Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի կողմից ֆինանսական աջակցություն ստացած, ռեժիսոր Ջիվան Ավետիսյանի «Դրախտի դարպասը» ֆիլմն իր փառատոնային ճանապարհին մեծ հաջողություններ գրանցեց՝ Օնտարիոյի (Կանադա) միջազգային կինոփառատոնում հաղթող ճանաչվելով միանգամից չորս անվանակարգերում՝ «Լավագույն ձայն», «Լավագույն երաժշտություն», «Լավագույն սցենար», «Լավագույն միջազգային ֆիլմ»:
Ռեժիսորի խոսքով՝ «Դրախտի դարպասը» ֆիլմ է ավելի շատ` հայացքը դրսից դեպի Արցախը: Երկար սպասումից հետո՝ սեպտեմբերի 17-ին, Լոս Անջելեսի «Ալեքս» կինոթատրոնում, հարյուրավոր մարդկանց մասնակցությամբ կայացավ «Դրախտի դարպասը» ֆիլմի առաջնախաղը, որով սկսվեց ֆիլմի միջազգային ցուցադրությունների շարքը: Ամերիկյան պրեմիերայից հետո ֆիլմը ցուցադրվեց Բելգիայի Գենտ քաղաքում, Դետրոյթում, հոկտեմբերի 8-ին՝ Նյու Ջերսիի Սուրբ Լևոն եկեղեցում, հոկտեմբերի 10-ին՝ Բոստոնի West Newton Cinema-ում։ Հոկտեմբերի 15-ին Կանադայում ՀՀ դեսպան Անահիտ Հարությունյանի հովանո ներքո, Տորոնտոյի «Յորք» կինոթատրոնում տեղի ունեցավ ֆիլմի նաև կանադական պրեմիերան, և նույն օրը մեկնարկեց ֆիլմի ցուցադրությունների շարքը՝ Մոնրեալի Cinémas Guzzo Méga-Plex Sphèretech-ում:
Հետաքրքրական է այն, որ կինոդիտողների մեծ լսարանի շնորհիվ ֆիլմի ցուցադրությունները Cinémas Guzzo-ում երկու անգամ երկարաձգվեցին։ Ցուցադրությունները շարունակվեցին հոկտեմբերի 24-ին՝ Վաշինգտոնի (Կոլոմբիայի շրջան) Սուրբ Խաչ եկեղեցում, հոկտեմբերի 27-ին՝ Սակրամենտոյում, հոկտեմբերի 28-ին՝ Սան Ֆրանցիսկոյի Elmwood Theater-ում:
«Դրախտի դարպասը» ֆիլմը Ջիվան Ավետիսյանի՝ արցախյան թեմատիկայով երրորդ լիամետրաժ ֆիլմն է։ Այն ութ երկրների համատեղ արտադրություն է․ Հայաստան, Լիտվա, Գերմանիա, Ֆրանսիա, Բուլղարիա, Չեխիա, Իտալիա, ԱՄՆ։
Ֆիլմի դերասանական կազմում ընդգրկվել են Ռիխարդ Զամելը՝ Գերմանիայից, Տատյանա Սպիվակովան՝ Ֆրանսիայից, Լեոնարդաս Պոբեդոնոսցևասը՝ Լիտվայից, Նաիրա Զաքարյանը՝ ԱՄՆ-ից, Սոս Ջանիբեկյանը՝ Հայաստանից և այլ սիրված դերասաններ Հայաստանից և արտերկրից։ Նկարահանումներն իրականացվել են Արցախում և Լիտվայում։

Jivan Avetisyan's "Gate to Heaven", which received financial support from the National Cinema Center of Armenia, marked another achievement in its festival history, winning in four nominations at the Ontario International Film Festival in Canada: "Best Sound", "Best Music", "Best Script" and "Best International Film".
After a long wait, the premiere of "Gate to Heaven" took place on 17 September at the Alex Theatre in Los Angeles with hundreds of viewers, which gave start to upcoming international screenings of the film. According to the film director "Gate to Heaven" gives a view from the outside on Artsakh. After the American premiere, the film was screened in Ghent, Belgium: the US screenings embraced Detroit, St. John's Church in New Jersey on (October 8) and the West Newton Cinema in Boston (October 10). On 15 October, under the patronage of the Ambassador of the Republic of Armenia to Canada Anahit Harutyunyan, the Canadian premiere of the film took place at the York Cinema in Toronto. The screenings of the film at Montreal’s Cinémas Guzzo’s MégaPlex Sphèretech cinema hall also took place on the same day.
It is worth mentioning that due to the large crowds of viewers, the screenings of the film at Cinémas Guzzo were doubled. The film was shown at the Holy Cross Church in Washington DC (October 24), in Sacramento (October 27), and at the Elmwood Theater in San Francisco (October 28).
"Gate to Heaven" is Jivan Avetisyan's third full-length film on Artsakh theme. It is a joint production of eight countries - Armenia, Lithuania, Germany, France, Bulgaria, Czech Republic, Italy, the USA.
The film’s cast includes Richard Zamel from Germany, Tatiana Spivakova from France, Leonardas Pobedonoscevas from Lithuania, Naira Zakaryan from the USA, Sos Janibekyan from Armenia and other popular actors and actresses from Armenia and abroad. The shooting took place in Artsakh and Lithuania.