Մայիսի 4-ին Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ Հայ կինոյի 100-ամյակին նվիրված կինոցուցադրություն ՀՀ ԱՆ «Աբովյան» քրեակատարողական հիմնարկում:
Ցուցադրվեց պետական ֆինանսական աջակցություն ստացած, ռեժիսոր Շավարշ Վարդանյանի, իրական պատմությունների հիման վրա նկարահանված, «Իմ խաչը» գեղարվեստական ֆիլմը, որը արցախյան առաջին ազատամարտի պատմություն է. պատմություն սիրո, ազատագրական պայքար մղած հայ մարդու հերոսական սխրանքների և հայրենիքի նկատմամբ պարտքի կատարման մասին:
Միջոցառման մասնակիցները մեծ հետաքրքրությամբ դիտեցին ֆիլմը, որի ավարտից հետո ցանկություն հայտնեցին, որ նախաձեռնությունը շարունակական լինի և խնդրեցին, որ ցուցադրությունները ուղեկցվեն ֆիլմերի ստեղծագործական կազմի անդամների և դերասանների հետ:

On May 4, a film screening dedicated to the 100th anniversary of Armenian cinema was held In the "AbovyanPenitentiary Institution of the RA Ministry of Justice at the initiative of the National Cinema Center of Armenia.
My Cross is a state-supported feature by Shavarsh Vardanyan, based on real stories of the first Artsakh war for independence; it’s a story of love and heroic deeds of an Armenian man, who wages a fight for liberation,  and his commitment to the Motherland.
The participants of the event watched the film with enthusiasm; following the screening they wished the initiative were continued, they also suggested the screenings be in the presence of members of the acting and creative team of films.