Իտալական Տրիեստե քաղաքում անցկացվող ամենամյա WHEN EAST MEETS WEST («Երբ արևելքը հանդիպում է արևմուտքին»կինոարտադրության հարթակին՝ 2023 թվականին պաշտոնական հրավերով, ներկա են գտնվել հայ կինոգործիչները, այդ թվում՝ Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Շուշանիկ Միրզախանյանը, ֆիլմ-հանձնակատար Մելիքսեթ Կարապետյանը, միջազգային բաժնի ղեկավար Նաիրա Գևորգյանը, ինչպես նաև վեց հայ կինոարտադրողներ:
WEMW  ամենամյա կինոհարթակն անցկացվել է Տրիեստեի 34-րդ միջազգային  կինոփառատոնի  (հունվարի 21-28-ը)  օրերին։WEMW-ի դիտակետում (Focus 2023) այս տարվա երկրներն են եղել՝ Հայաստանը, Վրաստանը, Ադրբեջանը, Մոլդովան, Ուկրաինան, Իսպանիան, Պորտուգալիան և Լատինական Ամերիկան: WEMW-ը միավորում է շուրջ 40 երկրների կինոոլորտի ավելի քան 500 մասնագետների։
Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Շուշանիկ Միրզախանյանը WEMW շրջանակում արդյունավետ հանդիպումներ է ունեցել Վրաստանի ազգային կինոկենտրոնի փոխտնօրենի, Մոնտենեգրոյի (Չեռնոգորիա) կինոկենտրոնի տնօրենի, Թեսալոնիկի միջազգային կինոփառատոնի համակարգողի, Վենետիկի միջազգային կինոփառատոնի ընտրական հանձնաժողովի ներկայացուցչի հետ՝ քննարկել Հայ կինոյի 100-ամյակի և 2024թ. Ս. Փարաջանովի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումներին վերաբերող  հարցեր։
WEMW Focus 2023-ի շրջանակում՝ հունվարի 24-ին, տեղի է ունեցել նաև պանելային քննարկում, որտեղ դիտակետում գտնվող երեք երկրներ ներկայացրել են իրենց կառույցները, համատեղ արտադրության ռազմավարությունները և միջազգային համագործակցության հիմնական առաջնահերթությունները: Կինոկենտրոնի կողմից ելույթ է ունեցել ֆիլմ-հանձնակատար Մելիքսեթ Կարապետյանը՝ «Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի ռազմավարությունը Հայաստանի մասնակցությամբ եվրոպական համատեղ արտադրությունների ֆինանսավորման գործում» թեմայով:
Տրիեստեի 34-րդ միջազգային  փառատոնում՝ հունվարի 25-ին, տեղի ունեցավ Իննա Սահակյանի «Ավրորայի լուսաբացը» ֆիմի ցուցադրությունը։ Բացի այդ,  WEMW Focus 2023-ի փիչինգներին մասնակցած ռեժիսոր Իննա Սահակյանը՝ «Բարս Մեդիա» ընկերության «Շեքսպիրի մեղքերը» (պետական աջակցության) նախագծի համար, ստացավ նաև Բեռլինի կինոշուկայի մասնակցության անվճար հավատարմագրում (The DAE Talent Development Award in cooperation with EFM
Հեղինակավոր այս կինոհարթակին մասնակցությունը միտված է Կինոկենտրոնի միջազգային կապերը և գործունեությունը ամրապնդելուն, ինչը կնպաստի հայկական կինոժառանգության, դասական և ժամանակակից ֆիլմերի տարածմանն ու հանրայնացմանը։

By official invitation Shushanik Mirzakhanyan, director of the National Cinema Center of Armenia, Film Commissioner Melikset Karapetyan, Head of the International Department Naira Gevorgyan, as well as six Armenian film producers took part in the WHEN EAST MEETS WEST (WEMW) Co-Production Forum 2023, held in Trieste, Italy.
WHEN EAST MEETS WEST 2023 kicked off on January 22-25, in collaboration with the Trieste Film Festival (January 21-28). The East & West countries in focus for 2023 were Armenia, Azerbaijan, Georgia, Moldova, Ukraine & Spain, Portugal and Latin America. It’s also worth mentioning that WEMW brings together more than 500 film professionals from around 40 countries every year.
Within the framework of the WEMW co-production forum Shushanik Mirzakhanyan, director of the NCCA, had a series of productive meetings with the Deputy Director of the Georgian National Film Center (GNFC), the Director of the Film Centre of Montenegro (Montenegro), the Coordinator of the Thessaloniki International Film Festival, and the representative of the Selection Committee of the Venice International Film Festival. During the meetings, issues related to the events dedicated to the 100th anniversary of Armenian cinema (in 2023) and Sergey Parajanov's 100th anniversary (in 2024) were discussed.
As part of the WEMW, a panel “Focus 2023, EAST & WEST 2023 Spotlight Territories” took place bringing together representatives of three public agencies from Armenia, Georgia and Moldova to present their public funding structures, coproduction strategies and key priorities in international cooperation.
Film Commissioner Melikset Karapetyan spoke on behalf of the NCCA on the topic “The strategy of the National Cinema Center of Armenia in financing European co-productions with Armenian participation ”.
On January 25, at the 34th Trieste International Festival, the screening of Aurora’s Sunrise directed by Inna Sahakyan took place. The film director, who also participated in the WEMW Focus 2023 pitches with the state-supported film project Shakesphere goes Armenian (Bars Media Production), was granted a free accreditation to participate in the European Film Market (The DAE Talent Development Award in cooperation with EFM).
Participation in this prestigious film platform is aimed at strengthening the international relations and activities of the NCCA, which will contribute to the dissemination and popularization of the Armenian film heritage, classic and modern films.