեղ ներկայացվում են 2021-2022թթ. պետական ֆինանսավորում ստացած զարգացման, արտադրական, հետարտադրական և տարածման փուլերում գտնվող լիամետրաժ, կարճամետրաժ և անիմացիոն կինոնկարներ ու կինոնախագծեր, ինչպես նաև պատրաստվեց Marche՛ du Film 2022 առցանց հարթակը, որտեղ առանձին բաժիններով ներկայացված են Հայաստանի տեսարժան վայրերը որպես ֆիլմարտադրության համար գրավիչ երկիր, Կինոկենտրոնի կողմից պետական ֆինանսական աջակցություն ստացած ֆիլմերը, առանձին էջերով անդրադարձ է եղել հայկական ֆիլմարտադրությանն ու կինոժառանգության պահպանմանը և այլն:
Մայիսի 19-ին հայկական տաղավարում տեղի ունեցավ կինոշուկայում ավանդական դարձած Happy Hour հյուրասիրություն՝ Ֆրանսիայում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան տիկին Հասմիկ Տոլմաջյանի և Մարսելում Հայաստանի հյուպատոս պարոն Սամվել Լալայանի ներկայությամբ: Հեփի Աուըր (Happy Hour) հյուրասիրության օրվա ընտրությունը Կինոկենտրոնի կողմից խորհրդանշական էր: Մայիսի 19-ին լրացավ հայ կինոյի հիմնադիր Համո Բեկնազարյանի 130-ամյակը, որն էլ նշվեց այդ օրը հայկական տաղավարում և ցուցադրվեց Կինոկենտրոնի կողմից պատրաստած Բեկնազարյանի ֆիլմերի հատվածներից հոլովակ:
Հայկական տաղավարը մարդաշատ էր, ներկա էին ինչպես նախապես միջոցառմանը հրավիրված գործընկերներ, միջազգային կազմակերպությունների և ֆոնդերի ներկայացուցիչներ, այնպես էլ ոլորտի ներկայացուցիչներ տարբեր երկրներից:

The counterpart to the Cannes Film Festival since 1959, this year Marché du Film kicked off on 17 May (Marche du Film, 17-25 May, 2022). It is one of the world's largest film markets for acquiring international partners for coproduction, establishing and strengthening official relations with various foundations, institutions and organizations in the film industry, promoting audio-visual arts and seeking funding for film heritage restoration.
At Marche du Film, the delegation of the National Cinema Center of Armenia conducted a series of crucial meetings, which resulted in a number of important agreements, especially regarding the programs to be implemented within the framework of the 100th anniversary of Armenian cinema in 2023 and aimed at preservation, restoration and dissemination of Armenian film heritage.
In the frames of Marche the NCCA held meetings with Cannes Mayor David Lisnard in the presence of RA Ambassador to France Mrs. Hasmik Tolmajyan, Cinémathèque Française’s program director Jean-Francois Rauger, Head of Cannes Classics Gérald Duchaussoy, Frederique Roualt from MK2 films , Cecilia Cenciarelli from the Cineteca di Bologna, Founding Director of Kino Klassika Foundation Justine Wadell, curator of Hamo Bek-Nazarov Project Daniel Bird, the International Vice President of Farabi Cinema Foundation Raed Faridzadeh, director of the Lithuanian Film Centre Laimonas Ubavičius, Head of FOCAL MEDICI Training Tamara Tatishvili, Head of International Relations Department of Rabinovich Foundation for the Arts Osnat Bukofzer, director of the Slovenian Film Centre Nataša Bučar, director of Film Centre of Montenegro Aleksandra Božović, the Executive Director of the European Audiovisual Observatory Susanne Nikoltchev, director of India International Film Tourism Conclave Harshad Bhagwat, PZAZ TV representative and many others.
In order to present Armenian films and projects in the film market, the National Film Center of Armenia released the interactive catalog of "Armenian Films Supported by NCCA  2021/2022", which includes feature, short and animated films and film projects at the stages of development, production, post-production and distribution. Along with it the National Cinema Center of Armenia also joined the Marché du Film’s with an online pavilion, which in separate sections presented basic info on NCCA, films financially supported by the NCCA, sights and film locations in Armenia, the NCCA film heritage preservation activities etc.
On May 19 the traditional Happy Hour reception was held in the Armenian Booth in the presence of Mrs. Hasmik Tolmajyan, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to France, and Mr. Samvel Lalayan, Consul of Armenia in Marseilles. It was a crowded event hosting partners, representatives of international organizations and funds, as well as industry representatives from different countries. The choice of the date for the Happy Hour event was symbolic as May 19 marked the 130th anniversary of the establisher of Armenian cinema Hamo Beknazaryan, so that was the reason of the choice made.