Հայտարարվել են «Օսկար»-ի 96-րդ մրցանակաբաշխության կարճ ցուցակները: Միջազգային խաղարկային 15 ֆիլմերի ցուցակում է Հայաստանը ներկայացնող ռեժիսոր՝ Մայքլ Գուրջյանի «Ամերիկացի» ֆիլմը, որը Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի կողմից ստացել է պետական Ֆինանսական աջակցություն, հայկական կողմի պրոդյուսեր` Արման Նշանյան, արտադրող ընկերություն` People Of Ar Productions:
Ջերմորեն շնորհավորում ենք ամբողջ ստեղծագործական կազմին և մաղթում հաջողություն ու հաղթանակ:
«Օսկար»-ի մրցանակաբաշխության անվանակարգերը կհայտարարվեն՝ 2024թ. հունվարի 23-ին, իսկ «Օսկար»-ի արարողությունը տեղի կունենա 2024թ. մարտի 10-ին, Dolby թատրոնի Ovation Hollywood-ում և կհեռարձակվի ABC ուղիղ եթերով:

In a historic first for the Armenian film, a state-financed feature Amerikatsi by Michael Goorjian is on the Oscar shortlist among 15 films for the Best International Feature.
Armenian producer: Arman Nshanyan
Production Company: People Of Ar Productions
The National Cinema Center of Armenia extends warm congratulations to the film's creative team and wishes them continued success.
The nominations for the 96th Oscars will be announced on Tuesday, January 23, 2024, while the Oscars ceremony will be held on Sunday, March 10, 2024, at the Dolby® Theatre at Ovation Hollywood and will be televised live on ABC.