Աշխարհի ամենահեղինակավոր մշակութային հարթակներից մեկում` Նյու Յորքի MoMA ժամանակակից արվեստի թանգարանում «To Save and Project: The MoMA International Festival of Film Preservation» 20-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակում, հունվարի 28-ին, ժամը 13:30-ին և հունվարի 31-ին, ժամը 13:00-ին՝ կցուցադրվեն հայ կինոյի հիմնադիր Համո Բեկնազարյանի՝ «Տունը հրաբխի վրա» (1928թ.) և «Երկիր Նաիրի» (1930թ․) ֆիլմերը՝ 4К վերականգնված ձևաչափով:
Կից հղումը՝ moma.org
Ֆիլմերի թվայնացումն ու վերականգնումը նախաձեռնել է Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության պետական ֆինանսական աջակցությամբ:
Այդ բացառիկ մշակութային իրադարձության առիթով հատուկ շնորհավորանք է հղել «Մարտին Սկորսեզե» կինոհիմնադրամը:
Հիշեցնենք, որ 2022թ.-ի հունվարին Նյու Յորքի ժամանակակից արվեստի թանգարանում «To Save and Project» փառատոնի շրջանակում ցուցադրվեց և թանգարանի մշտական պահպանությանը հանձնվեց Սերգեյ Փարաջանովի «Հակոբ Հովնաթանյան» 4K ձևաչափով վերականգնված ֆիլմը՝ ժապավենային տարբերակով: Այն թանգարանի մշտական պահպանությանը հանձնված առաջին հայկական ֆիլմն է:

At one of the most prestigious cultural platforms in the world, MoMA (Museum of Modern Art) in New York, within the framework of the 20th MoMA International Festival of Film Preservation "To Save and Project," on January 28 at 1:30 p.m. and on January 31 at 1:00 p.m., the films The House on the Volcano (1928) and Land of Nairi (1930) by Armenian film pioneer Hamo Beknazaryan will be showcased in 4K format.
For more information, visit MoMA Calendar. moma.org
The films were digitized and restored on the initiative of the National Cinema Center of Armenia with the financial support of the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sport.
The Film Foundation congratulated the Cinema Center On the occasion.
NB. In January 2022, at the Museum of Modern Art in New York, as part of the "To Save and Project" festival, Sergey Parajanov's Hakob Hovnathanyan, restored in 4K, was screened and handed over for permanent preservation to the museum. Hakob Hovnatanyan is the first Armenian film to be preserved in MoMA.