Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը, որպես նախագծի գործընկեր, ուրախ է հայտարարել, որ  Գերմանիայի քաղաքներում  մեկնարկել է Ս. Փարաջանովի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների շարքը,    որը շարունակվելու է մինչև այս տարվա ապրիլի վերջ։ 2024թ. հունվարի 20-ից սկսված միջոցառումները՝  կինոցուցադրումներ, ֆոտոցուցահանդեսներ, ինստալյացիաներ, քննարկումներ, տեղի են ունենալու հետևյալ հաջորդականությամբ․
Բեռլին՝  հունվարի 20-31-ը (ARSENAL կինոյի և վիդեո արվեստի ինստիտուտ e.V., «Արսենալ» կինոթատրոն),
Մյունխեն՝  փետրվարի 9-28-ը (Կինոյի թանգարան),
Ֆրանկֆուրտ՝ մարտի 1-31-ը,
Դյուսելդորֆ՝ ապրիլի 4-24-ը (Գերմանիայի կինոինստիտուտ և Կինոյի թանգարան DFF),
Քյոլն՝ ապրիլի 12-27-ը  (Allerweltskino e.V Լյուդվիգի թանգարան)։
Բեռլինում «Արսենալ» կինոթատրոնում «Սերգեյ Փարաջանով․ Տեսողական արվեստի վիրտուոզը» խորագրով հետահայաց ցուցադրության ցանկում ներառված են եղել ռեժիսորի  Եռապատումը՝ «Հակոբ Հովնաթանյան», «Կիևյան որմնանկարներ» և «Արաբանախշեր Փիրոսմանիի թեմաներով», «Աշուղ Ղարիբ» և «Սուրամի բերդի լեգենդը» ֆիլմերը: Հետահայաց ցուցադրություններ են տեղի ունենալու նաև գերմանական այլ քաղաքներում՝ Ֆրանկֆուրտում, Մյունխենում, Դյուսելդորֆում և Քյոլնում:
Սակայն, հիշատակված միջոցառումներից զատ նախատեսված է նաև լրացուցիչ՝ «Փարաջանով-100՝ Գերմանիա»  նախաձեռնությունը․ Յուրի Մեչիտովի ֆոտոցուցահանդեսը՝ Մյունխենի Կինոյի թանգարանում՝ փետրվարի 9-28-ը, «Ինստալյացիա-ընթրիք Փարաջանովի հետ»՝ Դյուսելդորֆի HETJENS հախճապակու թանգարանում (ապրիլ/մայիս)։ Նախագիծը նախաձեռնել և համադրել է վրացի նկարիչ Իրինա Կուրտիշվիլին, որն ապրում և աշխատում է Գերմանիայում դեռևս 1990-ականների կեսերից։

As a project partner, the National Cinema Center of Armenia is delighted to share that a series of events dedicated to the 100th anniversary of Sergey Parajanov has launched in Germany, which will continue until the end of April this year. The events starting from January 20 such as film screenings, photo exhibitions, installations, and discussions, will take place in the following sequence:
Berlin: January 20-31 (ARSENAL Cinema and Video Art Institute e.V., Arsenal Cinema),
Munich: February 9-28 (Kino Museum),
Frankfurt: March 1-31,
Dusseldorf: April 4- 24 (German Film Institute and Film Museum DFF),
Cologne: April 12-27 (Allerweltskino e.V Ludwig Museum).
At the Arsenal cinema in Berlin, a series of retrospective screenings entitled “Sergei Parajanov: Virtuoso of the Visual Arts” included the director’s so-called Triptych - “Hakob Hovnatanyan”, “Kyiv Frescoes” and “Arabesques on the Pirosmani Theme”, as well as the films “Ashik-Kerib” and “The Legend of the Suram Fortress".
Retrospective screenings will also be held in other cities of Germany: Frankfurt, Munich, Düsseldorf and Cologne.
In addition to the mentioned events, the supplementary program “Parajanov 100 Germany' initiative” is also planned.
This includes:
A photo exhibition by Yuri Mechitov at the Filmmuseum in Munich (February 9-28).
An installation “Dinner with Parajanov” at HETJENS Ceramics Museum in Düsseldorf (April/May 2024).
The project was initiated and curated by the Georgian artist and curator Irina Kurtishvili, who has been living and working in Germany since the mid-1990s.