Երևանում՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հովանու ներքո անցկացվող «Հայ կինո 100» երկօրյա (2-3-ը) միջազգային համաժողովը՝ նոյեմբերի 2-ին մեկտեղել էր եվրոպական և ասիական լավագույն կինոընկերությունների ներկայացուցիչներին և ոլորտի առաջատար մասնագետներին։ Խորհրդանշական այս կինոստուգատեսը իրականացնում է Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը` ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ։
Համաժողովը բացվեց ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի ուղերձով՝ ուղղված համաժողովի մասնակիցներին: Ողջունելով կինոլորտում քաղաքականություն մշակող, կիրարկող և կինոլորտը ներկայացնող մասնագետներին՝ նախարարը նշել է, որ բոլորին միավորել և Հայաստան է բերել Հայ կինոն, որն այս տարի նշում է հիմնադրման 100-ամյակը. «Մեզ համար անչափ կարևոր է, որ այս իրադարձությունը Հայաստանի հետ միասին նշում է աշխարհի մշակութային հանրությունը, ինչի վառ վկայությունն է նաև այն փաստը, որ Հայ կինոյի 100-ամյակն ընդգրկվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի նշանակալի իրադարձությունների և նշանավոր անձանց ցանկում»։
«Հայ կինոյի 100-ամյակին նվիրված երկօրյա գիտաժողովը լավագույն հնարավորությունն է կրկին վերարժևորելու մեր կինոժառանգությունը, առհասարակ խոսելու կինոլորտի խնդիրների և ձեռքբերումների մասին, կիսվելու այն փորձառությամբ, որն ունեն երկրները՝ կինոլորտը զարգացնելու համար: Շնորհավորում եմ բոլորին գիտաժողովի բացման կապակցությամբ և մաղթում հետաքրքիր, արդյունավետ աշխատանք»,- ասված էր նախարարի ուղերձում, որն ընթերցեց նախարարության ժամանակակից արվեստի վարչության պետ Սվետլանա Սահակյանը:
Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Շուշանիկ Միրզախանյանը բացման խոսքում շնորհակալություն հայտնեց համաժողովի հյուրերին՝ Հայ կինոյի 100-ամյակին նվիրված համաժողովին իրենց մասնակցությունը բերելու համար։ Ազգային կինոկենտրոնի տնօրենը փաստեց, որ Հայ կինոն արդեն 100 տարեկան է, որը սերունդներին է թողել հարուստ կինոժառանգություն և հավելեց, որ 100 տարիների ընթացքում՝ սկսած համր կինոյի շրջանից՝ ֆիլմերը մինչ օրս շարունակում են ներկայանալ միջազգային լավագույն հարթակներում՝ հիացնելով օտար հանդիսատեսին: Շուշանիկ Միրզախանյանը ներկայացրեց նաև վերջին տարիների, մասնավորապես՝ 2019 թվականից ի վեր Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնում սկսված նոր գործընթացները, որոնց առաջնային խնդիրը ֆիլմերի վերականգնմանն ու 100-ամյա կինոժառանգության հանրահռչակմանն ուղղված աշխատանքներն են։
Համաժողովի մասնակիցներին տեսակապի միջոցով ողջույնի խոսք հղեց նաև Եվրոպայի աուդիովիզուալ օբսերվատորիայի տնօրեն Սուսաննա Նիկոլչևը:
Երևանյան երկօրյա միջազգային համաժողովի հիմնական ու առանցքային թեմաները սերտորեն առնչվում են հայկական կինոյի զարգացման ու գոյության տարբեր փուլերին՝ «Հայ կինո 100», «Կինոժառանգության պահպանում, վերականգնում, տարածման մեխանիզմներ», «Կանանց ներդրումը կինոյում»։
Համաժողովի մասնակիցների զեկույցներում ևս մեկ անգամ վերահստատվեց Հայ կինոյի հարյուրամյա կինոժառանգության իրական գնահատականն ու կարևորությունը՝ համաշխարհային կինոյի պատմության համատեքստում։
Զեկուցումներով հանդես են եկել Ժոել Շապրոնը («Խորհրդային և հետխորհրդային հայկական ֆիլմերը Կաննի կինոփառատոնում և ֆրանսիական կինոթատրոններում»), Անետա Երզնկյանը («Հայ կինո 100. ավանդույթներ և նորարարություններ»), Անուշ Վարդանյանը (««Նամուս»-ը որպես մետասյուժե․ հայկական առաջին ֆիլմերի առասպելաբանական ծագումը») թեմաներով: Կինոժառանգության վերաբերյալ զեկուցումներով հանդես եկան Գրիգորի Կակաբաձեն («Կինոժառանգություն․ ոչնչացում և վերականգնում»), Թեջաս Պագարը («Ֆիլմերի պահպանումը՝ որպես մշակութային ժառանգության մաս»), Անկե Հանը («Կինոժառանգությունն առցանց»), Պետր Ռիժենկովը («8K սկանավորումը՝ որպես արխիվների պահպանման և դրամայնացման երաշխիք») և այլք։
Կանանց դերը կինոյում թեմայի շուրջ հանդես եկան Ֆրանսուազա Նավայլ («Կանանց ներդրումը կինոյում», Լեոնարդո Ֆիլաստո՝ «Կինոյի այլ պատմությունը»), Կարեն Ավետիսյան («Գենդերային պարիտետի քաղաքականության միտումները միջազգային կինոփառատոներում»), Սոնա Կարապողոսյան («Կանայք հայկական անիմացիայում») և այլն։
Համաժողովի երկրորդ օրը՝ նոյեմբերի 3-ին, տեղի կունենան պանելային քննարկումներ։ Իսկ Հայ կինոյի 100-ամյա հոբելյանին նվիրված համաժողովը կամփոփվի կլոր-սեղան քննարկումով:
Կինոյի գոյության կարևոր քայլերը
Հայ կինոյի 100-ամյա հոբելյանին նվիրված միջազգային համաժողովի երկրորդ օրը՝ նոյեմբերի 3-ին,  տեղի ունեցան պանելային հինգ մասնագիտական քննարկումներ հետևյալ թեմաների շուրջ՝ «Պետական քաղաքականությունն ու կառավարման համակարգերը տեսալսողական ոլորտում», «Կինոարտադրության զարգացման և կինոարտադրանքի տարածման մեխանիզմներն և հեռանկարները», «Ֆիլմերի համատեղ արտադրությունը որպես միջմշակութային համագործակցության խթանման միջոց», «Կինոժառանգության վերականգնում. մարտահրավերներ և հնարավորություններ», «Կինոփառատոները որպես միջմշակութային կապերի ստեղծման միջոց»։
Բանախոսները մատնանշեցին, որ թեմատիկ քննարկումների այս բաժանումները բնավ չեն խոսում այն մասին, որ խնդրո բուն առարկաները տարբեր են՝ հակառակը  5 թեմաները սերտորեն կապված են և փոխլրացնում են իրար։ Հիշատակված թեմաները հավասարապես կարևոր են կինոյի ստեղծման, պահպանման և տարածման համար։
Բանախոսները նշեցին, որ ոչ բոլոր երկրներն ունեն միատեսակ կինոարտադրանք և կինոժառանգություն։ Ուստի, խելամիտ կլինի, որ այս բոլոր ուղղություններով նախատեսվող համագործակցությունները խմբավորվեն ըստ իրենց ունեցած արտադրանքի և աշխարհագրության։ Այդ կերպ, ավելի դյուրին կլինի համակարգել գործակցության ուղիները, իսկ ակնկալիքները՝ շոշափելի։

The two-day (November 2-3) "Armenian Cinema 100"  International Conference took place on November 2-3 in Yerevan. This significant event, held under the patronage of UNESCO, brought together the representatives of prominent European and Asian film companies as well as leading industry experts. This symbolic forum is carried out by the National Cinema Center of Armenia with the support of the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports.
Zhanna Andreasyan, the RA Minister of Education, Science, Culture and Sports, opened the Conference by addressing the participants. Welcoming industry professionals, who represent cinema and are actively involved in shaping and implementing policies within the film industry, the Minister highlighted that Armenian cinema, which celebrates its centennial this year, united and brought them together in Armenia. " It is of utmost importance for us that this event is celebrated by the cultural community of the world together with Armenia, which is clearly evidenced by the fact that the 100th anniversary of Armenian cinema has been included in the UNESCO list of anniversaries and commemorative events. The two-day Conference dedicated to the 100th anniversary of Armenian cinema provides the best opportunity to re-evaluate our film heritage, engage in discussions about the challenges and achievements of the film industry in general, and share experiences from countries involved in developing the film industry. I congratulate everyone on the commencement of the Conference and wish them interesting and productive work,” was mentioned in the Minister’s address delivered by Svetlana Sahakyan, Head of the Department of Modern Art of the MoESCS.
Shushanik Mirzakhanyan, Director of the National Cinema Center of Armenia,  in her opening speech expressed gratitude to the Conference attendees for participating in the event dedicated to the 100th anniversary of the Armenian cinema. She acknowledged the century-long history of Armenian cinema and its significant contribution to the film heritage starting from the period of silent cinema, captivating audiences globally through participating in international platforms. Shushanik Mirzakhanyan also highlighted the ongoing initiatives of the National Cinema Center of Armenia notably since 2019, the primary goal of which is the restoration of films and popularization of the 100-year-old film heritage.
Susanne Nikolchev, the Director of the European Audiovisual Observatory, also addressed the participants of the Conference via video link.
The main and key topics of the two-day International Conference in Yerevan are closely related to the various stages of the development and existence of Armenian cinema: "Armenian Cinema 100", "Preservation, Restoration, Dissemination Mechanisms of Film Heritage", "Women's Contribution to Cinema".
The reports made by Conference participants once again confirmed the true value and significance of the hundred-year film heritage of Armenian cinema within the broader context of global cinematic history.
Reports were delivered by Joel Shapron ("Soviet and post-Soviet Armenian movies at the Cannes Film Festival and in the French theaters), Aneta Yerznkyan ("Armenian Cinema 100: Traditions and Innovations"), Anush Vardanyan ("Namus" like a Metaplot: Mythological source of the First Armenian Films "). Presentations on film heritage were made by Grigori Kakabadze ("Film Heritage: Destruction and Restoration"), Tejas Pagar (" Preservation of cinema as a Cultural Heritage"), Anke Hahn ("Film Heritage Online"), Petr Ryzhenkov ("Scanning to 8K guarantees the preservation and monetization of archives") and others.
The role of women in cinema was addressed by Françoise Navailh ("The Contribution of Women to Cinema", Leonardo Filasto: "The Other History of the Cinema"), Karen Avetisyan ("Gender parity policy trends in international film festivals"), Sona Karapoghosyan ("Armenian Female Animators") and others.
Key Factors in Cinema
On November 3, during the second day of the international conference commemorating the 100th anniversary of Armenian cinema, five professional panel discussions were conducted addressing the following topics: "State Policies and Governance Systems in the Audiovisual Sector", "The Mechanisms and Perspectives of the Development of Film Production and Distribution of Film Products", "Collaborative Filmmaking to Promote Cross-cultural Collaborations", "Restoration of Film Heritage, Challenges and Opportunities", "Film festivals as a Way of Creating Intercultural Connections".
The speakers noted that such categorization of these thematic discussions does not imply that the topics are different, on the contrary, these 5 topics are interconnected and complement one another. The mentioned topics are equally crucial for the creation, preservation and dissemination of cinema.
The speakers mentioned that  film production and film heritage vary from country to country. Therefore, it would be reasonable to group the intended cooperation based on product type  and geographical considerations. This will make it easier to coordinate cooperation ways, ensuring more tangible expectations.