Ֆրունզե Դովլաթյանի «Բարև, ես եմ» (1965թ.) ֆիլմն ընդգրկվել է Կաննի կինոփառատոնի «Կաննի դասականներ» (Cannes Classics) ծրագրում և ցուցադրվելու է փառատոնում։ Կաննի կինոփառատոնում կայնալիք այս չափազանց կարևոր ցուցադրությունը Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի Հայ կինոյի հոբելյանական նախաձեռնություներից մեկն է, որը նպատակ ունի հանրահռչակել մեկդարյա հայկական կինոժառանգության լավագույն նմուշներից մեկը:
Ազգային կինոկենտրոնի թիմը «Բարև, ես եմ»-ի վերականգնման նախապատրաստական աշխատանքները սկսել էր դեռևս 1,5 տարի առաջ, քանի որ նմանատիպ աշխատանքները կարիք ունեն երկարատև նախապատրաստական շրջանի։ 2023 թվականին արդեն իրականացվեց ֆիլմի թվանշային վերականգնումը՝ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ֆինանսական աջակցությամբ։ Վերականգնման աշխատանքներն իրականացվել են Լատվիական «Լոկոմոտիվ կլասիկս» (Locomotive Classics) ստուդիայի կողմից։ Վերականգնված տարբերակում համատեղվել են ֆիլմի բնօրինակ հայերեն և ռուսերեն ձայնուղիները՝ ստեղծելով ֆիլմի երկլեզու տարբերակն առաջին անգամ։
Ֆրունզե Դովլաթյանի «Բարև, ես եմ»-ը սովետական ֆիզիկոս Արտյոմ Ալիխանյանի իրական կյանքի վրա հիմնված ողբերգական պատմության անդրադարձն է՝ սիրո և գիտության առեղծվածները։ Դովլաթյանի կինոնկարը ինքնահայտնաբերման, ինքնագիտակցության, իր «ես»-ը, սեփական տեղն այս աշխարհում հաստատելն է։ Հայ հանրության անունից՝ այդ ժամանակի հերոսը ասաց՝ «Բարեւ, ես եմ»՝ փորձելով ճանապարհ հարթել գալիք բազում «ես-անհատների» համար։
Դերերում հանդես են եկել Արմեն Ջիգարխանյանը, Ռոլան Բիկովը, Նատալյա Ֆատեևան, Մարգարիտա Տերեխովան, Գալյա Նովենցը, Լ. Բաբիչկովան, Ֆրունզե Դովլաթյանը։
1966 թվականին «Բարև, ես եմ»-ը կինոթատրոններում դիտել է 10 միլիոն հանդիսատես։ Ֆիլմը 1966 թ․ մասնակցել է Կաննի կինոփառատոնի մրցութային ծրագրում։ Այն ռեժիսոր Ֆրունզե Դովլաթյանի առաջին ինքնուրույն ֆիլմն է։ Կինոնկարում իրենց առաջին դերերն են խաղացել Գալյա Նովենցը և Մարգարիտա Տերեխովան։
Հ․Գ․ Ֆրունզե Դովլաթյանի «Բարև, ես եմ»-ը հայկական երկրորդ վերականգնված ֆիլմն է, որ ընդգրկվել է Կաննի միջազգային կինոփառատոնի «Կաննի դասականներ» հետահայաց ծրագրում։ Դեռևս 2014 թ․ Կաննի փառատոնում «Կաննի դասականներ» ծրագրում, ի թիվս 24 կինոնկարների, ցուցադրվել է նաև Սերգեյ Փարաջանովի «Նռան գույնը» («Սայաթ-Նովա»), որը վերանգնվել է L’immagine Ritrovata լաբորատորիայում Համաշխարհային կինոյի հիմնադրամի (Film Foundation-World Cinema Project) նախաձեռնությամբ: Ֆիլմը կինոփառատոնին ներկայացրել էր վերականգնող հիմնադրամը: Վերոհիշյալ հիմնադրամը ֆիլմը վերականգնելիս սերտորեն համագործակցել է հայ մասնագետների հետ և օգտվել հայկական արխիվներից։

Frunze Dovlatyan's Hello, It's Me (1965) is included in the Cannes Film Festival’s "Cannes Classics" program and will be screened during the festival. This iconic screening at the Cannes Film Festival is a part of the Armenian Cinema Jubilee initiatives of the National Cinema Center of Armenia, which aims to popularize and promote one of the best works of the century-old Armenian film heritage.
The Cinema Center started the preparatory works for the restoration of Hello, It's Me one and a half years back since such an undertaking normally requires a long preparatory period. The restoration of the film was carried out with the financial support of the Hayastan All-Armenian Fund in 2023, the restoration work was conducted by the Latvian “Locomotive Classics” studio. The restored version combines the film's original Armenian and Russian audio tracks, thus, managing to create a bilingual version of the film for the first time.
Frunze Dovlatyan's Hello, It's Me is a reference to the tragic story based on the real-life of the Soviet physicist Artyom Alikhanyan -the mystery of both love and science intermingled. Dovlatyan's film is about self-discovery and self-awareness, it’s about establishing one's own "Self" and finding a place in this world. On behalf of the Armenian community, the protagonist says, «Hello, it's me”, trying to pave the way for many other " individuals" to emerge.
Cast: Armen Djigarkhanyan, Rolan Bykov, Natalya Fateeva, Margarita Terekhova, Galya Novents, L. Babichkova, Frunze Dovlatyan
In 1966 10 million viewers watched Hello, It's Me in cinemas. The film was released in 1966 and included in the competition program of the Cannes Film Festival. The film was the first independent work by Frunze Dovlatyan. Galya Novents and Margarita Terekhova made their film debut in this film.
P.S. Frunze Dovlatyan's Hello, It’s Me is the second restored Armenian film to be included in the "Cannes Classics" retrospective program of the Cannes International Film Festival. Back in 2014, The Color of the Pomegranate (Sayat-Nova) by Sergey Parajanov was screened at the Cannes Film Festival in the "Cannes Classics" section among other 24 films. The film was restored by Bologna’s L’immagine Ritrovata and presented at the film festival by Film Foundation-World Cinema Project, which had undertaken the restoration, closely cooperated with Armenian experts and used Armenian archives while restoring the film.