Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնն այսուհետ հանդիսանալու է Կինոարխիվների Միջազգային (FIAF) ասոցիացիայի ասոցացված անդամ, ինչը կարևոր ու նշանակալից ձեռքբերում է։ Բարձր գնահատելով Կինոկենտրոնի վերջին տարիների գործունեությունը հայկական կինոժառանգության պահպանման, վերականգնման և հանրայնացման գործում, FIAF-ի գործադիր կոմիտեն պաշտոնապես հաստատեց Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի անդամակցության հայտը ս․թ․ ապրիլի 27-ին՝ Բուդապեշտում կայացած Կինոարխիվների միջազգային վեհաժողովի համագումարին։
Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը ներկայացնում էր կինոժառանգության բաժնի ղեկավար Վիգեն Գալստյանը, որը հանդես եկավ ամփոփ զեկույցով, ներկայացնելով Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի արխիվային հավաքածուները, ֆիլմերի վերականգման նախագծերը և հայ կինոժառանգության միջազգային հանրայնացմանը միտված մոտալուտ ծրագրերը։ Վեհաժողովի ընթացքում կայացած աշխատանքային բազմաթիվ հանդիպումների շնորհիվ ձեռք են բերվել համագործակցության նախնական պայմանավորվածություններ մի շարք խոշոր հաստատությունների՝ Կալիֆորնիայի համալսարանի կինոյի և հեռուստատեսության արխիվի, Բոլոնիայի Il Cinema Retrovato կինոփառատոնի, Լիսաբոնի և Թուլուզի ֆիլմադարանների, Էստոնիայի կինոթանգարանի, Բուլղարիայի և Ֆիլիպինների ազգային կինոարխիվների, Ռոչեստրի «Ջորջ Իստմեն» թանգարանի և այլ կազմակերպությունների հետ։
Առաջիկա համագործակցությունների շրջանակներում՝ Հայ կինոյի 100-ամյակի, ինչպես նաև Սերգեյ Փարաջանովի 100-ամյակի միջոցառումներն են։ FIAF-ի անդամները նաև իրենց պատրաստակամությունն են արտահայտել մասնագիտորեն աջակցել Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնին՝ կինոժառանգության արխիվացման և վերականգնման գործը Հայաստանում զարգացնելու հարցում։
Կինոարխիվների միջազգային ֆեդերացիան, (FIAF)-ը, որը հիմնադրվել է Փարիզում 1938թ., համախմբում է կինոժառանգության ոլորտում աշխարհի առաջատար հաստատությունները: Ֆեդերացիայի անդամներն իրենց բնութագրում են որպես «20-րդ դարի արվեստի ձևերի պաշտպաններ»։ Նրանք պատասխանատու են գտնելու, հավաքելու, պահելու և դիտելու ֆիլմեր և տեսանյութեր, որոնք հավասարապես գնահատվում են որպես արվեստի գործեր և որպես պատմական ապացույցներ: 2021թ. տվյալներով ֆեդերացիային անդամակցում են 92 մշակութային հաստատություններ աշխարհի տարբեր երկրներից և ևս 80 կազմակերպություն համագործակցում է FIAF-ի հետ, որպես ասոցացված գործընկեր:

Henceforth, the National Cinema Center of Armenia is an Associate Member of the International Federation of Film Archives - FIAF, which is a notable and significant achievement. Highly appreciating the activities of the Cinema Center in recent years concerning preservation, restoration and promotion of the Armenian film heritage, on April 27 the FIAF Executive Committee officially approved the membership of the National Cinema Center of Armenia during the Congress of the International Federation of Film Archives in Budapest.
The Cinema Center was represented by Vigen Galstyan, NCCA’s Head of the Film Heritage Department, who made a summary report, presenting the archive collections of the National Cinema Center of Armenia, film restoration projects and the upcoming programs aimed at internationalizing the Armenian Film Heritage. Thanks to numerous meetings during the Congress, preliminary cooperation agreements were reached with a number of major institutions, including the UCLA Film and Television Archive, the Il Cinema Ritrovato Bologna Film Festival, the Lisbon and Toulouse cinematheques, the Estonian Film Museum, the Bulgarian Archive and the National Archives of the Philippines.
The celebration activities of the 100th anniversary of Armenian cinema, as well as the 100th anniversary of Sergey Parajanov have been included in the framework of the forthcoming cooperation. The FIAF members also expressed their readiness to professionally support the National Cinema Center of Armenia in developing the archiving and restoration of film heritage in Armenia.
The International Federation of Film Archives (FIAF), founded in Paris in 1938, assembles the world's leading film heritage institutions. The members of the Federation describe themselves as "defenders of the art forms of the 20th century". Their responsibilities embrace activities on finding, viewing, collecting and preserving films and videos, which are equally valued both as works of art and historical evidence. According to 2021 data, 92 cultural institutions from different countries of the world are members of the Federation, and 80 organizations cooperate with FIAF as associate partners.