«Մոսկվա» կինթատրոնում՝ նոյեմբերի 22-ին, տեղի ունեցավ ռեժիսոր Հրանտ Վարդանյանի «Բացակա պատկեր» ֆիլմի ցուցադրությունը՝ նվիրված կինոռեժիսոր, վավերագրական կինոյի հսկա՝ Արտավազդ Փելեշյանին։ Վարպետի արձագանքը դրական է եղել, երբ իմացել է, որ իր մասին ֆիլմ է նկարահանվելու։
Մշակույթի նախարարության նախաձեռնությամբ ու առաջարկով վավերագրական ֆիլմերի «Հայկ» կինոստուդիայի հետ համատեղ ռեժիսոր Հրանտ Վարդանյանը 2018թ․-ին սկսել է ֆիլմի նկարահանումները՝ Վարպետի 80-ամյակին նվիրված հոբելյանական երեկոյից։ Այդ օրը սկսել են ու հինգ տարի շարունակ նկարել, իհարկե՝ ընդմիջումներով։ Նկարահանումներն անընդհատ չեն եղել. և՛ սպասումի, և՛ իրավիճակին ճիշտ արձագանքելու համար դադարների ժամանակներ են եղել։
Կինոգետ Կարեն Ավետիսյանը ողջունելով ներկաներին նշեց, որ Արտավազդ Փելեշյանի մասին շատ վավերգրական անդրադարձներ են եղել, որոնցից յուրաքանչյուրում Վարպետը ներկայացվել է շատ յուրօրինակ մոտեցումով։ «Ահա և Հրանտ Վարդանյանի ֆիլմը։ Այն ունի և՛ տարբերություն, և՛ հանդգնություն նախորդ ֆիլմերից։ Առաջինի դեպքում դա տարածությունն է՝ հեղինակը և Վարպետը մաքսիմալ մոտ են եղել իրար, ինչը Փելեշյանի համար անհնարինության աստիճանի բարդ է, իսկ երկրորդը՝ հանդգնությունը․ փորձ է արվել խոսել Փելեշյանի մասին իր իսկ լեզվով՝ դժվար բացատրելի, բայց զգացական»,-նկատեց Կարեն Ավետիսյանը։
Հանդիսատեսին իր շնորհակալկան խոսքն հղեց նաև ֆիլմի ռեժիսոր Հրանտ Վարդանյանը․ «Շնորհակալ եմ, որ եկել եք և կիսում եք ինձ հետ ֆիլմի դիտումը․ սա փորձ է Փելեշյանի հետ խոսել իր լեզվով, չգիտեմ որքանով է դա ինձ հաջողվել։ Ափսոս, որ ներկա չէ Վարպետը։ Ափսոսում եմ, որ այստեղ չէ։ Երկու տարի ես նրա կողքին եմ եղել ու հպարտ եմ դրա համար։ Այդ մտերմությունն օգնեց, որ մենք մեկս մյուսիս ճանաչենք, ու ես ֆիլմում ներկայացնեմ իմ ճանաչած Արտավազդ Փելեշյանին»։
«Բացակա պատկեր» ֆիլմը Փելեշյանի կենսագրությունը չէ, ֆիլմերի պատմությունը կամ նրա գործունեությունը։ Ֆիլմն ուղղակի քայլում է Արտավազդ Փելեշյանի հետ, նրա հետ թեյ ու սուրճ խմում, թանգարան ու կինոդահլիճ մտնում, հանդիպում կինոսերների ու երիտասարդ կինեմատոգրաֆիստների հետ, ուղղակի ապրում ու զգում Վարպետի պես ու Վարպետի հետ։
Նրանց հաջողվել է մեկնել Լիսաբոն, որտեղ Արտավազդ Փելեշյանը վարպետության դաս է անցկացրել, նկարահանել են նրա ու դահլիճի կենդանի շփումը, Վարպետի խոսքը, կինոյի մասին տեսական ու գործնական դիտարկումները։ Նկարել են նաև Փարիզում՝ 4 օր։ Եղել են Լյումիեր եղբայրների տանը։
Ի դեպ, Արտավազդ Փելեշյանը Լյումիերների մասին էլ իրեն հատուկ՝ կես կատակ-կես լուրջ դիտարկում ունի։ «Կինոն հրեշ է,-ասում է Փելեշյանը,-այնպիսի մի հրեշ, որ Լյումիեր եղբայրները կինոյի գյուտն անելուց հետո այլևս կինո չնկարեցին»։
«Բացակա պատկեր» ֆիլմը նկարահանվել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության նախաձեռնությամբ ու առաջարկով՝ Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի և «Հայկ» կինոստուդիայի ֆինանսական աջակցությամբ։

On November 22, at Moscow Cinema, the screening of the film "Absent Image" by director Hrant Vardanyan took place, dedicated to the Master of documentary cinema, Artavazd Peleshyan. The Master's reaction was positive upon learning that a film would be made about him.
On the initiative and proposal of the RA Ministry of Education, Culture, Science and Sport, director Hrant Vardanyan joint with the Hayk Documentary Film Studio, started shooting the film back in 2018, picturing the jubilee evening dedicated to the Master's 80th birthday. The filming started on that day and continued for five consecutive years with some breaks in-between, of course, breaks were necessary to ensure a correct and unbiased perception of the situation.
Film critic Karen Avetisyan remarked that there were many documentary mentions of Artavazd Peleshyan, and each of them depicted the Master in a unique way. Talking about Hrant Vardanyan's film, Avetisyan said, "Here we got Hrant Vardanyan's film. It's different and bold compared to other ones. First, in terms of ''approachability'': both the author and the Master could reach each other as closely as possible, which is usually really hard with Peleshyan. Second, the boldness—an attempt was made to talk about Peleshyan in his language-the one which is hard to explain, yet very emotional," remarked Karen Avetisyan.
The director of the film, Hrant Vardanyan, also expressed gratitude to the audience. "Thank you for being here and sharing this moment with me. The film is an attempt to converse with Peleshyan in his own language, and I'm not sure how successful I've been. Unfortunately, the Master couldn't be here. I've been by his side for two years and I am proud of that. This proximity allowed us to understand each other and I tried to introduce Artavazd Peleshyan, whom I know, through this film,” said Vardanyan.
"Absent Image" is not Peleshyan’s biography, it is not a chronicle of his film-making history or professional activities. Rather, it's a journey alongside Artavazd Peleshyan—sharing tea and coffee, visiting museums and cinema halls, meeting with film enthusiasts and young filmmakers, immersing in everyday life, feeling the pulse of the Master, and simply experiencing life with him. They went to Lisbon together, where Artavazd Peleshyan held a master class and Hrant Vardanyan captured the dynamic interaction between the Master and the audience, filming his speech, as well as his theoretical and practical observations about cinema. They spent four days shooting in Paris. They also visited the House of the Lumière Brothers.
By the way, Artavazd Peleshyan has made a half-joking, half-serious observation about the Lumiere brothers. "Cinema is a monster," says Peleshyan, "such a monster that after the Lumiere brothers invented cinema, they never made any more films."
"Absent Image" was made possible by the initiative of the RA Ministry of Education, Culture, Science and Sport and the state financial support of the National Cinema Center of Armenia and Hayk Documentary Film Studio.