Օրերս Հայաստանի կինոյի հիմնադրամի և «ԶԱՐԿ ծրագիր» կրթական հիմնադրամի համագործակցության շրջանակում «Այբ» դպրոցում տեղի ունեցավ մշակույթային ու կրթական հագեցած օր՝ ՀՀ տարբեր մարզերի սաների համար:
Հայաստանի կինոյի հիմնադրամը կազմակերպել էր հայտնի ու սիրված «Թթենի» (1979. թ., բեմադրող ռեժիսոր՝ Գենադի Մելքոնյան) ֆիլմի ցուցադրությունը, որին հաջորդեց ֆիլմի քննարկումը` կրթության փորձագետ Սերոբ Խաչատրյանի և Հայաստանի կինոյի հիմնադրամի ներկայացուցիչ Վանուհի Դունամալյանի (ռեժիսոր-անիմատոր) հետ։ Սաները «Այբ» դպրոցում ճանաչողական շրջայց ունեցան` ծանոթանալով ընդունելության և կրթաթոշակային մեխանիզմներին։
Կարևորելով սաների ազգային ինքնության ճանաչումը այս միջոցառումը հրաշալի հնարավորություն էր ընտանիքի, ընկերության և միասնականության գաղափարի մասին քննարկում ծավալելու համար։

Recently, within the framework of collaboration between the Cinema Foundation of Armenia and the "ZARK" Program Educational Foundation, Ayb School hosted a culturally and educationally enriching day for school children from various regions of Armenia.
The Cinema Foundation of Armenia organized a screening of the renowned and beloved film Mulberry (1979, directed by Genadi Melkonyan). Following the screening, a discussion was held with education expert Serob Khachatryan and Vanuhi Dunamalyan, a representative of the Cinema Foundation of Armenia (director-animator). The school children from different regions also enjoyed a tour of Ayb School, where they learned about its admission and scholarship mechanisms.
Emphasizing the importance of school children's national identity, this event provided a wonderful opportunity to foster discussions on the themes of family, friendship, and unity.