Երևանում՝ հոկտեմբերի 29-31-ը, տեղի կունենա «Ազգային» կինո՝ համամարդկային ժառանգություն. վերանայման, պահպանության և հանրայնացման խնդիրներ թեմայով եռօրյա գիտաժողով:
Միջազգային գիտաժողովը կազմակերպվում է ի պատիվ ֆրանսահայ կինոռեժիսոր Անրի Վերնոյի (Աշոտ Մալաքյան) 100-ամյակի, որը ներառված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի նշանավոր անձանց և 2020 թվականի կարևոր իրադարձությունների օրացույցում: Թուրքիայում ծնված և 1924 թվականին ընտանիքով Ֆրանսիա տեղափոխված Վերնոյի ստեղծագործական ուղին ծավալվել է ֆրանսիական «հանդիսանքային» կինոյի համատեքստում, որի վառ օրինակներից են ռեժիսորի ավելի քան քառասուն կոմերցիոն ֆիլմերը: Վերնոյը դիմեց հայկական թեմատիկային իր գործունեության մայրամուտին՝ 1991-ին ստեղծելով իր հանրահայտ ինքնակենսագրական դրաման՝ «Մայրիկը», որը դարձավ նաև սփյուռքահայ կինոյի նշանավոր երկերից մեկը։
Օգտագործելով Անրի Վերնոյի ժառանգությունը և խորհրդային հանրապետությունների կինեմատոգրաֆների հետագիծը որպես ելակետեր, գիտաժողովը նպատակ ունի անդրադառնալու այս երկակի երևույթներին՝ իբրև «ազգային» կինոյի ձևակերպումները խնդրականացնող ժառանգություն։
Ավանդաբար դիտվելով որպես մեկուսացված երևույթներ, որոնք զարգացել են միջազգային կինոյի լուսանցքներում, ԽՍՀՄ-ում և սփյուռքում ստեղծված «փոքրամասնական» կինոն հաճախ դուրս է մնացել իշխող պատումներից և կազմերից և մնացել որպես գերազանցապես տեղային հետաքրքրություն ներկայացնող երևույթ: Այս ընկալումներն արգելափակում են միջմշակութային հարուստ գործընթացները, որոնց միջոցով «փոքրամասնական» ազգային կինոն զարգացել և ազդեցություն է ունեցել ազգային սահմաններից անդին:
Հաճախ դասակարգվելով որպես զուտ տեղական երևույթ, Հայաստանի պես երկրներում արտադրված ֆիլմերը դուրս են մնում գլխավոր արխիվների, թանգարանների և փառատոնների շրջանակներից, ինչը զգալիորեն սահմանափակում է դրանց վերականգնման, հասանելիության և ավելի լայն շրջանառության հնարավորությունները:
Փորձելով միջդիսցիպլինար և քննադատական երկխոսություն բացել ազգային և «փոքրամասնական» կինեմատոգրաֆի առանցքային հարցերի շուրջ, գիտաժողովը կներգրավի խորհրդային, սոցիալիստական և սփյուռքի կինոյի ժառանգությունների հետ աշխատող շուրջ 15 կինոգետների, կինոքննադատների, հետազոտողների և կինոարդյունաբերության մասնագետների Հայաստանից և արտերկրից։
Եռօրյա գիտաժողովը կանցկացվի անգլերենով և հայերենով՝ համաժամանակյա թարգմանությամբ: Դրա շրջանակներում նաև տեղի կունենա հատուկ հանդիպում - զրույց Անրի Վերնոյի որդի՝ Պատրիկ Մալաքյանի հետ, կկազմակերպվի Վերնոյի առավել նշանավոր ֆիլմերի կինոպաստառների ցուցադրություն և կներկայացվի նրա 1969 թվականի «Շաբաթավերջը Զյույդկոտում» պատերազմական ֆիլմը։ Միջոցառման արդյունքները կամփոփվեն Ազգային կինոկենտրոնի կողմից թողարկված ժողովածուում, որում կզետեղվեն գիտաժողովում ներկայացված զեկույցները:
Գիտաժողովի ծրագիրը և ժամանակացույցը
Հոկտեմբերի 29․
Օր 1-ին՝ զեկույցներ․
Սփյուռքը և հայկական կինոյի ձևակերպման խնդիրները
11։15 - Բացման խոսք (Շուշանիկ Միրզախանյան, Վիգեն Գալստյան)
12:00 - Կարեն Ավետիսյան (Հայաստան, «Ոսկե Ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի գեղարվեստական տնօրեն, կինոքննադատ) «Անրի Վերնոյի ոդիսականը» (հայերեն)
12:30 - Ընդմիջում
13։30 - Արբի Հովհաննիսյան (Ֆրանսիա, ռեժիսոր, կինոյի և թատրոնի պատմաբան) «Հայկական շարժարվեստի պատմություններ կազմելիս. խնդիրներ և մոտեցումներ» (անգլերեն)
14։30 - Մարյանա Պիսկովա (Բուլղարիա, Հարավ-արևմտյան համալսարան, Բլագոևգրադ) «Հայ էմիգրանտ Արշավիր Շախատունու մասին, ով 1928-ին Բուլղարիայում նկարահանեց ֆրանսիական «Անդրանիկ» ֆիլմը» (ռուսերեն)
15:00 - Ընդմիջում
15։15 - Հայկ Համբարձումյան (Ֆրանսիա, կինոգիտության թեկնածու, Սորբոնի համալսարան) «Հայկական անցումը Երվանդ Ջանիկյանի և Անջելա Լուչիի ֆիլմերում և դրա մեսիական անդրադարձները» (անգլերեն)
15։45 - Դանիել Բըրդ (Ֆրանսիա/Լեհաստան, անկախ կինոգետ, համադրող) «Կողմնակի ցուցադրություն դեպի անդունդ ընկած ճանապարհին. թե ինչու՞ պետք է Ստիվեն Սայադյանի ֆիլմերը ընդգրկված լինեն Յունեսկոյի համաշխարհային ժառանգության ցանկում» (անգլերեն)
16։20 - Արծվի Բախչինյան (Հայաստան, բանասիրական գիտությունների թեկնածու) «Հայ կինոյի նախապատմության և սփյուռքահայ կինոյի պատմության նորագյուտ էջեր» (հայերեն)
17։00 - Ավարտ
18։30-22։00 Անրի Վերնոյի ֆիլմերի պաստառների ցուցադրության բացում և «Շաբաթավերջը Զյույդկոտում» ֆիլմի ցուցադրություն Մոսկվա կինոթատրոնում
Հոկտեմբերի 30.
Օր 2-րդ՝ զեկույցներ․
Վերընթերցելով խորհրդային կինոն և վերաիմաստավորելով ետ-խորհրդային կինո-արխիվը
11։15 - Վալերի Պոզներ (Ֆրանսիա, կինոգետ, Ռուսական, Կովկասյան և Կենտրոնական Եվրոպական ուսումնասիրությունների կենտրոն) «Համո Բեկնազարյանի «Նամուսը», որպես հայ կինոյի կազմավորման բազմաշերտ քաղականության դրսևորում» (անգլերեն)
11։40 - Անրի Վարթանով (ԱՄՆ, կինոգիտության մագիստրոս, Քոլամբիա համալսարան) «Չեղարկված քարավան, վերակառուցված ֆիլմ. բացահայտելով Համո Բեկնազարյանի «Երկրորդ քարավանի» առեղծվածները» (անգլերեն)
12։20 - Վիգեն Գալստյան (Հայաստան, PhD, Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի կինոժառանգության բաժնի ղեկավար) «Տեսնել ուրիշին. հայ կինոյի բազմամշակութային և հետ-գաղութային հետագծերի վերծանումը» (անգլերեն)
12:50 - Ընդմիջում
13։30 - Սոնա Կարապողոսյան (Հայաստան, կինոքննադատ) «Հայ կինոյի միջազգայնացումը և փառատոնային քաղաքականության ձևավորումը 20-րդ դարի երկրորդ կեսին» (հայերեն)
14։30 - Հաննա Սթեյն (Ավստրիա, Գրացի համալսարան, գիտությունների թեկնածու) «Ավելին, քան դիլետանտներ. Ինչո՞ւ է սիրողական կինո գործունեությունը և արտադրանքը կարևոր՝ որոշ օրինակներ Հարավսլավական կինոյի պատմությունից» (անգլերեն)
15։00 - Ջեյմս Շթեֆեն (ԱՄՆ, PhD, Էմորի համալսարան) «Թաքնված, բայց ոչ մոռացված. «Նռան գույնի» հիմնական մոնտաժում չօգտագործված տեսարաններն ու կադրերը» (անգլերեն)
15։30 - Սուսաննա Հարությունյան (Հայաստան, կինոգետ, Կինոքննադատների և կինոլրագրողների ասոցիացիայի նախագահ) «Հայկական կինոժառանգության ցուցակագրման առաջին մեթոդական փորձը» (հայերեն)
16։00 - Գարեգին Զաքոյան (Հայաստան, կինոյի պատմաբան) «Ժառանգություն և ժառանգորդները. ի՞նչ կինոժառանգություն ենք ստացել և ինչպե՞ս ենք այն տնօրինում» (հայերեն)
16:30 - Ջասթին Վադել (Միացյալ Թագավորություն, «Կինոկլասիկա» հիմնադրամի տնօրեն) «Պահպանելով և կիսելով «փոքրամասնական» կինոժառանգությունները» (անգլերեն)
Հոկտեմբերի 31․
Օր 3-րդ՝ զեկույցներ․
Պանելային քննարկումներ, հանդիպումներ
11։30 - Անրի Վերնոյ/Աշոտ Մալաքյան. Զրույց-հանդիպում Պատրիկ Մալաքյանի հետ. վարող՝ Կարեն Ավետիսյան
12։30 - Սփյուռքյան կինոժառանգություն. Բանախոսներ՝ Շագա Յուզբաշյան (Ֆրանսիա, կինոգետ), Արծվի Բախչինյան (Հայաստան, կինոյի պատմաբան), վարող՝ Վիգեն Գալստյան
13։30 - Ընդմիջում
14։00 - Կինոժառանգության թվայնացում և վերականգնում. արդի խնդիրներ. Բանախոսներ՝ Դանիել Բըրդ (Ֆրանսիա, կինոգետ, համադրող), Ջեյմս Սթեֆեն (ԱՄՆ, կինոգետ), Լուկաշ Չերանկա (Լեհաստան, «Ֆիքսաֆիլմ Լեհաստան» կազմակերպության տնօրեն), վարող՝ Մելիք Կարապետյան
15։00 - Խորհրդային ժառանգություն՝ ազգային կինոարխիվներ. Բանախոս՝ Օլեքսանդր Տելյուկ (Ուկրաինա, Դովժենկո կենտրոնի համադրող), վարող՝ Վիգեն Գալստյան
16։00 - Խորհրդային կինոժառանգության միջազգայնացում. Բանախոսներ՝ Ջասթին Վադել (Միացյալ Թագավորություն, «Կինոկլասիկա» հիմնադրամ), Արբի Հովհաննիսյան (Ֆրանսիա, կինոյի պատմաբան), Սուսաննա Հարությունյան (Հայաստան, կինոգետ), վարող՝ Մելիք Կարապետյան

A three-day international Conference “National Cinemas – A Universal Heritage Issues of Reappraisal, Preservation and Popularization” will be held in Yerevan on October 29-31.
The three - day Conference is organised in honour of French - Armenian filmmaker Henri Verneuil's 100th anniversary, which is included in the UNESCO Calendar of Anniversaries of Eminent Personalities and Important Events of 2020. Born in Turkey and relocated to France with his family in 1924, Verneuil's creative path was paved in the context of French commercial cinema, which is brilliantly represented by the over forty films made by this director. Verneuil only turned to Armenian subject matter at the end of his career, releasing his famous autobiographical drama Mayrig in 1991, which also became one of the key works of diasporan - Armenian cinema.
Using Henri Verneuil's legacy and the trajectory of the cinemas from the ex - socialist republics as a point of departure, the conference aims to address these ambivalent phenomena as heritages that complicate received perceptions of 'national' cinemas.
Traditionally seen as isolated phenomena that evolved on the margins of international film, the 'national' - or 'minor' - cinemas of the Soviet Republics and various diasporan communities, have often been excluded from dominant narratives and canons as being of predominantly local interest. These perceptions occlude the rich inter - cultural processes through which 'minor' cinematic industries evolved and had an impact far beyond their national borders.
Being classified as solely 'local' phenomena, films from countries such as Armenia remain outside of the purview of major archives, museums and festivals, which significantly limits opportunities for their restoration, access and broader circulation.
Working towards opening a cross - disciplinary and critical dialogue on the focal issues pertaining to ideas of national and 'minor' cinemas, the conference will engage over 15 international scholars, critics, archivists and film industry experts, who are working with the legacies of Soviet, socialist, and diasporan cinema.
The Conference will be held in English and Armenian, with synchronized translation. In the frameworks of this event, a special live conversation will be held with Henri Verneuil's son, director Patrick Malakian, along with an exhibition of posters from Henri Verneuil's films and a screening of the director's 1964 war drama 'Weekend at Dunkirk'.
An edited publication with papers presented at the conference will be released by National Cinema Center of Armenia following the event.
Schedule։
October 29
Presentation day 1:
Diaspora and the issues of defining an Armenian 'national' cinema.
11։15 - Welcome speech: Shushanik Mirzakhanyan (acting director, NCCA), Vigen Galstyan (film heritage department, NCCA)
12:00 - Karen Avetisyan (Armenia, director of 'Golden Apricot' international film festival, film critic) Henri Verneuil's Oddysey (Armenian)
12:30 - Break
13։30 - Arby Ovanessians (France, director, historian of film and theatre) Writing Histories of Armenian Cinema: Issues and New Approaches (English)
14։30 - Marijana Piskova (Bulgaria, South-Western University, Blagoevgrad) About the Armenian Emigrant Arshavir Chakatouny, who Filmed in 1928, in Bulgaria, the French Film "Andranik" (Russian)
15։00 - Break
15։15 - Hayk Paul Hambartsum (France, PhD candidate, University of Sorbonne) The Armenian Turn in the cinema of Yervant Gianikian and Angela Ricci Lucchi and its Messianic Reverberations (English)
15։45 - Daniel Bird (France/Poland, independent film historian, curator) A Sideshow on a Trip to the Abyss: why Stephen Sayadian's films should be on UNESCO's World Heritage list (English)
16։20 - Artsvi Bakhchinyan (Armenia, PhD) Newfound pages from the pre - history of Armenian Cinema and the History of Diasporan - Armenian Cinema (Armenian)
17։00 - End
18։30 - 22։00 - Opening of the exhibition dedicated to the posters for Henri Verneuil's films and screening of the director's 1964 film Weekend at Dunkirk, at Moscow Cinema.
October 30
Presentation day 2։
Rereading Soviet cinema and rethinking the post-Soviet film archive
11։15 - Valérie Posner (France, film historian, Centre of Russian, Caucasian and Central European Studies) Hamo Beknazarian's 'Namus' as a anifestation of the Multilayered Politics of Armenian Cinema's Formation (English)
11։40 - Anri Vartanov (USA, M.A., Film Studies, Columbia University) Aborted Caravan, Reconstructed Film: Unravelling the Mystery of Hamo Beknazarian's 'Second Caravan' (English)
12։20 - Vigen Galstyan (Armenia, PhD, Head of Film Heritage Department, NCCA) Seeing the 'Other': Decoding the Multicultural and Post - Colonial Trajectories of Armenian Cinema (English)
12։50 - Break
13։30 - Sona Karapoghosyan (Armenia, film historian, critic) The Internationalisation of Armenian Cinema and Its Festival Politics during the Second Half of the 20th Century (Armenian)
14։30 - Hanna Stein (Austria, Graz University, PhD candidate) More than Dilettantes! Why Amateur Film Practices and Productions are Important - Some Examples from Yugoslav History
15։00 - James Steffen (USA, PhD, Emory University) Hidden, But Not Forgotten: The Outtakes from 'Colour of Pomegranates' (English)
15։30 - Susanna Harutyunyan (Armenia, film critic, director of the Film Journalists and Film Critics Association) The First Methodological Attempt to Catalogue the Armenian Film Legacy (Armenian)
16։00 - Garegin Zakoyan (Armenia, film historian) Heritage and Inheritors. What Film Heritage We Have Inherited and How We Oversee It (Armenian)
16:30 - Justine Waddell (UK, director of Kino Klassika Foundation) Preserving and Sharing the Legacy of Minor Cinemas (English)
October 31
Panel Discussions, Meeting
11։30 - Henri Verneuil/ Ashot Malakian. A Conversation with Patrick Malakian. Moderated by Karen Avetisyan