2022թ. օգոստոս. ռեժիսոր Անգինե Իսանյանի «ՇԵՄԻՑ ԱՅՆ ԿՈՂՄ» կարճամետրաժ ֆիլմն ընտրվել է մասնակցելու «Լինցի կարճամետրաժ ֆիլմերի միջազգային փառատոն»-ի միջազգային մրցութային բաժնում:
2021թ. հոկտեմբեր. ռեժիսոր Անգինե Իսանյանսի՝ «ՇԵՄԻՑ ԱՅՆ ԿՈՂՄ» ֆիլմը ցուցադրվել է «Ոսկե Ծիրան» Երևանի 18-րդ միջազգային կինոփառատոնի հայկական կարճամետրաժ ֆիլմերի «Կորիզ» մրցույթի շրջանակներում:
2021թ․ փետրվար․ դեբյուտանտ՝ Անգինե Իսանյանսի «ՇԵՄԻՑ ԱՅՆ ԿՈՂՄ» կարճամետրաժ կինոնկարն ընդգրկրվել է Կլերմոն Ֆերան միջազգային փառատոն (Festival International du court métrage de Clermont-Ferrand) մրցույթային ծրագրում կարճամետրաժ ֆիլմերի աշխարհի ամենահեղինակավոր կինոփառատոներից մեկում, որն անցկացվում է Ֆրանսիայի Կլերմոն Ֆերան քաղաքում և ունի կարճամետրաժ կինոնկարների ամենամեծ կինոշուկան։
2020թ․ դեկտեմբեր․ դեբյուտանտ՝ Անգինե Իսանյանսի «ՇԵՄԻՑ ԱՅՆ ԿՈՂՄ» կարճամետրաժ ֆիլմն ընդգրկվել է 2021թ․-ի Festival du court métrage de Clermont-Ferrand միջազգային մրցույթում։

August, 2022. BEYOND THE THRESHOLD, a short film directed by Angine Isanyans has been selected to participate in the International Competition of Linz International Short Film Festival.
October, 2021. HANDSTAND by Ovsanna Shekoyan, BEYOND THE THRESHOLD by Angineh Isanyan, HOMECOMNIG by Raffi Movsisyan, THE WINGED, by Naira Muradyan and DREAM OF KAFKA by David Babayan shorts were screened at the 18th Golden Apricot International Film Festival within the framework of the "Koriz" short film competition.
February, 2021․ BEYOND THE THRESHOLD, a short film by Angine Isanyans has been accepted in the Official Selection for International Clermont - Ferrand Short Film Festival (Festival International du court métrage de Clermont-Ferrand), one of the most prestigious international film festivals. held annually in France. The festival is held annually in Clermont-Ferrand, France and hosts the largest short film market.
December, 2020․ BEYOND THE THRESHOLD, a debut short film by Angine Isanyans has become an official selection for the international competition of International Clermont- Ferrand Short Film Festival for 2021.