Հայ կինոյի 100-ամյակի հոբելյանական ծրագրի շրջանակում Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը` ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության պետական ֆինանսական աջակցությամբ իրականացնում է «Հայկական Կինոդար» մարզային ծրագիրը (ս․թ․ հուլիսից մինչև նոյեմբեր ամիսները), որի նպատակն է հայկական կինոժառանգության և ժամանակակից ֆիլմերի հանրայնացումը Հայաստանի բոլոր մարզերում:
Ցուցադրության համար ընտրվել են հայկական շուրջ հարյուր  լիամետրաժ և կարճամետրաժ, դասական և ժամանակակից ֆիլմեր (անիմացիոն, վավերագրական և խաղարկային), այդ թվում՝ հայկական կինոժառանգության վերականգված նմուշներ: Կինոցուցադրություններ են անցկացվելու հատկապես այն մարզերում և մարզկենտրոններում, որտեղ չկան կինոդիտումներ կազմակերպելու հնարավորություններ: Ծրագիրը կիրականացվի Հանրապետության 10 մարզերում՝ դպրոցներում, մշակութային կենտրոնների դահլիճներում, բացօթյա հրապարակներում:
Հայկական կինոժառանգության և ժամանակակից (անիմացիոն վավերագրական և խաղարկային) ֆիլմերի հանրայնացումը՝ կինոցուցադրությունների բնօրինակ ձևաչափով՝ մեծ էկրանին, կխթանի կինոմշակույթի հաստատուն զարգացումը Երևանից դուրս, ինչպես նաև մեծապես կնպաստի հայ կինոյի քիչ հայտնի դասականների տարածմանը հասարակության ավելի լայն, ինչպես նաև երիտասարդ սերնդի շրջանակներում: Ծրագրի իրականացումը կտա հնարավորություն ունենալ կինոժառանգության և ժամանակակից ֆիլմերի լայնամասշտաբ հանրայնացում՝ ներգրավելով հասարակության տարբեր շերտերի, որտեղ յուրաքանչյուրը կկարողանա գտնել իրեն հոգեհարազատ անիմացիոն վավերագրական և խաղարկային  ֆիլմերը:
Ծրագրի կարևոր արդյունքներից մեկը կլինի նաև ֆիլմերի ենթագրումը անգլերեն լեզվով, ինչը հնարավորություն կընձեռի Հայաստանում գտնվող օտարերկրյա այցելուներին ծանոթանալու հայ կինոյի դասականների և ժամանակակից ֆիլմերի հետ, ինչպես նաև առարկայական նշանակություն կունենա հայկական կինոարվեստի միջազգայնացման ծրագրերի և տարբեր ցանցային հարթակներից հեռարձակելու համար:
«Հայկական կինոդար» ծրագրի մեկնարկը տրվել է Արմավիրի մարզից, իսկ հաջորդ կանգառը Լոռին է։ Մուտքն ազատ է, ուստի բոլորին կոչ ենք անում գնալ և մեծ էկրանին դիտել հայկական ֆիլմերը։

As part of the 100th-anniversary celebration of Armenian cinema, the National Cinema Center of Armenia is carrying out the "Armenian Cine-Century" regional program, which runs from July to November. This program aims to promote and showcase the rich heritage of Armenian films, both classic and contemporary, in all regions of Armenia. The initiative is made possible with the financial support of the RA Ministry of Education and Culture.
The screening program has carefully curated around a hundred Armenian films, spanning full-length and short films, as well as various genres such as animated, documentary, and feature films. This selection includes both classical and modern works, including restored pieces from the rich Armenian film heritage. The screenings are specifically designed to reach regions and centers where organizing film screenings may be challenging. Various venues will be utilized, including schools, cultural center halls, and even outdoor squares, ensuring that the program reaches 10 marzes (provinces) of the Republic.
By promoting Armenian film heritage and contemporary films through traditional film screenings on the big screen, the program aims to foster the continuous growth of film culture beyond Yerevan. This initiative will significantly contribute to raising awareness about lesser-known Armenian cinematic classics among the broader society, including the younger generation. The project's implementation offers a unique opportunity for widespread public exposure to both the film heritage and modern works, engaging diverse segments of society. It allows individuals to connect with animated films, documentaries, and feature films that resonate with their personal interests and preferences.
The subtitling of films in English proves to be one of the important outcomes of the project, which will provide an opportunity for foreign visitors to get acquainted with the Armenian classics and modern films.  It also holds special significance for the internationalization of Armenian cinema and its presence on various network platforms.
The "Armenian Cine-Century" program has kicked off from the Armavir region, its next destination is Lori. Admission is free, and we extend a warm invitation to everyone to attend and enjoy Armenian films projected on the big screen.