ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հովանու ներքո Երևանում՝ նոյեմբերի 2-3-ը անցկացվելու է միջազգային համաժողով՝ նվիրված Հայ կինոյի 100-ամյա հոբելյանին։
Հոբելյանական ծրագրերը՝ Հայ կինոյի 100-ամյակի շրջանակում, շարունակում են նորովի բացահայտել և վերագնահատել հարյուրամյա հայկական կինոժառանգությունը, կինոյի պատմության փուլերն ու դրանց կարևորությունը համաշխարհային կինոյի ներկապնակում։ Կարևոր այս կինոմիջոցառումն իրականացնում է Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը` ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ։
Համաժողովին իրենց մասնակցությունն են ունենալու աշխարհի տարբեր երկրների՝ Եվրոպայի և Ասիայի, ոլորտի առաջատար մասնագետներ։ Համաժողովի նպատակն է մեկտեղել արտերկրի և հայրենական կինոոլորտի ներկայացուցիչներին, կինոյի պատմաբաններին, կինոգետներին և ոլորտն ուսումնասիրող մասնագետներին՝ քննարկելու կինոյի զարգացման, պահպանման ու տարածման նորագույն ուղիները նոր դարաշրջանում և ժամանակակից կինոյի զարգացման և տարածման, համարտադրության խնդիրները:
Երկօրյա համաժողովը կանցկացվի հայերեն, անգլերեն և ֆրանսերեն լեզուներով համաժամանակյա թարգմանությամբ:
Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը սիրով հրավիրում է ոլորտով հետաքրքրված բոլոր անձանց նոյեմբերի 2-ին և 3-ին, ժամը՝ 9:30-ից 18։00-ին մասնակցելու կինոյի այս կարևոր ու նշանակալից իրադարձությանը։

Under the auspices of UNESCO, an international Conference commemorating the 100th anniversary of Armenian cinema is scheduled to take place in Yerevan on November 2-3.
As part of the centennial celebrations of Armenian cinema, the anniversary programs continue discovering and re-evaluating the one-hundred-year-old Armenian film legacy, tracing the historical stages in cinema’s journey and their significance in the global cinematic landscape. This important cinematic event is carried out by the National Cinema Center of Armenia with the support of the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports.
Prominent experts in the field from various countries worldwide, spanning Europe and Asia, will take part in the conference. The Conference’s primary objective is to bring together representatives of both the foreign and domestic film industry, film historians, film scholars and specialists in the field to engage in discussions about the latest approaches to developing, preserving and disseminating cinema in the new century while addressing the challenges of development and dissemination of modern cinema.
The two-day conference will be held with simultaneous translation in Armenian, English and French languages.
The National Cinema Center of Armenia kindly invites all individuals interested in the field to participate in this important and significant film event on November 2 and 3, from 10:00 to 18:00.