Հյուսիսային Ամերիկայի կինոթատրոններում 2023 թվականի օգոստոսից մեկնարկել են «Ավրորայի լուսաբացը» վավերագրական-անիմացիոն ֆիլմի ցուցադրությունները․ օգոստոսի 11-ին այն ցուցադրվել է Նյու Յորքում՝ Village East by Angelika և New Plaza Cinema կինոթատրոններում։
«Ավրորայի լուսաբացը» օգոստոսի 18-ին կցուցադրվի Լոս Անջելեսի՝ Laemmle Glendale կինոթատրոնում, իսկ սեպտեմբերի 1-ին՝ ֆիլմի ռեժիսորի մասնակցությամբ՝ Տորոնտոյի՝ Hot Docs Ted Rogers կինոսրահում։ Ցուցադրության ավարտին նախատեսվում է հարց ու պատասխան Իննա Սահակյանի հետ: Աշնանը ֆիլմն իր ցուցադրությունների երթը կշարունակի ԱՄՆ-ի և Կանադայի այլ քաղաքներում։
Վերջերս՝ հուլիսին, «Ավրորայի լուսաբացը» ֆիլմը ընդգրկվել էր Իսպանիայի Atlantida Mallorca կինոփառատոնի միջազգային մրցութային բաժնում և արժանացել ACEC կինոքննադատների մրցանակին: Ֆիլմն ընդգրկվել է նաև ԱՄՆ-ի Royal Starr կինոփառատոնում և Ավստրալիայի Armenian Film Fest փառատոնի ծրագրում (փառատոների ցանկ):
«Ավրորայի լուսաբացի» համշխարհային պրեմիերայից և միջազգային ցուցադրություններից հետո արտասահմանյան մամուլն ու փառատոնային կայքերը շարունակում են հանդես գալ ֆիլմի մասին հրապարակումներով՝ անդրադառնալով 100 տարի առաջ թուրքական պետության իրականացրած ցեղասպանությանը, որի արդյունքում՝ իր բնօրրանում, ոչնչացվեցին 1,5 միլիոն հայեր ( The New York Times, Vague Visages, Alliance of Women Film Journalists և այլն)։
nytimes.com
vaguevisages.com
awfj.org
Հ․Գ․ Իննա Սահակյանի վավերագրական-անիմացիոն ֆիլմը, որը նկարահանված է Ավրորա Մարդիգանյանի անմարդկային պատմության հիման վրա և ներառում է 1919-ի հոլիվուդյան ֆիլմի անհետացած հատվածները («Հոգիների աճուրդ» ֆիլմը, որտեղ Ավրորան խաղաց գլխավոր հերոսուհու դերում՝ մարմնավորելով ինքն իրեն), պատմում է 1915թ. դեռահաս աղջկա անօրինակ քաջության և այն մասին, որ սեփական ողբերգական պատմությունը վերապատմելը ամենաուժեղ քայլն է, որը կարող է անել մարդը: Սարսափի և ողբերգության երկու տարի, որը սկզբում մանրամասն նկարագրված էր թերթում, հետագայում դարձավ վեպ, իսկ հետո համր ֆիլմ, որը հանկարծ անհետացավ և 70 տարի անց նորից հայտնվեց 18 րոպե տևողությամբ տեսանյութով: Եվ հենց այդ 18 րոպեանոց սև ու սպիտակ կադրերն են՝ արխիվացված հարցազրույցների ձայնագրությունների և անիմացիայի հետ համատեղ, որոնք այժմ հիմք են հանդիսացել Իննա Սահակյանի Ավրորա (Արշալույս) Մարդիգանյանի ֆիլմի համար:

Aurora’s Sunrise's North American theatrical release kicked off on August 11 in New York City at Village East by Angelika and New Plaza Cinema; further screenings are scheduled on August 18 in Los Angeles at Laemmle Glendale, September 1 in Toronto at Hot Docs Ted Rogers Cinema, all in presence of the film director Inna Sahakyan for Q&A sessions. The film will also roll out in other cities across the U.S. and Canada throughout August and the Fall.
In June the film was included in the international competition of the Atlantida Mallorca Film Fest held in Spain and received the ACEC Critics Award. The film was also included in the Royal Starr Film Festival in the US, and Armenian Film Fest Australia, Melbourne (see for more).
Following the premiere and international screenings of the film, foreign press and festival websites continue to make publications about the film, referring to the Genocide perpetrated by the Ottoman Empire 100 years ago, with a death toll of 1.5 million Armenians, who were exterminated on their own land ( The New York TimesVague VisagesAlliance of Women Film Journalists , etc).
nytimes.com
vaguevisages.com
awfj.org
N.B: Inna Sahakyan's animated documentary is based on the horrifying story of Aurora Mardiganyan and includes missing parts of the 1919 Hollywood film ( namely "Auction of Souls", where Aurora starred herself). The film tells the story of the extraordinary courage of a teenage girl in 1915,  whose tragic story testified about the most powerful thing a person can do. Her two years of horror and dismay were first narrated in a newspaper,  later turned into a novel, and further into a silent film, which mysteriously disappeared and reappeared 70 years later in an 18-minute video. And those 18 minutes of black and white footage, combined with archived interview recordings, served as a base for Inna Sahakyan's film about  Aurora (Arshaluys) Mardiganyan.