Ռեժիսորներ Արամազդ Գալայճեանի և Գարեգին Պապոյանի «Թեզետա» գեղարվեստավավերագրական ֆիլմը «Ադդիսի» 18-րդ միջազգային կինոփառատոնում արժանացել է «Հանդիսատեսի ընտրություն» մրցանակին։
Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը շնորհավորում է ստեղծագործական ամբողջ կազմին, մաղթում ենք նորանոր ձեռքբերումներ և հաջողություններ։
Հիշեցնենք. ֆիլմը ստեղծվել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի պետական ֆինանսական աջակցությամբ:
Սա պատմություն է երաժշտության մասին, որը տարիներով եղել է երկու մշակույթի միջև կապ հաստատող ամուր կամուրջ։ Գևորգ Նալբանդյանը (1930-1974) Եթովպիայի առաջին ազգային հիմնի հեղինակն է, որը Ցեղասպանությունից փրկված քառասուն հայ որբերի հետ Եթովպիայի կայսր Հայլե Սելասեի հրավերով ժամանել է Եթովպիա և հետագայում հիմնադրել կայսերական փողային նվագախումբը։ Ապա նրա զարմիկը՝ Ներսես Նալբանդյանը, հիմք ընդունելով կայսերական նվագախմբի կատարած երաժշտությունը, ստեղծել է ժամանակակից եթովպական ջազային երաժշտությունը։

We are delighted to share that the feature documentary film Tezeta, directed by Aramazt Kalayjian and Garegin Khachatryan, has won the Audience Choice Award at the 18th edition of the Addis International Film Festival.
The National Cinema Center of Armenia congratulates the film's creative team and extends our best wishes for their continued success.
N.B. The film was created with the state financial support of the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sport and the National Cinema Center of Armenia.
This is a story about music, which has served as a strong bridge between two cultures for many years. Gevorg Nalbandian (1930-1974) composed the first national anthem of Ethiopia. He came to Ethiopia with forty Armenian orphans who had survived the Genocide, at the invitation of Emperor Haile Selassie. Gevorg later founded the Imperial Brass Band. His nephew, Nerses Nalbandian, developed modern Ethiopian jazz music based on the melodies performed by the Imperial Brass Band.