Ապրիլի 29-ին ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ, Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի նախաձեռնությամբ կայացավ գեղանկարիչ, մուլտիպլիկատոր, նկարիչ-ձևավորող, բեմադրող-նկարիչ Վալենտին Պոդպոմոգովի 100-ամյակը։ Քեռի Վալյան Երևանի գույներից մեկն էր, քաղաքային կոլորիտի անփոխարինելի երանգը։
«Նա սիրում էր նշել իր ծննդյան օրերը, որովհետև այն առիթ էր ընկերների, ծանոթ-անծանոթների հետ հավաքվելու, ուտելու և ավելի շատ խմելու, կատակներ անելու և բոլորի օրը տոն դարձնելու, պարզապես լավ երեկո անցկացնելու  համար»,-հիշում է Ասյա Պոդպոմոգավան՝ Վալենտին Պոդպոմոգովի կյանքի վերջին 8 տարիների կողակիցը, որն ամուսնուց շատ երիտասարդ էր ու դեռ աղջնակ՝ սիրահարվել էր նրան ու որոշել դառնալ նրա կինը։
Երբ Վալենտին Պոդպոմոգովին հարցրել են՝ քանի՞ անգամ եք ամուսնացել, իրեն հատուկ հումորով պատասխանել է՝ ես իմ ամուսնությունները հաշվում եմ զոքանչներիս թվով։ Իսկ նրանց հաշվելով՝ ստացվում է 4։
Պոդպոմոգովի հոբելյանական երեկոն հարգանքի տուրք էր անվանի արվեստագետի հիշատակին, շատերի համար՝ նրա հետ ապրածը վերապրելու, վերհուշն արթնացնելու և նրա հետ անցկացրած ամեն պահը մտովի նորոգելու առիթ։ Էկրանին էր հոբելյարը․ ցուցադրվեցին արխիվային տեսանյութեր և հատվածներ տարբեր ֆիլմերից: Իսկ նրա մասին հետաքրքրաշարժ դեպքեր և զվարճալի դրվագներ պատմեցին մշակույթի հայտնի գործիչները և մտավորականները: Կինոյի տան ճեմասրահում ներկայացվեցին արվեստագետի լուսանկարները, նրա ստեղծած ֆիլմերի և ներկայացումների դեկորացիաների էսքիզները, ինչպես նաև նրա ձեռքերով պատրաստված մեխանիկական սարքերը:
Հոբելյանական երեկոյին ներկա էին ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Ադրեասյանը, փոխնախարար Դանիել Դանիելյանը, Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Շուշանիկ Միրզախանյանը, վարպետի մտերիմներն ու երկրպագուները։

On April 29, a commemorative jubilee event was held to honor the 100th anniversary of Valentin Podpomogov-a painter, animator, and art director.
This event was organized by the National Cinema Center of Armenia with state financial support from the Ministry of Education, Science, Culture, and Sport of the Republic of Armenia. Uncle Valya was a beloved figure in Yerevan, adding a unique hue to the city's urban landscape. "He loved celebrating his birthdays because it provided an opportunity to gather with friends, acquaintances, and even strangers, to share laughter, food, and drinks and to turn every day into a festive occasion", recalls Asya Podpomogova, the spouse of Valentin Podpomogov for the last 8 years of his life, who was much younger than her husband and who fell in love with him and made up her mind to become his wife still when a young girl.
When Valentin Podpomogov was asked how many times he was married, he answered with a special sense of humor, "I count my marriages by the number of my mothers-in- law. And counting them, we get 4". Podpomogov's jubilee evening was a tribute to the memory of the famous artist, for many attendees it was an opportunity to remember him, to wake up the memory and mentally renew every moment spent with him.
Archival videos and clips from various films featuring Podpomogov were shown on the screen. Well-known cultural figures and intellectuals shared interesting stories and funny moments about him. In the lobby of the Cinema House, there were photos of the artist, sketches of film sets and performances he created, as well as mechanical devices he made. The anniversary evening was attended by Zhanna Adreasyan, the Minister of Education, Science, Culture, and Sport of the Republic of Armenia, Deputy Minister Daniel Danielyan, Director of the National Cinema Center of Armenia Shushanik Mirzakhanyan, along with close friends and fans of the master.