Փարիզում՝ Ֆրանսիական Սինեմատեկում ս.թ. դեկտեմբերի 5-ից 15-ը կայացան Սերգեյ Փարաջանովի 100-ամյա հոբելյանին նվիրված՝ «Փարաջանով. Ռեժիսոր-պոետ» խորագիրը կրող ֆիլմերի հետահայաց ցուցադրությունները, որն իրականացվում էր ֆրանսիական Սինեմատեկի կողմից՝ Հայաստանի կինոյի հիմնադրամի, Վրաստանի, Ուկրաինայի և այլ գործընկերների համագործակցությամբ: Այն հարգանքի տուրք էր մեծանուն կինոռեժիսորի հիշատակին, որի ստեղծած յուրօրինակ կինոլեզուն և խոհրդապաշտական մտածողությունը մինչև օրս էլ հիացնում են կինոաշխարհին:
Աշխատանքային այցով Փարիզում էին Հայաստանի կինոյի հիմնադրամի տնօրեն Դավիթ Բանուչյանը և հիմնադրամի աշխատակիցները, որոնք ներկա գտնվեցին ցուցադրություններին, միաժամանակ ունենալով աշխատանքային հանդիպումներ ֆրանսիական Սինեմատեկի գործընկերների հետ, այցելեցին ֆրանսիական Սինեմատեկի արխիվ՝ ֆիլմերի պահպանման և վերականգնման նրանց փորձառությանը ծանոթանալու նպատակով:
Դեկտեմբերի 9-ին, ժամը 20:00-ին Salle Georges Franju սրահում տեղի ունեցավ «Փարաջանով. Վերջին կոլաժ», (ռեժ. Գրիգոր Համել, Ռուբեն Գևորգյանց) վերականգնված տարբերակի նախացուցադրությունը: Օրվա բանախոսն էր Անի Համելը, որը ներկայացրեց 1995թ. նկարահանված վավերագրական ֆիլմի պատմությունը. Ս. Փարաջանովի մանկությունը, մահը, Թբիլիսին, Կիևը, Երևանը, նրա ընկերներին։ Ֆիլմում ընդգրկված էին բազմաթիվ կադրեր ռեժիսորի անավարտ ֆիլմերից։
Ցուցադրությունը մեծ հետաքրքրություն էր առաջացրել ֆրանսիացի հանդիսատեսի շրջանում, դահլիճը լեփ-լեցուն էր Փարաջանովի արվեստը գնահատողներով, ներկա էին նաև հայ համայնքի բազմաթիվ ներկայացուցիչներ:
Ֆիլմի ցուցադրությունից առաջ Հայաստանի կինոյի հիմնադրամի տնօրեն Դավիթ Բանուչյանը աշխատանքային հանդիպում ունեցավ Սինեմատեկի հավաքածուի տարածման և հասանելիության բաժնի ղեկավար Էմիլի Կոքիյի և ծրագրերի տնօրենի օգնական Անիք Ժիրարի հետ: Քննարկվեցին համատեղ միջոցառումներ իրականացնելու մի շարք ծրագրեր, մասնավորապես, վերականգնված հայկական դասական ֆիլմերի ցանկն իրենց ներկայացնելու, ինչպես նաև վերջին տարիներին վերականգնված ֆրանսիական դասական 10 ֆիլմերի ցուցադրություն Երևանում՝ «Սինեմատեկը Հայաստանում» խորագրով կազմակերպելու հարցերը:
Դեկտեմբերի 10-ին տեղի ունեցավ հանդիպում Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպան Արման Խաչատրյանի հետ: Վերջինս հետ քննարկվել են Ֆրանսիայում տեղի ունենալիք մշակութային միջոցառումների մասին հետագա անելիքները:
Դեկտեմբերի 11-ին Հայաստանի կինոյի հիմնադրամի տնօրեն Դավիթ Բանուչյանը և աշխատանքային խումբը շրջայց կատարեցին Սինեմատեկի կինոթանգարանում՝ ծանոթանալու կինոթանգարանի ստեղծման պատմությանը, ցուցանմուշներին, որոնք գեղեցիկ համադրմամբ ներկայացնում էին կինոյի ստեղծման ամբողջ պատմությունը՝ Լյումիեր եղբայրներից սկսած մինչև այսօրվա ժամանակակից կինոարտադրություն: Անչափ տպավորիչ էր Սինեմատեկի հիմնադիր Ժորժ Մելյեսի մեկդարյա հետազոտությունների արդյունքում ստեղծված հավաքածուն, որը յուրօրինակ ճանապարհորդություն էր Մոնտրոյից Հոլիվուդ, դեպի կինոյի կախարդական աշխարհը:
Դեկտեմբերի 11-ին Դավիթ Բանուչյանն Արևելյան լեզուների և քաղաքակրթությունների ազգային ինստիտուտում (INALCO) ներկա գտնվեց Հենրիկ Մալյանի «Մենք ենք, մեր սարերը» ֆիլմի ֆրանսերեն ենթագրերով ֆիլմի ցուցադրմանը, որն իրականացվել էր Վ. Բրյուսովի անվան լեզվաբանական համալսարանի դասախոսական կազմի և ուսանողների ջանքերով: Ցուցադրությունից հետո տեղի ունեցավ հանդիպում նույն ինստիտուտի պրոֆեսոր-հետազոտող, դասախոս, ծրագրերի գիտական ղեկավար՝ Աննա Լեյլոյան-Եկմալյանի հետ, որի ընթացքում քննարկվեցին Հայաստանի կինոյի հիմնադրամի հետ համագործակցության հետագա ուղիները և ծրագրերը:
Դեկտեմբերի 11-ին, ժամը 20:45-ին, Salle Lotte Eisner սրահում արվեստասեր հանրությանը ներկայացվեց ռեժիսորի պոետիկ վավերագրության յուրօրինակ ամբողջությունը՝ Ս. Փարաջանովի «Հակոբ Հովնաթանյան» (1967թ.), «Կիևյան որմնանկարներ» (1966թ.), «Արաբանախշեր Փիրոսմանիի թեմաներով» (1985թ.), և Ուկրաինայում նկարահանված վաղ շրջանի «Դումկա» և «Ոսկի ձեռքեր» (1957թ.) ցուցադրությունները։ Հիշեցնենք, որ Ս. Փարաջանովի «Եռապատումը» վերականգնվել է «Հայկական կինոյի դասականներ» նախագծի շրջանակում՝ Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի (այժմ Հայաստանի կինոյի հիմնադրամ) և «Համո Բեկնազարով նախագիծ» կազմակերպության կողմից:
Դեկտեմբերի 12-ին Դավիթ Բանուչյանն այցելեց Փարիզի արվարձանում գտնվող Սինեմատեկի արխիվ, որն աշխարհի ամենամեծ հավաքածուներից մեկն է: Արխիվի տնօրեն Հերվե Պիչարդը հանգամանորեն ներկայացրեց ֆրանսիական և համաշխարհային կինոժառանգության, ժապավենների պահպանման պայմանները, ֆիլմերի վերականգնման աշխատանքները՝ ծանոթանալով առկա տեխնիկական սարքավորումներին:

In Paris, from December 5 to 15, 2024, the Cinémathèque Française held retrospective screenings dedicated to the 100th anniversary of Sergey Parajanov, titled "Parajanov: Director-Poet." The event was organized by the Cinémathèque Française in collaboration with the Cinema Foundation of Armenia, Georgia, Ukraine, and other partners. This tribute honored the renowned filmmaker, whose distinctive cinematic language and unconventional vision continue to captivate the film world even today.
Davit Banuchyan, Director of the Cinema Foundation of Armenia, along with his team, visited Paris on a working trip. They attended the screenings and held meetings with colleagues from the French Cinémathèque. During the visit, they also visited the Cinémathèque’s archive to gain insights into film preservation and restoration practices.
On December 9 at 20:00, the preview of the restored version of Parajanov. Last Collage (directed by Grigor Hamel and Ruben Gevorgyants) was held at Salle Georges Franju of the French Cinémathèque. Ani Hamel, the evening’s speaker, presented the history behind the 1995 documentary, which traces Parajanov’s life from his childhood to his final days highlighting his connections to Tbilisi, Kyiv, Yerevan, and his close friends. The film also features numerous scenes from Parajanov’s unfinished works. The screening drew significant interest from the French audience, filling the hall with admirers of Parajanov's art. Many representatives of the Armenian community were also present.
Before the screening, Davit Banuchyan, Director of the Cinema Foundation of Armenia, held a working meeting with Emilie Cauquy, Head of Distribution and Access at the Cinémathèque, and Anik Girard, Assistant to the Director of Programs. The meeting focused on plans to organize a screening series in Yerevan titled Cinémathèque in Armenia, featuring ten restored French film classics.
On December 10, a meeting took place between the Armenian Ambassador to France, Arman Khachatryan, and Davit Banuchyan, Director of the Cinema Foundation of Armenia. The roadmap of prospective cultural events in France was discussed during the meeting.
On December 11, Davit Banuchyan and his team toured the Cinémathèque’s Méliès Museum to explore its history and exhibits, which beautifully showcase the evolution of cinema-from the innovations of the Lumière brothers to modern film production.  On the same day, Davit Banuchyan attended a screening of Henrik Malyan's film We and Our Mountains with French subtitles at the National Institute of Oriental Languages and Civilizations (INALCO). The subtitles were prepared through the efforts of professors and students from Brusov State University. Following the screening, Davit Banuchyan met with Anna Leiloyan-Ekmalyan, a professor, researcher, lecturer, and program manager at INALCO, to discuss future plans and potential areas of collaboration. The evening was concluded by the screenings in the Salle Lotte Eisner hall of the French Cinémathèque-a unique collection of Sergei Parajanov's poetic documentaries was presented to the art-loving public. The program featured Hakob Hovnatanyan (1967), Kyiv Frescoes (1966), Arabesques on the Pirosmani Theme (1985), as well as the earlier Ukrainian films Dumka and Golden Hands (1957).
N.B. Parajanov’s Triptych was restored within the frames of Hamo Bek-Nazarov Project.
On December 12, Davit Banuchyan visited the Cinémathèque Archive, home to one of the largest collections in the world. Hervé Pichard, the archive’s director, provided a detailed overview of French and global cinematic heritage, the conditions for film preservation, and the restoration process, while introducing the technical equipment used.