«Արտոյի երկիր» լիամետրաժ խաղարկային ֆիլմն իր համաշխարհային պրեմիերան կունենա հեղինակավոր Լոկառնոյի 78-րդ կինոփառատոնի շրջանակում: Ֆիլմը ստեղծվել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և Հայաստանի կինոյի հիմնադրամի պետական ֆինանսական աջակցությամբ:
Ռեժիսոր Թամարա Ստեփանյանի «Արտոյի երկիրը» ընտրվել է փառատոնի բացման ֆիլմ՝ ցուցադրվելու աշխարհի ամենահեղինակավոր կինոհարթակներից մեկում՝ Պիացցա Գրանդե բացօթյա հրապարակում՝ 8000 հանդիսատեսի ներկայությամբ:
Սա ոչ միայն միջազգային ճանաչման վկայություն է, այլ նաև վստահ քայլ դեպի հայկական ֆիլմարտադրության նոր որակ և համաշխարհային տեսանելիություն։ Միջոցառման բացմանը հայկական ֆիլմի ներկայացումը միանշանակ հանդիսանում է մեր կինեմատոգրաֆիայի միջազգային պատմության մեջ բացառիկ իրադարձություն, որն ամրապնդում է Հայաստանի ներկայությունը համաշխարհային հեղինակավոր կինոհարթակներում։
Հայաստանի կինոյի հիմնադրամը ջերմորեն շնորհավորում է ստեղծագործական ամբողջ կազմին այս բացառիկ հաջողության համար։
Ֆիլմի սինոփսիս
Սելինը առաջին անգամ գալիս է Հայաստան, իր ամուսնու՝ Արտոյի, մահը գրանցելու նպատակով։ Նա հայտնաբերում է, որ ամուսինը ստել է իրեն, մասնակցել է պատերազմին, յուրացրել ուրիշի ինքնությունը, և նրա նախկին ընկերները նրան դավաճան են համարում։ Սելինի համար սա դառնում է անսպասելի ճամփորդություն դեպի ամուսնու անցյալը՝ սկսած 2020 թվականի պատերազմի վիրավորներից մինչև 90-ականների հաղթական պատերազմի վետերաններ, ու շարունակվող պատերազմի ուրվականներ: Կինն անընդհատ փորձում է հասնել նրա հետևից, բայց ինչպե՞ս թաղել ուրվականին։ Արդյո՞ք հնարավոր է փրկել մեռածներին։

"In the Land of Arto" feature film will have its world premiere at the 78th Locarno Film Festival. The film was produced with state financial support from the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of the Republic of Armenia and the Cinema Foundation of Armenia.
Director Tamara Stepanyan’s "In the Land of Arto" has been selected as the opening film of the festival and will be screened at one of the world’s most prestigious cinematic venues — the open-air Piazza Grande — in the presence of 8,000 spectators.
This is not only a recognition at the international level, but also a confident step toward a new standard in Armenian filmmaking and its global visibility. The presentation of an Armenian film at the opening of such a major event is undoubtedly an exceptional moment in the international history of our cinema, reinforcing Armenia’s presence on renowned global film platforms.
Cinema Foundation of Armenia warmly congratulates the entire creative team on this outstanding success.
Film Synopsis
Céline arrives in Armenia for the first time to legalize the death of Arto, her husband. She discovers that he has lied to her, that he fought in the war, usurped his identity, and that his former friends consider him a deserter. A new journey begins for her, as she encounters Arto's past: invalids from the battles of 2020, veterans of the victorious battles of the 90s, hauntings from a war that never ends. A woman chases a ghost, but how do you bury it? Can the dead be saved?