Ֆրանսիական Սինեմատեքում՝ մարտի 8-12-ը, կայացած «Աշխարհի ողջ հիշողությունը» վերականգնված և արխիվային ֆիլմերի համաշխարհային կինոժառանգությանը նվիրված հեղինակավոր կինոփառատոնին՝ 2023 թվականին, առաջին անգամ մասնակցում էր նաև Հայաստանը՝ Հայ կինոյի ռահվիրայի՝ Համո Բեկնազարյանի երեք՝ «Տունը հրաբխի վրա» (1928թ., համր), «Երկիր Նաիրի» (1930թ․,համր) և «Դուստրը» (1942թ., հնչյունային) ֆիլմերի վերականգնված տարբերակների պրեմիերաներով։ Կինոնկարները ցուցադրվել են անգլերեն և ֆրանսերեն ենթագրերով։ Համր ժապավեններն ուղեկցվել են երաժշտությամբ․«Տունը հրաբխի վրա» ֆիլմի երաժշտությունը գրել է երիտասարդ կոմպոզիտոր Ջուլիետ Մերչանտը՝ Կինոկլասիկա հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ, իսկ «Երկիր Նաիրի»-ի երաժշտությունը գրել է կոմպոզիտոր Վահագն Հայրապետյանը՝ Բրիտանական Կոլումբիայի հայկական մշակութային ասոցիացիայի (Armenian Curtural Association of Btitish Columbia) ֆինանսավորմամբ:
Սինեմատեքում կայացած ցուցադրությամբ էլ մեկնարկեց Հայ կինոյի հարյուրամյակին նվիրված պետական միջոցառումների մեկամյա ծրագիրը, որն իրականացվում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ։
Ֆիլմերի ցուցադրությանը նախորդեց օսկարակիր ռեժիսոր, Սինեմատեքի նախագահ Կոստա Գավրասի բացման խոսքը, որով նա արժևորեց կինոժառանգության, դրա պահպանության ու տարածման կարևորությունը աշխարահի ու սերունդների համար։ Ցուցադրությանը ներկա էր Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը, որը ևս հանդես եկավ ելույթով` իր երախտագիտությունը հայտնելով հայկական կինոարվեստին ցուցաբերված ուշադրության և գնահատանքի համար։ Նա բարձր գնահատեց Ֆրանսիական Սինեմատեքի և Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի միջև հաստատված համագործակցությունը՝ ընդգծելով դրա հետագա ընդլայնման կարևորությունը։ Ցուցադրությանը ներկա էին Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Շուշանիկ Միրզախանյանը, կինոկենտրոնի աշխատանքային խումբը։ Փառատոնի ծրագրում էին նաև համաշխարհային կինոյի մեծ վարպետների 85 ֆիլմեր, այդ թվում՝ Լեոս Կարաքսի, Ձիգա Վերտովի, Օթար Իոսելիանիի ֆիլմերը:
Ֆիլմերի վերականգնված տարբերակների տարածումը միջազգային հարթակներում զգալիորեն կնպաստի Համո Բեկնազարյանի ստեղծագործության կարևորության մասին պատկերացումները կինոգիտական շրջանակներում և մեծապես կխթանի հայ կինոյի պատմության վերարժևորման գործընթացներին։
Համո Բեկնազարյանի երեք ֆիլմերի վերականգնումը իրականացվել է պետական ֆինանսական աջակցությամբ։ Ֆիլմերի թվայնացման և մասնագիտական վերականգնման աշխատանքները ամբողջապես կատարվել են Հայաստանում՝ «One Man Studio Production»-ի մասնագետների կողմից և Հայաստանի ազգային արխիվի, Հայաստանի հանրային հեռուստատեսության և Ազգային ռադիոյի հետ համագործակցությամբ։
Վերականգնողական աշխատանքների ավարտից հետո, ֆիլմերը արխիվացվել են թվանշային կրիչների վրա և ստեծվել են DCP ֆորմատի ֆայլեր լայնէկրան ցուցադրության համար։
Ի դեպ, այս տարի նշվեց միջազգային կինոփառատոնի 10-ամյակը՝ վերականգնված հեղինակավոր ֆիլմերի ընտրանիով: Բացի այդ, փառատոնը հայտնի է նշանավոր ռեժիսորների հետ կազմակերպած հանդիպումներով, սեմինարներով, վարպետության դասերով, համերգներով և ականավոր ռեժիսորներին հարգանքի տուրք մատուցելու միջոցառումներով:

The National Cinema Center of Armenia came up with the premiere of the three Armenian classical films made by an outstanding figure of Armenian cinematography Hamo Beknazaryan in the festival of restored and archival films "Tout la memoire du monde” held by the Cinémathèque française in Paris from 8 to 12 March. “The House on the Volcano" (silent, 1928), “Land of Nairi" (silent, 1930) and "Daughter" (1942) were screened with English and French subtitles. The music score for "House on the Volcano" was composed by the young composer Juliet Merchant with the financial support of the Kino Klassika Foundation, and the score for "Land of Nairi" was written by Vahagn Hayrapetyan with the financial support of the Armenian Cultural Association of British Columbia.
The Cinematheque screenings gave a start to the one-year program of state events dedicated to the centenary of the Armenian cinema and implemented with the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia.
The President of the Cinémathèque française Academy-Award winning director Mr. Costa Gavras gave an opening speech before the screening, highlighting the importance of film heritage, its preservation and dissemination for people and posterity. The Armenian Ambassador to France Mrs. Hasmik Tolmajyan attended the screening. In a short speech, she expressed her gratitude for the appreciation of Armenian cinematography and the established cooperation between the French Cinematheque and the National Cinema Center of Armenia, accentuating the importance of enhanced cooperation. Shushanik Mirzakhanyan, the director of the National Cinema Center of Armenia and the Cinema Center’s working group were also present at the screenings. Besides the three Armenian classical films, the festival program included 85 films by the great masters of world cinema, including the films by Leos Carax, Dziga Vertov and Otar Iosseliani.
The dissemination of the restored versions of the films on international platforms will significantly contribute to the international recognition and appreciation of Hamo Beknazaryan's film legacy and will greatly contribute to the processes of re-evaluation of the history of Armenian cinema.
The restoration of Hamo Beknazaryan's three films was realized with state financial support. Scanning and professional restoration of the films were completely carried out in Armenia by "One Man Studio Production" in cooperation with the National Archives of Armenia, the Public Television Company of Armenia and the Public Radio of Armenia.
After the restoration, the films were archived on digital storage media and DCP files were created.
To mention, "Tout la memoire du monde” is known not only for the annual presentation of a selection of prestigious restored films but also for organizing meetings, seminars, workshops, concerts and celebrations with the participation of renowned film directors.