ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում ապրիլի 4-ին բացվեց Սերգեյ Փարաջանովի «Կինոյի տաճար» ինստալացիան և Վարպետի կոլաժների ու լուսանկարների ցուցահանդեսը։
Բացման խոսքով հանդես եկավ Ֆրանսիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի մշակույթի հարցերով տեղակալ Էռնեստո Օտտոնեն և ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
Նշենք, որ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի գլխավորած պատվիրակության կազմում են նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, ժամանակակից արվեստի վարչության պետ Սվետլանա Սահակյանը, Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Շուշանիկ Միրզախանյանը, Ս. Փարաջանովի թանգարանի տնօրեն Անահիտ Միքայելյանը, Հայաստանի մշակույթի վաստակավոր գործիչ, հայ ազգագրագետ, պատմաբան Լևոն Աբրահամյանը:
Հիշեցնենք․ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փարիզյան կենտրոնակայանում Փարաջանովի 100-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումները իրականացվել են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության պետական ֆինանսական աջակցությամբ։

Parajanov Days continue in Paris. On April 4th, the "Temple of Cinema" installation and an exhibition featuring the Master's collages and photographs were unveiled at the UNESCO headquarters.
The opening speeches were delivered by Hasmik Tolmajyan, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to France; Ernesto Ottone, Assistant Director-General for Culture of UNESCO and Zhanna Andreasyan, Minister of Education, Science, Culture and Sport for the Republic of Armenia.
NB: The delegation, led by RA ESCS Minister Zhanna Andreasyan, includes Deputy Minister Artur Martirosyan, Head of the Department for Modern Art Svetlana Sahakyan, Director of the National Cinema Center of Armenia Shushanik Mirzakhanyan, Director of the Sergey Parajanov Museum Anahit Mikayelyan, honored figure of RA culture, Armenian ethnographer, historian Levon Abrahamyan.
The jubilee events dedicated to the 100th anniversary of Sergey Parajanov at the Paris headquarters of UNESCO were carried out with the state financial support of the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sport.