Հուլիսի 13-ին Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Շուշանիկ Միրզախանյանի և եվրոպական կինոյի մեծանուն վարպետ, ֆրանսիական սինեմատեքի նախագահ Կոստա Գավրասի միջև տեղի ունեցավ աշխատանքային հանդիպում։
Հանդիպման ընթացքում ներկայացվեց Կինոկենտրոնի կողմից կատարված և նախատեսվող ծրագրերը հայկական կինոժառանգության վերաբերյալ, որոնք նպատակ ունեն միջազգային ասպարեզում նպաստել հայ կինոմշակույթի ճանաչմանը, տարածմանն ու արժևորմանը:
Ծրագիրը նախնական արդեն քննարկվել էր Կաննի Marche՛ du Film կինոշուկայում` ֆրանսիական սինեմատեքի ծրագրերի ղեկավար Ժան Ֆրանսուա Ռոժեի հետ, ըստ որի նախատեսվում է Հայ կինոյի 100-ամյա հոբելյանի շրջանակներում ֆրանսիական սինեմատեք ֆրանսեզի «Աշխարհի ամբողջ հիշողությունը» ("Tout la Memoire du monde") կինոփառատոնում իրականացնել հայկական կինոժառանգության համր ֆիլմերի ցուցադրություն:
Հանդիպումը ևս մեկ անգամ վերահաստատեց նախնական պայմանավորվածությունները, արդեն ստանալով ֆրանսիական սինեմատեքում աշխատանքային նոր այց - հրավեր։

On July 13 Shushanik Mirzakhanyan, director of the National Cinema Center of Armenia, had a meeting with the President of Cinematheque Francaise, the famous master of European cinema, the Cannes and Berlin IFF awards winner, film director and scre
During the meeting, the director of the National Cinema Center of Armenia Shushanik Mirzakhanyan presented to Costa - Gavras the accomplishments already gained by the Cinema Center in film heritage sphere together with other initiations still to be undertaken.
Within the framework of the 100-year anniversary of Armenian cinema submission of several Armenian silent films to the Cinematheque Francaise’s "Tout la Memoire du Monde" restoration film festival was discussed togethe
It is noteworthy that this meeting once again reaffirmed the preliminary agreements reached between the NCCA and Cinematheque Francaise, and a new invitation to hold a meeting at the Cinematheque in Paris in autumn of 2022 has already been received