Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի պատասխանատուները տարիներ է, ինչ համագործակցում են Հայաստանում տեղակայված օտարերկրյա դեսպանությունների մշակութային հարցերով պատասխանատուների հետ։ Դիվանագիտական կառույցների հետ Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի երկարամյա համագործակցությունը ներառում է կինոոլորտում առկա երկու կարևոր բաղադրիչներ՝ հայ կինոյի հանրահռչակում և զարգացում։ Այս և այլ հարցերի շուրջ, Կինոկենտրոնի տնօրեն Շուշանիկ Միրզախանյանը, օրերս կայացած հանդիման ընթացքում զրուցել է Հայաստանում Ամերիկայի դեսպանատան մշակութային հարցերով պատասխանտու՝ Նաթան Օսթինի հետ:
Կինոկենտրոնի տնօրենը ներկայացրեց ամերիկյան թանգարանների հետ իրենց իրականացրած մի շարք ծրագրերի, այդ թվում՝ Նյու Յորքի ժամանակակից արվեստի թանգարանի արխիվում պահպանվող առաջին վերականգնված ժապավենային ֆիլմի մասին․ Սերգեյ Փարաջանովի «Հակոբ Հովնաթանյան» (1967թ․,10ր.) կինոնկարն է, որը ներառված է ռեժիսորի Եռաֆիլմում՝ «Արաբանախշեր Փիրոսմանիի թեմաներով» կարճամետրաժ ֆիլմը (1986թ.,25 րոպե) և «Կիևյան որմնանկարներ» վավերագրական ֆիլմը (1966թ., 20 րոպե)։
Տնօրենի խոսքով, կինոկենտրոնը ներկայումս էլ համագործակցում է ամերիկյան այդ մշակութային կենտրոնի հետ։ Շ. Միրզախանյանը, հյուրերին ներկայացրեց չափազանց կարևոր և արդիական մի ծրագրի՝ Համո Բեկնազարյանի «Երկրորդ քարավան» անավարտ ֆիլմի վերականգնման և հանրահռչակաման մասին, որտեղ բարձրացված է աշխարհասփյուռ հայերի հայենադարձության թեման, որոնցից շատերը Հայոց ցեղասպանության տարիներին ապաստան էին գտել ամերիկյան մայրցամաքում։
«2024 և 2025թթ. մենք ունենք երկու կարևոր հոբելյաններ՝ Սերգեյ Փարաջանովի և Շառլ Ազնավուրի 100 ամյակները, որոնք ներառված են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի նշանավոր անձանց և տարեթվերի ցանկում, և այդ ուղղությամբ մենք բավականչափ անելիքներ ունենք՝ հանրությանը պատշաճ ներկայացնելու այդ երկու մեծությունների կարևորությունը՝ ազգային դիմագծի ամբողջության գործում»,-նկատեց Շ․Միրզախանյանը։
Հանդիպման ընթացքում, անդրադարձ կատարվեց նաև ժամանակակից ֆիլմերի ստեղծմանն ու դրանց նշանակությանը՝ նշելով, որ դրանցից շատերը աշխարհի լավագույն կինոփառատոներում և մրցանակաբշխություններում արձանագրել են հաջողություններ, ապա մանրամասնեց կինոարտադրողներին տրվող պետական աջակցության հնարավորությունն ու կարգը։
Շ. Միրզախանյանը համոզմունք հայտնեց, որ հայ դասական կինոժառանգությունը մեծ հարստություն է, որ ոչ բոլոր ազգերին և պետություններին է տրված։ Բեկնազարյանական, փարաջանովյան, փելեշյանական արվեստը կշարունակի հմայել ու հիացնել, և այդ արվեստը անհրաժեշտ է գնահատել ու արժևորել հավուր պատշաճի։
Հանդիպման ավարտին Նաթան Օսթինը ծանոթացավ Կինոկենտրոնի տարածքին և նախասրահի էկրանին տեսավ «Նռան գույնը»։
ֆիլմի հիմնական մոնտաժից դուրս մնացած և վերականգնված կադրերի ինստալացիան, որը Ռոտերադամի միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում, դեռևս 2019 թվականի հունվարին ցուցադրվեց սբ․Արմենիուս եկեղեցում։ Ամերիկացի դիվանագետը տպավորված Փարաջանովի կադրերի հմայքով, առաջարկեց հաջորդիվ քննարկել ինստալացիայի ցուցադրության հնարավորությունների մասին, ինչպես նաև կողմերը պայմանավորվեցին առարկայական զրույց ունենալ որոշ այլ ծրագրերի շուրջ։

The National Cinema Center of Armenia has had a longstanding collaboration with cultural affairs officials from various foreign embassies in Armenia. This enduring partnership includes two important aspects in the film industry: the popularization and development of Armenian cinema. Shushanik Mirzakhanyan, the Director of the Cinema Center, discussed these matters and more in a recent meeting with Nathan Austin, the Cultural Affairs Responsible Officer at the American Embassy in Armenia.
The director of the National Cinema Center of Armenia presented several projects implemented with the New York Museum of Modern Art, including the first Armenian film ever to be preserved in the Museum’s archive- a newly printed 35mm copy of Hakob Hovnatanyan by S. Parajanov (4K restoration). The film is a part of the Parajanov "Triptych"—three short films ( "Kyiv Frescos” 1966, "Hakob Hovnatanyan" and "Arabesques on The Pirosmani Theme",1986).
As mentioned by the director, the collaboration between the NCCA and MoMA remains ongoing. Shushanik Mirzakhanyan familiarized the guests with another important program: the restoration and popularization of “The Second Caravan”, an unfinished film by Hamo Beknazaryan. The film touches upon the theme of the repatriation of the Armenians, who found refuge in the Northern American continent after the Armenian Genocide.
"In 2024 and 2025, we'll be commemorating two significant milestones: the 100th anniversaries of Sergey Parajanov and Charles Aznavour, both included in the UNESCO Calendar of Anniversaries of eminent persons and important events for the 2024-2025 cycle. In this regard, we have a lot to do to properly present to the public the significance that these two icons hold for our nation".
The meeting also touched upon the production of contemporary films and their significance, acknowledging the success of many in the prestigious international film festivals and award ceremonies. Discussions also revolved around the order and possibilities of state financial support for film production.
Shushanik Mirzakhanyan shared her strong belief that the classical Armenian film heritage is a unique treasure not granted to every nation. The artistic legacies of Beknazaryan, Parajanov, and Peleshyan will continue to captivate and fascinate, and this art needs to be properly appreciated and valued.
As the meeting concluded, Nathan Austin got familiarized with the Cinema Center's office space, he was also familiarized in brief with the installation of the restored outtakes from S.Parajanov’s 1969 masterpiece "The Color of Pomegranates" featured on the lobby screen. The installation was exhibited back in January 2019 at the St. Arminius Church as part of the Rotterdam International Film Festival.
Deeply impressed by Parajanov’s art, the American diplomat suggested discussing the possibility of exhibiting the installation in the future. Both parties agreed to engage in a more detailed conversation about some other programs.