Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի հայկական կինոժառանգության վերականգնման գործընկերներից մեկը «Պրասադ Կորպ» ընկերությունն է:
Ծրագիրն իրականացվում է Հայ կինոյի 100-ամյակի և Հայկական անիմացիայի 85-ամյակի շրջանակներում:
Մարտի 15, 2024թ.
Հայ կինոյի 100-ամյակի և հայկական անիմացիայի 85-ամյակի առթիվ Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը նախաձեռնել է մի շարք ֆիլմերի վերականգնման աշխատանքներ՝ համագործակցելով միջազգային տարբեր ընկերությունների հետ, որոնք մասնագիտացված են ֆիլմեր վերականգնելու հարցում: Այդ ընկերությունների թվում է նաև ասիական «Պրասադ Կորպ» ընկերությունը (Հնդկաստան), որն ունի ավելի քան վեց տասնամյակների փորձ մեդիա արտադրության ու ֆիլմերի պահպանման ոլորտում և առաջարկում է պահպանման, թվայնացման և վերականգնման ծառայությունների համապարփակ տեսականի ամբողջ աշխարհում:
Վերականգնվել են ներքոնշյալ ֆիլմերը.
«Կախարդական գորգ», ռեժ. Լև Ատամանով, 1948թ.
«Մկների ժողովը», ռեժ. Լյուդմիլա Սահակյանց, 1978թ.
«Կախարդական ծիածան», ռեժ. Էլվիրա Ավագյան, 1979թ.
Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը վերականգնման ամբողջ աշխատանքներն իրականացնում է ՀՀ Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության պետական ֆինանսական աջակցությամբ՝ «Կինո-ֆոտո-ֆոնո հավաքածուի պահպանման ծառայությունների» ծրագրի շրջանակներում:
«Հայֆիլմ» կինոստուդիայի իրավահաջորդ հանդիսացող Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը կինեմատոգրաֆիայի ոլորտում պետական մշակութային քաղաքականություն իրականացնող պետական ոչ առևտրային կազմակերպություն է: Կառույցն այսօր իրականացնում է տարբեր գործառույթներ՝ պետական ֆինանսական աջակցություն է տրամադրում տեղական ֆիլմարտադրողներին, թվայնացնում, վերականգնում, պահպանում և տարածում է հայկական կինոժառանգությունը, ինչպես նաև իրականացնում է հայկական ֆիլմերի ցուցադրություններ միջազգային տարբեր հարթակներում:
«Պրասադ» ընկերությունը համարվում է ֆիլմերի պահպանման, թվայնացման և վերականգնման միջազգային ոլորտի առաջատարներից և կարող է նոր շունչ հաղորդել հայկական կինոժառանգության մաս կազմող գեղարվեստական, վավերագրական և անիմացիոն ֆիլմերին՝ կինոթատրոնային ցուցադրության և առցանց հասանելիության համար:
«Պրասադ Կորպ»-ի տնօրեն Սայպրասադն ասում է. «Պրասադն» ուրախ է մուտք գործել ԱՊՀ տարածաշրջան, և ի դեմս Հայաստանի ձեռք բերել նոր գործընկեր: Մենք ոգևորված ենք մեր փորձը ներդնել հայկական կինոժառանգության վերականգնման գործում՝ ամբողջ աշխարհի և գալիք սերունդների համար: «Պրասադը» կաջակցի Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնին՝ ֆիլմերի վերականգնման և համադրման ծառայությունների հարցում՝ նոր թափ հաղորդելու ֆիլմերի սկանավորման աշխատանքներին»:
«Մենք ուրախ ենք «Պրասադ Կորպ»-ի հետ արդյունավետ և արգասաբեր համագործակցությամբ և վստահ ենք, որ այն երկարատև կլինի»,- հավելում է կինոկենտրոնի ղեկավարությունը:
«Պրասադ Կորպի» մասին
«Պրասադ Կորպն» առաջարկում է պահպանման, թվայնացման և վերականգնման ծառայությունների համապարփակ տեսականի ամբողջ աշխարհում: Լինելով Digital Film Technology GmbH-ի կինոժապավենի սկաներներ արտադրող ընկերության սեփականատեր, «Պրասադն» ունի եզակի հնարավորություն՝ իր հաճախորդներին առաջարկելու հարմար, ռազմավարական և օգտակար ծառայություններ, ինչպես իր երկրի տարածքում, այնպես էլ արտասահմանում: Ընկերության պահպանման կենտրոնները գտնվում են ամբողջ աշխարհում, ներառելով Ճապոնիան, Հնդկաստանը, Մեծ Բրիտանիան, Եվրոպան և ԱՄՆ-ը: Ընկերությունն առաջարկում է նաև պահպանման ծառայություններ ըստ պահանջի, որոնք համապատասխանում են աշխարհի ցանկացած կետում գտնվող իր հաճախորդների կարիքներին:
Լրացուցիչ տեղեկությունների համար այցելեք՝ www.prasadcorp.com
Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի մասին:
«Հայֆիլմ» կինոստուդիայի իրավահաջորդ հանդիսացող Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը կինեմատոգրաֆիայի ոլորտում պետական մշակութային քաղաքականություն իրականացնող պետական ոչ առևտրային կազմակերպություն է: Կառույցն այսօր իրականացնում է տարբեր գործառույթներ՝ պետական ֆինանսական աջակցություն է տրամադրում տեղական արտադրողներին, թվայնացնում, վերականգնում, պահպանում և տարածում է հայկական կինոժառանգությունը, ինչպես նաև իրականացնում է հայկական ֆիլմերի ցուցադրություններ միջազգային տարբեր հարթակներում:
Լրացուցիչ տեղեկությունների համար այցելեք՝ www.ncca.am
Կապ.
Պրասադ կորպորացիա
Պյոտր Ռիժենկով
Մեծ Բրիտանիայի, ԵՄ, ԱՊՀ տարածաշրջանների վաճառքի տարածաշրջանային տնօրեն
Էլ.հասցե: Այս էլ-փոստի հասցեն ծածկագրված է թափոնափոստի բոթերից։ Այն տեսնելու համար անհրաժեշտ է միացնել JavaScript։
Հայաստանի ազգային կինոկենտրոն
Գոհար Սարգսյան
Հասարակայնության հետ կապերի բաժնի ղեկավար

This is part of the celebration of the 100th anniversary of Armenian cinema and the 85th anniversary of Armenian animation
15th March 2024-On the occasion of the 100th anniversary of Armenian cinema and the 85th anniversary of Armenian animation, the National Cinema Center of Armenia has initiated a number of film restorations in cooperation with various international restoration companies, among which is the Asian Prasad Corp company, with more than six decades of experience in media production and film preservation from India which offers a comprehensive range of preservation, digitization, and restoration services globally.
The following films have been restored:
The Magic Carpet (1948) by Lev Atamanov
The Congregation of Mice (1978) by Lyudmila Sahakyants
The Magic Rainbow (1979) by Elvira Avagyan
The National Cinema Center of Armenia carries out all the restoration work under the state program "Preservation Service of Film and Photographic Collection" with the state financial support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of the Republic of Armenia.
The National Cinema Center of Armenia, the legal successor to Armenfilm Studio, is a state non-commercial organization dedicated to implementing state cultural policies in cinematography. Today, the National Cinema Center of Armenia undertakes various functions, including providing state financial support to local filmmakers, digitizing, restoring, preserving, and promoting the national film heritage, as well as showcasing Armenian films in international film festivals and film markets.
Prasad, the world leader in film preservation, digitization, and restoration, will be bringing back to life the Armenian heritage consisting of feature films, documentaries and animation films for theatrical screening and online access.
“Prasad is excited to partner with Armenia and to be welcomed into the CIS region. We are delighted to offer our expertise to restore Armenian heritage for the world to see and for its future generations,” says Saiprasad, Director at Prasad Corp. He also adds, “Prasad will help the National Cinema Center of Armenia to access restoration and remastering services complementing their work to scan their films”. As the Cinema Center remarks, “We are delighted with the fruitful and productive partnership with Prasad Corp and are confident that it will be long-lasting”.
About Prasad Corp:
Prasad Corp offers a comprehensive range of preservation, digitization and restoration services globally. As the proud owner of Digital Film Technology GmbH, a manufacturer of Motion Picture Film Scanners, Prasad is uniquely positioned to offer convenient, strategic and wholesome preservation services to its customers both onsite and offsite. Its preservation centers are located worldwide including, Japan, India, the UK, Europe and the USA, and also offer preservation on-demand services to suit the needs of its customers anywhere in the world. For more, visit-www.prasadcorp.com
About the National Cinema Center of Armenia