2023 թվականին Հայ կինոն դարձավ 100 տարեկան։ Այն ամբողջապես նվիրվեց Հայ կինոյի նորովի ուսումնասիրությանն ու հանրայնացմանը ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ արտերկրում։ Տարվա ընթացքում տեղի ունեցան բազմաբնույթ ու կարևոր միջոցառումներ՝ ցուցադրություններից մինչև գիտաժողովներ, քննարկումներից մինչև հայկական ֆիլմերի վերականգնման լուրջ նախաձեռնություններ։ Դրանց մի մասը տեղ են գտել 2024 թվականի տեղական և միջազգային ծրագրերում։
Այդ շարքից առաջիկայում՝ փետրվարին, Բրյուսելի Սինեմատեկում կանցկացվի Համո Բեկնազարյանի ստեղծագործական ժառանգությանը, մասնավորապես համր ֆիլմերին նվիրված ցուցադրություն, որի վերաբերյալ պայմանավորվածությունը  ձեռք էր բերվել դեռևս 2023 թվականին՝ Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի պատասխանատուների կողմից տարվող բանակցությունների արդյունքում։ Սինեմատեկի ղեկավարությունը հիմնական ցուցադրանյութը ընտրել է իր իսկ ֆոնդերում պահպանվող Բեկնազարյանի ֆիլմերից՝ բացառությամբ Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի կողմից առաջարկված երեք վերականգնված՝ «Տունը հրաբխի վրա», «Երկիր Նաիրի» և «Դուստրը» կինոնկարների։ Ֆիլմերը վերականգնվել են 4К ձևաչափով՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության ֆինանսավորմամբ իրականացվող ֆիլմերի թվայնացման և վերականգնման պետական ծրագրի շրջանակում: Կազմակերպիչները ֆիլմացանկում ներառել են նաև մեկ ֆիլմ՝ «Անարգանքի սյան մոտ» («Հայրասպանը»), որը Համո Բեկնազարյանը նկարահանել է Վրաստանում՝ 1923 թվականին։ Եվ հենց այդ ֆիլմով էլ փետրվարի 1-ին տրվել է Համո Բեկնազարյանի կինոնկարների ցուցադրության մեկնարկը։
Ներկայացնում ենք  բրուսելյան Սինեմատեկում՝ Համո Բեկնազարյանի ֆիլմերի ցուցադրության օրերն ու դրանց համառոտ նակարագրությունները․
03022024/10022024-«Շոր և Շորշոր» (1926թ. ռեժիսոր Համո Բեկնազարյան) առաջին հայկական կատակերգությունը էկրան բարձրացավ 1926 թվականին։ Ընկերական մի զրույցի ժամանակ Բեկնազարյանը ցանկություն է հայտնում փորձել նկարահանել կինոկոմեդիա։ Կինոնկարի սցենարը մեկ գիշերում գրել է Համո Բեկնազարյանը՝ հիմքում ունենալով Մուշեղ Բագրատունու համանուն պատմվածքը։ Երեք օր անց Բեկնազարյանը գեղարվեստական խորհրդին է ներկայացնում կատակերգության սցենարը, որը հենց նույն օրը քննվում և ընդունվում է։ Ֆիլմը պատմում է անբան ու հարբեցող երկու սրտակից ընկերների՝ «Շորի ու Շորշորի» զվարճալի արկածների մասին։ Կինոմասնագետները «Շոր և Շորշորը» գնահատել են որպես ժամանակի հաջողված կոմեդիաներից մեկը։
06022024/13022024-«Խասփուշ» (1927թ. ռեժՀամո Բեկնազարյան) համր ֆիլմը, որը պատմում է խասփուշների՝ գյուղացիների և արհեստավորների ապստամբության մասին՝ նպատակ ունենալով մի կողմից ցույց տալ Պարսկաստանի արհեստավորների և գյուղացիների չարքաշ վիճակը, մյուս կողմից ՝ Ցարական Ռուսաստանի և Մեծ Բրիտանիայի քաղաքական մեքենայությունները այդ երկրում։ «Խասփուշ» ֆիլմը, որն էկրան է բարձրացել 1927 թվականին, նախորդների համեմատությամբ ավելի մեծ կտավի գործ էր։ Ֆիլմում մեծ տեղ էր տրված մասսայական տեսարաններին, քանի որ պետք է ցույց տրվեր ժողովրդի ապստամբությունը, գիշերային ցույցերը, Թեհրանի շուկան և այլն։ «Խասփուշը» ոչ միայն Հայ կինոյի, այլև սովետական կինեմատոգրաֆիայի խոշոր նվաճումն է։ Այն առաջին ֆիլմն է, որ տալիս է իրական Արևելքի պատկերը։
08022024/15022024-«Նամուսը» (1925թ․ ռեժՀամո Բեկնազարյան) առաջին հայկական խաղարկային ֆիլմը էկրան բարձրացավ 1925 թվականին։ Կինոնկարի հաջողությունը շշմեցուցիչ էր: Ադաթի՝ սովորույթի և տեղի բարքերի զոհը դարձած երկու սիրեցյալների ողբերգական սիրո պատմությունը խորապես ցնցեց հանդիսատեսին․ էկրանին հայտնվել էր մարդկային գոյության ուրիշ մոդել` բոլորովին նոր, անծանոթ ու բացառիկ հավաստիությամբ աշխարհ:
20022024/27022024-«Երկիր Նաիրի» (1930թ․ ռեժ Համո Բեկնազարյան) կինոնկարը նվիրված է Հայաստանում Խորհրդային իշխանության 10-ամյակին։ Խորհրդային Միությունում՝ մինչև Ձիգա Վերտովը, վավերագրական կինոն ուներ գլխավորապես փաստագրական բնույթ, ինչը բնորոշ էր նաև հայկական վավերագրական կինոյին: Հայկական առաջին «վավերագրական» ֆիլմերը հեղինակել է Համո Բեկնազարյանը։ Նա օպերատոր Ա. Յակովլևի հետ արձանագրել է Գյումրիի երկրաշարժի հետևանքները (1926թ․), իսկ 1930-ին նրանք նկարել են «Երկիր Նաիրի» գեղարվեստա-վավերագրական լիամետրաժ կինոնկարը: Իր ձևաչափով, այս ֆիլմը կատարելապես նոր երևույթ էր հայկական կինոյում։
22022024/29․02․2024-«Տունը  հրաբխի  վրա» (1928թ ռեժՀամո Բեկնազարյան) պատմա-հեղափոխական ֆիլմը ստեղծվել է իրական պատմության հիմքի վրա․նավթահանքային վայրերից մեկում՝ գազերով լի հողակտորի վրա, բանվորների համար կառուցվող տան պատմությունն է։ Այս պատմությունը ունենում է ողբերգական զարգացում։ Ընդերքից դուրս հորդող գազերից մեծ հրդեհ է բռնկվում։ Այրվում է տունը, մեծ թվով բանվորներ, կանայք ու երեխաներ դառնում են սահմռկեցուցիչ կրակի զոհ։ Հայ կինոյի արտադրած այս ֆիլմը յուրահատուկ երևույթ է, այդ շրջանի սովետական կինոարվեստում։
Ֆիլմի սցենարը գրում են Հ․ Բեկնազարյանն ու Պ․ Ֆոլյանը, իսկ կինոնկարի ռեժիսորական աշխատանքը հանձնարարվում է Համո Բեկնազարյանին։ «Տունը հրաբխի վրա» ֆիլմը դարձավ շնորհալի կինոդերասանուհի Տատյանա Մախմուրյանի (Մարո) դեբյուտը։ Կինոնկարում խաղացել են Հրաչյա Ներսիսյանը (Պետրոս), Տիգրան Այվազյանը (Ղուկասյան), Միքայել Գարագաշը (կառավարիչ) և այլք։
22022024-«Դուստրը» (1942թ ռեժՀամո Բեկնազարյան) 24 րոպե տևողությամբ կարճամետրաժ ֆիլմը նկարվել է Հայրենական մեծ պատերազմի տարիներին, որ գործողությունները ծավալվում էին գերմանական ֆաշիստների կողմից գրաված ռուսական մի գյուղում։ Կինոնկարի դերասանական կազմում էին Հրաչյա Ներսիսյանը, Սոֆյա Վոլխովսկայան, Ավետ Ավետիսյանը և այլք։ «Դուստրը» պատերազմի տարիներին ցուցադրվել է Սովետական Միության էկրաններին՝ նպատակ ունենալով բարձրացնել թիկունքի հայրենասերների պայքարը՝ հանուն հաղթանակի։
Համո Բեկնազարյանը հետագա իր ստեղծագործություններով հայկական կինոն հասցրեց այնպիսի կինեմատոգրաֆիական բարձունքների, որ այն այսօր էլ պահպանել է իր շքեղությունն ու արդիականությունը։

The year 2023 marked the 100th anniversary of Armenian Cinema. It was entirely devoted to the study and promotion of Armenian cinema, both within Armenia and internationally. Throughout the year, numerous significant events took place, ranging from screenings to conferences, from discussions to initiatives aimed at restoring Armenian films. Some of these events have been included in the local and international programs for 2024.
Within this series, screenings dedicated to the film legacy of Hamo Beknazaryan, particularly his silent films, will take place at the Brussels Cinematheque in February. The agreement for this event was reached in 2023 as a result of negotiations conducted by representatives of the National Cinema Center of Armenia. The management of the Cinematheque selected and outsourced the main screening material from Beknazaryan's films preserved in its own archives, except the three restored films proposed and provided by the National Cinema Center of Armenia - "The House on the Volcano", "Land of Nairi", and "Daughter". These films were restored in 4K format as part of the state program for digitization and restoration of films, funded by the RA Ministry of Education, Science, Culture, and Sports. Additionally, the organizers included one more film in the screening list: "In the Pillory" (also known as "The Patricide"), which Hamo Beknazaryan shot in Georgia in 1923. The screenings of Hamo Beknazaryan's films commenced on February 1st with this particular film.
We present the screening schedule for Hamo Beknazaryan's films at the Brussels Cinematheque, along with brief descriptions:
February 3, 2024 / February 10, 2024
"Shor and Shorshor" (1926; directed by Hamo Beknazaryan) was the first Armenian comedy to be released on the screen in 1926. Inspired by a friendly conversation, Beknazaryan expressed his desire to attempt filming a comedy. He wrote the script for the film in one night, based on the the same name story by Mushegh Bagratuni. Three days later, Beknazaryan submitted the script to the Art Council, which was considered and approved on the same day. The film narrates the humorous escapades of Shor and Shorshor - two lazy and alcoholic best friends. Film critics rated "Shor and Shorshor" as one of the most successful comedies of its time.
06․02․2024 /13․02․2024
The silent film "Khaspush" (1927, directed by Hamo Beknazaryan) depicts the rebellion of Khaspushes- peasants and artisans. It aims to showcase the plight of Persian artisans and peasants, while also shedding light on the political machinations of Tsarist Russia and Great Britain in this country. Released in 1927, "Khaspush" was a significantly influential work compared to its predecessors. The film allocates ample space to mass scenes meant to depict people's uprisings, night demonstrations, and the Tehran market etc. "Khaspush" stands as a major achievement not only in Armenian cinema but also in Soviet cinematography. It marks the first film to authentically depict the East.
08․02․2024/15․02․2024
“Namus" (1925, directed by Hamo Beknazaryan), the first Armenian feature film was released in 1925. Its success was unprecedented. The tragic love story of two lovers who fell victim to adat i.e custom and local traditions, deeply touched the audience. The film presented another model of human existence on the screen-
a completely new, unfamiliar, and exceptionally convincing reality.
The film “Land of Nairi” (1930) is dedicated to the 10th anniversary of Soviet Armenia. Before Dziga Vertov's influence, documentary cinema in the Soviet Union, including Armenian documentary cinema, primarily focused on straightforward documentation. Hamo Beknazaryan pioneered in making the first “documentary” films. Together with the director of photography A. Yakovley H. Beknazaryan captured the aftermath of the Gyumri earthquake in 1926 and in 1930 they shot the feature-length documentary Land of Nairi.
22․02․2024
The historical revolutionary film “The House on the Volcano” (1928), is based on a true story. The film depicts the construction of a house for workers in oil fields, but on land with underground gases. However, the story takes a tragic turn when a large fire breaks out from the gas escaping from under the earth. The house is consumed by flames, resulting in a significant number of victims among the workers, women, and children. Produced by Armenkino, this film stands as a unique phenomenon within the Soviet cinematography of its era. It underscores the importance of the relentless struggle against human exploitation and addresses vital issues concerning the protection of human rights and interests.
H. Bek-Nazaryan and P. Folyan wrote the script of the film and H. Beknazaryan was tasked to direct the film. The House on the Volcano marked the debut of the talented film actress Tatyana Makhmuryan (Maro) who later appeared in numerous Armenian films. Hrachya Nersisyan (Petros), Tigran Ayvazyan (Ghukasyan), Mikayel Garagash (the manager) and others also starred in the film.
The 24-minute short film "Daughter" (1942, directed by Hamo Beknazaryan) was shot during the Great Patriotic War. The film story unfolded in a Russian village occupied by German fascists. Hrachya Nersisyan, Sofya Volkhovskaya, Avet Avetisyan, and others starred in the film. "Daughter" was screened across the Soviet Union during the war, aiming to bolster the struggle of the patriots in the rear to fight for victory.
Hamo Beknazaryan brought Armenian cinema to such cinematographic heights with his later works that it has preserved its uniqueness and modernity even today.